Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývoj moderných technológií došiel už do takého štádia, že využívanie umelej inteligencie, ktorá sa dokáže sama učiť, nie je nezvyčajné. Práve tú využil aj jeden z najväčších softvérových gigantov, Google, aby vytvoril nádherné fotografie krajiny. Zdrojom pôvodných snímkov však bola galéria fotiek, ktoré obsahuje Google Street View a výsledok hovorí sám za seba.

Potenciál umelej inteligencie je skutočne obrovský a využiť ju je možné v akomkoľvek projekte. Google prišiel s nápadom vyžiť túto technológiu na úpravy obyčajnej fotografie zo Street View na profesionálnu snímku krajiny, a to všetko bez ľudského zásahu.

Učí „sa to“ samo

Na tento účel využíva umelá inteligencia strojové učenie, ktoré dokáže „vyškoliť“ neurónovú sieť na skenovanie tisícok fotografií zo spomínanej funkcie. Následne dokáže vybrať tie najlepšie snímky, ktoré potom využije pri ďalších úpravách v špeciálnom softvéri. Ten sa snaží napodobniť zmýšľanie profesionálneho fotografa, aby tak bolo možné vytvoriť takmer dokonalú panorámu. Aj tento výskum je dôkazom toho, že umelá inteligencia si uplatnenie dokáže nájsť tiež v umeleckej sfére.

zdroj fotografie: Google

Potrebná je ale aj ľudská ruka

Strojové učenie softvéru na úpravu umeleckých diel je pomerne zložité, pretože vyžaduje pokyny a vstupné údaje od ľudí. Tí musia určiť, ktoré svetelné efekty sú lepšie alebo aké filtre dokážu skrášliť fotografiu. Hui Fang, softvérový inžinier tímu pre vývoj strojového vnímania v Google, spolu so svojimi výskumníkmi však dokázal využiť dve rozdielne neurónové siete, ktoré použil na zlepšenie kvality výsledných fotografií. Jedna neurónová sieť dokázala sama opraviť profesionálne zábery, ktoré boli automaticky upravené v systéme a druhá z nich potom identifikovala pôvodné snímky od tých upravených.

zdroj fotografie: Google

Nenechaj si ujsť
Nová umelá inteligencia dokázala upraviť a prepísať vlastný kód, aby zvýšila svoju inteligenciu
Softvér, ktorý sám od seba rozozná nekvalitnú fotografiu

Vo výsledku tak bolo možné vytvoriť špičkový softvér, ktorý sám dokáže rozoznávať a rozumieť kvalitným či nevydareným fotografiám. Tie potom môže vhodne upraviť tak, aby bol dosiahnutý čo najlepší výsledok profesionálneho záberu. Pre overenie schopností umelej inteligencie požiadali o pomoc skúsených fotografov, ktorí mali hodnotiť vybrané fotografie, pričom medzi nimi sa nachádzali aj tie zachytené človekom. Výsledok bol skutočne prekvapujúci, pretože mnoho z nich získalo vynikajúce skóre. To je dôkazom, že umelá inteligencia dokáže aj v umeleckom priemysle urobiť veľké zázraky. Jej schopnosti tak môžu byť v budúcnosti využité napríklad pri fotografovaní v reálnom svete.

zdroj fotografie: Google

Vývoj tejto technológie rýchlo napreduje a už dnes ju môžeme okrem umeleckej sféry nájsť aj v omnoho bežnejších zariadeniach ako smartfóny či domáci digitálni asistenti. Vďaka rozvoju umelej inteligencie sa stáva každodenný život ľudí čoraz ľahším a rôzne systémy nám dokážu pomôcť aj s bežnými činnosťami, medzi ktoré patrí napríklad spísanie nákupného zoznamu. Podobných zariadení je čoraz viac a rovnako pribúdajú aj používatelia, ktorí si ich funkcie nesmierne chvália. Stále túto technológiu čaká ešte dlhá cesta k dokonalosti, no už teraz môžeme pozorovať jej nesmierny úspech.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú