Výskum z Chicagskej univerzity pripomína scenár z kultového sci-fi filmu Minority Report, kde sa zločiny predpovedali skôr, než sa stali. Vedci predstavili prelomovú umelú inteligenciu, ktorá dokáže predpovedať zločiny s týždňovým predstihom a s presnosťou až 90 %. Rozdiely medzi umelou inteligenciou vytvorenou vedcami a filmom predsa len sú. O téme informoval portál Wired.

Identifikuje miesto, ale nie konkrétnych ľudí

Tím vedcov pod vedením Ishanu Chattopadhyay a profesorom Jamesom Evansom z  Chicagskej univerzity, využili tri až päť ročné historické údaje o kriminalite, ktoré sú verejne dostupné a analyzovali ich na úrovni malých mestských oblastí (približne 93 m²). Algoritmus funguje na základe vzorcov v záznamoch udalostí, ktoré naznačujú zvýšené riziko konkrétnych trestných činov na určitých miestach.

Freepik

„Objavujeme vzorce v záznamoch udalostí a tieto vzorce používame na výpočet rizika udalosti v budúcnosti na konkrétnych miestach. Je to podobné ako keď vidíte tmavé mraky a usúdite, že čoskoro bude pršať; lenže tu sú tieto vzorce (tmavé mraky) oveľa jemnejšie a ťažšie rozpoznateľné a pochopiteľné,“ uviedol Chattopadhyay.

Kým jasnovidci v Minority Report dokázali predpovedať presné detaily zločinu a identifikovať páchateľa skôr než zločin vykonal, umelá inteligencia od vedcov z Chicagskej univerzity taká vyspelá nie je. „Nesústredíme sa na predpovedanie správania jednotlivcov a nenavrhuje, aby bol niekto obvinený zo zločinu, ktorý nespáchal, alebo bol zaň uväznený,“ uviedol Chattopadhyay.

„Náš model sa učí zo vzorcov udalostí a následne predpovedá tieto vzorce v mestskom priestore, napríklad predpovedá, že v okruhu dvoch blokov okolo križovatky 67. ulice a SW Avenue bude o týždeň vysoké riziko vraždy. Neuvádza však, kto bude obeťou alebo páchateľom,“ dodal.

AI bola testovaná v ďalších siedmych amerických mestách a to Atlanta, Austin, Detroit, Los Angeles, Philadelphia, Portland a San Francisco. Výskum bol publikovaný vo vedeckom časopise Nature Human Behaviour a odhalil rozdiely v tom, ako reagujú orgány činné v trestnom konaní. V oblasti s vyšším sociálno-ekonomickým statusom majú tendenciu dostávať viac pozornosti pri náhlom náraste kriminality, zatiaľ čo susedné menej rozvinuté komunity ostávajú do istej miery prehliadané.

Chattopadhyay však upozorňuje, že nástroj by sa nemal používať na priame usmerňovanie polície, skôr by mal doplniť mestské politiky a stratégie na boj proti kriminalite.

Využitie umelej inteligencie v rukách polície môže predstavovať aj riziko. Objavujú sa prípady, keď polícia využila silu AI na rozpoznávaní tvárí, ktoré viedlo k niekoľkým neoprávneným zatknutiam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú