Umelá inteligencia (AI) sa stáva čoraz prepracovanejšou a komplexnejšou. Spolu s tým prichádza aj zaujímavá otázka: Môže AI jedného dňa čítať naše myšlienky? Hoci na prvý pohľad sa to zdá ako sci-fi, vedci z prestížnej MIT pracujú na tom, aby sa táto predstava premenila na skutočnosť. Na tému upozornil portál Forbes.

Môže pomôcť aj uškodiť

Výskumníci na MIT sa zameriavajú na štúdium mozgových vĺn, konkrétne gama a alfa vĺn, ktoré sú spojené s rôznymi mozgovými aktivitami. Profesor Earl Miller z MIT vysvetľuje, že interakcie medzi týmito vlnami súvisia so spracovaním konkrétnych podnetov v mozgu. Tento výskum má veľký význam pre medicínu, napríklad pri diagnostike epilepsie, kde synchronizované mozgové vlny predstavujú typické príznaky.

Midjourney/Úprava redakcie

Okrem toho, AI v kombinácii s fMRI technológiou už dnes dokáže interpretovať mentálne obrazy s prekvapivou presnosťou. Ako uvádza štúdia, výskumníci použili AI na čítanie skenov mozgu a opätovné vytváranie obrázkov, ktoré subjekt nedávno videl. Použitá bola generatívna AI Stable Diffusion. Neskôr k nej pripojili ďalšie textové popisy o tisíckach fotografií mozgu.

Algoritmus AI využíva informácie zhromaždené z rôznych oblastí mozgu zapojených do vnímania obrazu, ako sú okcipitálne a spánkové laloky. Systém interpretoval informácie z funkčných magnetických rezonancií (fMRI) mozgových skenov, ktoré zisťujú zmeny v prietoku krvi do aktívnych oblastí mozgu.

Nakoniec vedci testovali svoj systém na ďalších skenoch mozgu od tých istých účastníkov, keď si prezerali samostatnú sadu fotografií, vrátane medvedíka, lietadla, hodín a vlaku. Porovnaním mozgových vzorov z týchto obrázkov s tými, ktoré vytvorili fotografie v súbore tréningových údajov, bol systém AI schopný vytvoriť presvedčivé napodobeniny nových fotografií.

To môže znamenať nové možnosti v oblasti duševného zdravia, diagnostiky a liečby. Napriek tomu, táto technológia prináša aj otázky týkajúce sa súkromia a etiky.

Hoci možnosť preniknúť do ľudských myšlienok by mohla revolučne zmeniť zdravotníctvo a interakcie medzi človekom a počítačom, no výskum vyvoláva otázky o súkromí a etických dôsledkoch takejto invazívnej technológie. Je totiž možné, že pokročilá AI a rozhrania mozog-počítač nás privedú k svetu, kde bude možné ľudským myšlienkam nielen porozumieť, ale aj ich ovplyvňovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP