Spoločnosť Astranis predstavila novú generáciu komunikačných satelitov Omega, ktoré budú poskytovať vysokorýchlostný internet zákazníkom na Zemi z geostacionárnej dráhy. No na rozdiel od doterajších riešení budú menšie a výkonnejšie uvádza TechCrunch.

Omega ponúkne prenos dát rýchlosťou až 50 gigabitov za sekundu v civilnom aj vojenskom pásme Ka (26.5–40 GHz). To jasne naznačuje, že technológia je určená na duálne využitie. Astranis stavia a prevádzkuje relatívne malé širokopásmové satelity na vysokých orbitách a predáva kapacitu telekomunikačným a internetovým poskytovateľom. Spoločnosť má už zmluvy na poskytovanie internetu v Mexiku, na Filipínach, na Aljaške a v juhovýchodnej Ázii.

Omega pritom stavia na kompaktnosti. Bežné geostacionárne satelity sú totiž obrovské, a tým pádom ľahšie sledovateľné a zraniteľné voči útokom. „Potrebujeme prejsť na odolnejšiu architektúru. Žiadne ďalšie veľké, tučné a ľahké ciele!“ povedal John Gedmark, CEO Astranis, na konferencii Space Symposium, kde bola novinka predstavená.

Vyššiu prenosovú kapacitu umožňuje nový softvérovo definovaný rádiový modul od Astranis. Ten dokáže efektívnejšie distribuovať signál. Predchádzajúca generácia vysielala sústredené lúče ako reflektory, zatiaľ čo Omega funguje skôr ako veľké LED pole, ktoré poskytuje rovnomerný signál na oveľa väčšej ploche. Podľa Gedmarka by jeden satelit mohol teoreticky obslúžiť milióny bodov, v závislosti od zákazníka a spôsobu využitia. Na príjem signálu pritom satelity Omega využívajú existujúce Ka-pásmové prijímače, na rozdiel od vlastných antén, ako ich má konkurenčný Starlink.

astranis.com

Vesmírny internet pre každého má neustále rastúci dopyt

Gedmark je ohľadom budúcnosti trhu s orbitálnou komunikáciou optimistický. Dopyt po prenosovej kapacite je podľa neho prakticky neobmedzený, aspoň pri cenách, ktoré dokáže Astranis ponúknuť (výrazne nižšie ako pri tradičných GEO pripojeniach). Satelity Omega navyše podporujú špecifické vlnové dĺžky zaujímavé pre armádu, vďaka čomu môžu fungovať aj v konfliktných zónach.

Podobne ako súčasné satelity Astranis, aj Omega bude mať možnosť manévrovania na geostacionárnej dráhe vďaka elektrickému pohonu. Vďaka nemu dokáže satelit udržiavať pozíciu minimálne 10 rokov a vykonávať aj rôzne presuny či iné manévre. Do tej doby už bude pravdepodobne pripravená na nasadenie ďalšia generácia.

Prelomovou novinkou Astranis by však mohli byť satelity šité na mieru pre konkrétneho zákazníka. Doteraz išlo o doménu štátov s ich špionážnymi družicami, financovanými z rozpočtov na obranu. Astranis chce ponúknuť koncept „satelitu ako služby“ (Satellite-as-a-Service). Za jednorazový a mesačný poplatok získa zákazník plnú alebo čiastočnú kapacitu satelitu pre svoje potreby.

Gedmark síce nespomenul konkrétne spoločnosti, ktoré prejavili záujem, no ako potenciálnych zákazníkov vidí firmy z oblasti energetiky či ropy a plynu, ktoré pôsobia na rozsiahlych územiach a potrebujú bezpečné satelitné dátové spojenie. Budúcnosť vidí Astranis aj v priestore okolo Mesiaca (tzv. cis-lunárny priestor).

Spoločnosť plánuje dokončiť prvý satelit Omega v roku 2025 a na obežnú dráhu ho vypustiť v roku 2026. Spočiatku pôjde o šesť kusov, neskôr by sa výroba mohla rozšíriť až na 24 ročne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú