V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Ukrajina sa pripravuje na nasadenie stíhačiek F-16, ktoré môžu výrazne zmeniť rovnováhu síl vo vzdušnom priestore. Okrem tradičných bojových schopností dokážu tieto lietadlá neutralizovať ruské bezpilotné lietadlá, narúšať radarové systémy a odpaľovať extrémne presnú muníciu. Ich technologická výbava im zároveň umožňuje lokalizovať a rušiť protivzdušnú obranu nepriateľa, čo posilňuje ich schopnosť prežiť na bojisku.

F-16 Fighting Falcon je viacúčelová stíhačka s maximálnou rýchlosťou Mach 2,0, dostupom 15 240 m a stúpavosťou 254 m/s. Poháňa ju motor Pratt & Whitney F100 alebo GE F110. Je vyzbrojená 20 mm kanónom M61A1 Vulcan a nesie rakety AIM-9, AIM-120 či AGM-65. Má dolet 4 220 km a vzletovú hmotnosť 19 200 kg. Podľa webu glavcom.ua, ktorý cituje analýzu Forbes, sú tieto ukrajinské F-16 vybavené ešte aj pokročilými systémami elektronického boja a sebaobrany.

Moderné rušičky a výstražné systémy

Jedným z hlavných prvkov výbavy ukrajinských F-16 je Pylon Integrated Dispensing System (PIDS) a integrovaný systém elektronického boja Pylon Integrated Systems (ECIPS). Táto technológia obsahuje rušičky AN/ALQ-162, ktoré umožňujú zasahovať nepriateľské radary a systém varovania pred raketovým útokom AN/AAR-60, ktorý automaticky aktivuje pasívnu obranu lietadla.

Forbes tiež zdôrazňuje, že ukrajinskí piloti sa pri elektronickom boji pravdepodobne budú vo veľkej miere spoliehať na riadiaci systém dánskej spoločnosti Terma. Tento systém dokáže lokalizovať nepriateľské radary a zobrazovať ich polohu priamo v kokpite pilota, čím poskytuje kľúčovú taktickú výhodu.

Lockheed Martin/Flickr

Nová éra vzdušného boja nad Ukrajinou

Zatiaľ čo ukrajinské vzdušné sily v súčasnosti operujú prevažne so sovietskymi lietadlami, príchod F-16 znamená prelom v technologickej vyspelosti. Schopnosť narúšať ruské radarové systémy a neutralizovať ich protivzdušnú obranu môže zničiť výhodu, ktorú Moskva doteraz mala v tejto oblasti.

F-16 zároveň umožnia presnejšie zásahy na veľké vzdialenosti, čo Ukrajine poskytne lepšiu schopnosť odstrašiť nepriateľa a ochrániť vlastný vzdušný priestor. Očakáva sa, že tieto stíhačky môžu výrazne znížiť efektivitu ruských raketových útokov a útokov dronov.

Nasadenie F-16 na Ukrajine je tak nielen vojenským, ale aj strategickým krokom, ktorý môže ovplyvniť ďalší vývoj konfliktu. Ukrajina zatiaľ nešpecifikovala, kedy presne budú tieto lietadlá plne operatívne, no ich príchod na front môže výrazne ovplyvniť priebeh vojny.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP