Zdá sa, že ukrajinský národ sa môže popýšiť inteligenciou a veľkým zmyslom pre improvizáciu. V čase vojny ide o dva kľúčové faktory, ktoré môžu zohrať dôležitú úlohu pri bránení územia a vyhnaním nepriateľských vojsk. Nie tak dávno sme informovali o „vodíkových“ bombách, ktoré Ukrajinci vyrábajú zo slávnej Toyoty. Tentokrát portál Foreign Policy upozornil na ďalší úctyhodný vynález vojakov.

Inovatívne riešenie

Ukrajinskí vojaci pôsobiaci na fronte dostávajú už niekoľko mesiacov do rúk zariadenie s názvom „Cukrík“ alebo „Tsukorok“, ktoré im pomáha identifikovať blízkosť nepriateľských dronov. Nejde pri tom o nijaké neškodné drony, ale smrtiace a prieskumné zariadenia ako DJI Mavic, Orlan-10 alebo Lancet.

Tento prenosný detektor rádiových signálov, vyvinutý ukrajinskými inžiniermi, je jednoduchým a lacným riešením, ktoré dokáže odhaliť mnohé komerčné a vojenské bezpilotné lietadlá a drony. Ide pritom o jednoduchý, ale zato účinný nástroj – práve takéto nízkonákladové riešenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou improvizácie a inovácií počas vojny.

SPGR.org

„Cukrík“ je založený na doske s malým displejom a rádiovým prijímačom, ktorý pasívne zachytáva rádiové signály a snaží sa identifikovať typickú komunikáciu dronov, nenecháva však žiadnu stopu. Podobá sa hackerskému zariadeniu Flipper Zero s rádiovým vysielačom, ktorý monitoruje komunikáciu na subgigahertzových frekvenciách.

Vylepšené verzie pre širšie spektrum frekvencií

K dispozícii je aj príchuť, resp. rozšírená verzia s názvom „Vanilkový Cukrík“, ktorá obsahuje sekundárnu dosku s 2,4GHz prijímačom a vlastnou anténou. Táto verzia dokáže odhaliť drony, ktoré komunikujú na vyšších frekvenciách, čo je dôležité napríklad pre široko rozšírené drony DJI na bojovej línii.

SPGR.org

„Cukrík“ dokáže odhaliť drony ako Orlan-10, Zala-421, Zala Lancet, Supercam a Eleron, pričom jeho najnovšia verzia údajne zachytí signál dronu až do vzdialenosti 40 km. V praxi však obvyklý dosah závisí od počasia a terénu, pričom sa pohybuje v rozmedzí 8-16 km.

Keďže detektor nevyužíva radar, ale len prijíma rádiové signály, neidentifikuje presný smer, rýchlosť ani vzdialenosť dronu. Avšak zvukovým signálom a vibráciami upozorní vojakov na prítomnosť blízkeho dronu, čo môže byť rozhodujúce v kritických momentoch.

Výroba a financovanie z darov

Zariadenia sú jednoduché na výrobu, využívajú diely dostupné na trhu a napájajú sa pomocou Li-ion batérie typu 18650. Vzhľadom na nízke výrobné náklady vzniklo na Ukrajine viacero zbierok na financovanie ich výroby a nákupu. Vojaci tak môžu získať účinné nástroje na boj proti nepriateľským dronom, a to za zlomok ceny oproti tradičným vojenským riešeniam.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú