Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na internet unikli dáta 73 miliónov súčasných ale aj bývalých zákazníkov amerického operátora AT&T, informuje BBC. Citlivé informácie vrátane adries, čísel sociálneho poistenia a prístupových kódov boli zverejnené na dark webe, uviedol americký telekomunikačný gigant.

Na internet unikli dáta 73 miliónov zákazníkov AT&T

Aktuálne vyšetrovanie úniku neukazuje, že by malo ísť o hackerský útok. Spoločnosť si „na pomoc“ prizvala odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Pracovníci AT&T resetovali prístupové kódy zákazníkov.

Podľa spoločnosti to aktuálne vyzerá, že uniknuté údaje pochádzajú z roku 2019 a skôr a sú prepojené s viac ako 7 miliónmi účtov súčasných zákazníkov a taktiež s viac než 65 miliónmi účtov bývalých zákazníkov amerického operátora. Uniknuté dáta majú obsahovať údaje ako celé mená klientov, ich e-mailové adresy či dátumy narodenia.

AT&T je americká nadnárodná telekomunikačná holdingová spoločnosť so sídlom v Dallase. Je to štvrtá najväčšia telekomunikačná spoločnosť na svete podľa príjmov a najväčší bezdrôtový operátor v Spojených štátoch.

Čínska kyberšpionážna sieť

Ako informoval Startitup, že na svetlo sveta unikli dokumenty z ktorých vyplýva, že Čína využíva na kyberšpionáž aj súkromné hackerské skupiny, informuje o tom The New York Times. Terčom operácií mali byť mnohé ázijské krajiny, avšak americkí predstavitelia uviedli, že kyberšpionáž mala cieliť aj na vládu Spojených štátov a ich infraštruktúru.

Z krajín Ázie mali mať hackeri „na muške“ napríklad Južnú Kóreu, Indiu, Hongkong, Nepál, Taiwan, Malajziu a ďalšie. Uniknuté údaje súkromnej spoločnosti I-Soon, ktoré sa nedávno objavili na internetovom softvérovom úložisku GitHub, ponúkajú hlboký pohľad do čínskeho kyberšpionážneho systému.

Z uniknutých súborov vyplýva, že Čína využíva služby hackerskej spoločnosti I-Soon minimálne osem rokov. Firma sa má oficiálne zaoberať kybernetickou bezpečnosťou.

Bing Image Creator/Freepik

Dokumenty obsahujú stovky súborov s chatlogmi (archívy prepisov konverzácií, pozn. red.), prezentáciami a zoznamami cieľov. Taktiež odhaľujú honoráre, ktoré si hackeri mohli zarobiť za svoje „služby“ a rozhodne to nie sú malé sumy. Ide napríklad o čiastku 55-tisíc dolárov za údajné preniknutie do vládneho ministerstva štátu Vietnam.

„Uniknuté súbory poskytujú viaceré najkonkrétnejšie detaily, aké boli doposiaľ verejne k videniu, a odhaľujú vyspelosť čínskeho ‚ekosystému‘ kybernetickej špionáže,“ uviedli analytici firmy SentinelLabs pre AFP, píše France 24. Mnohí experti sa zhodujú na tom, že uniknuté dokumenty pôsobia autenticky.

Hackeri v dokumentoch taktiež mali popisovať, že dokážu zneužiť zraniteľné miesta v softvéri od spoločností Microsoft a Google. Agentúra AFP našla medzi uniknutými informáciami zoznamy thajských a britských vládnych úradov a tiež snímky obrazovky s pokusmi o prihlásenie k účtu na sociálnej sieti Facebook.

Analytici ktorí súbory skúmali, tvrdia že spoločnosť I-Soon potenciálnym klientom taktiež ponúkala možnosť preniknúť do účtov jednotlivcov na platforme sociálnych médií X. Malo ísť o sledovanie ich aktivity, čítanie súkromných ​​správ a odosielanie príspevkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú