O četovej aplikácii Telegram Slováci pred pár rokmi ešte ani netušili a mnohí o ňom dodnes nevedia bližšie informácie. To však neplatí o východnej Európe, kde je služba mimoriadne používaná a podľa Demand Sage ho denne používa vyše 55 miliónov ľudí.

Obsah ako vraždy, bitky a zná*ilnenia, ktorý je na mnohých online platformách zakázaný, je na ruskej sociálnej sieti Telegram ľahko prístupný, vrátane prístupu pre deti a mládež. Telegram však na Slovensku čelí kvôli viacerým prekážkam mnohým výzvam s reguláciou.

Aj Slováci narazili na násilné obsahy Telegramu

Registrácia na platformu je pritom jednoduchá a vyžaduje od používateľa len telefónne číslo, užívateľské meno a heslo, teda rovnaké údaje, ako v prípade tých najznámejších sociálnych sietí a médií.

Telegram, ktorý svojím vzhľadom pripomína aplikácie ako Whatsapp alebo Messenger, umožňuje používateľom vytvárať vlastné kanály alebo skupiny bez moderovania obsahu, vysvetľuje pre TA3 Gabriel Tóth, zakladateľ a riaditeľ digitálnej PR agentúry New School Communication.

Používatelia môžu tieto kanály nájsť sami alebo byť do nich pozvaní. Napriek tomu, že sociálna sieť nie je na Slovensku veľmi rozšírená, mladí ľudia na nej narazili na násilný obsah.

Freepik

Hlavnou tvárou Telegramu je Pavel Durov, ktorý za sociálnou sieťou stojí spolu s bratom Nikolajom. Druhý spomínaný má na svedomí aj vytvorenie ďalšej ruskej sociálnej siete, vKontakte, no podľa denníka The New York Times krátko po založení Telegramu z Ruska odišiel. Najväčšiu krajinu sveta opustil po prebratí kontroly nad sieťou vKontakte „priateľmi Vladimira Putina“, kedy sa Durov dostal pod tlak tamojšej vlády.

Pavel Durov sa v roku 2023 presťahoval do Dubaja, pričom Financial Express o ňom vtedy dokonca hovoril aj ako o najbohatšom obyvateľovi Spojených arabských emirátov. V minulosti odolal vládnym zásahom a pokusom ruských úradov o získanie prístupu k údajom. Neskôr sa rozhodol predať svoj podiel vo VK a cestovať po svete, ako informoval Startitup.

Telegram sa doteraz úspešne bránil regulácii, aj keď európska legislatíva o digitálnych službách požaduje, aby platformy boli zodpovedné za svoj obsah. Expert upozorňuje, že regulácia verejného obsahu je možná, ale v šifrovaných skupinách je jej dosah obmedzený, upozornil Tóth.

Bezpečnostná rada pritom už počas minulého roka poukázala na to, že sa mládež v online priestore často radikalizuje, a to i na platforme Telegram, kde aktívny bol aj vrah zo Zámockej ulice či strelec z Karlovej univerzity v Prahe. Prísnejšia regulácia však v blízkej budúcnosti nie je pravdepodobná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú