Aktualizované 21. januára 2025:

Donald Trump podpísal hneď v prvý deň svojho pôsobenia ako prezident USA príkaz, ktorým poskytol obľúbenej aplikácii TikTok ďalších 75 dní na rokovania pred tým, než vstúpi do platnosti zákaz jej používania v Spojených štátoch. Ide o súčasť zákona, ktorý bol schválený minulý rok a podľa ktorého čínska spoločnosť ByteDance, vlastník TikToku, musela predať americkú divíziu aplikácie do 19. januára. Ak by k predaju nedošlo, aplikácia by čelila úplnému zákazu v USA z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť.

Podľa nového príkazu ministerstvo spravodlivosti nesmie uplatniť zákaz počas tejto predĺženej lehoty, čo poskytuje čas na hľadanie riešenia. Trump vyjadril optimizmus, že predĺženie umožní dosiahnuť dohodu, ktorá bude výhodná pre obe strany. Počas podpisovania príkazu v Bielom dome zároveň navrhol, aby USA získali 50-percentný podiel v TikToku, čo označil za primeranú cenu za zabezpečenie trvalého prístupu aplikácie na americký trh.

„Bez súhlasu USA je TikTok bezcenný,“ povedal Trump a dodal, že môže buď podporiť predaj aplikácie, alebo zabezpečiť jej vypnutie. Týmto výrokom tiež bagatelizoval obavy predchádzajúcej administratívy o súkromie používateľov. Podľa jeho slov existujú „väčšie problémy“ než to, že Čína má prístup k údajom mladých užívateľov aplikácie.

Práve tieto obavy stáli za prijatím zákona, ktorý má obmedziť činnosť TikToku v USA. Kritici upozorňujú na riziko, že čínska vláda by mohla využiť dáta používateľov na manipuláciu verejnej mienky. Spoločnosť TikTok však tieto obvinenia odmieta, pričom zdôrazňuje, že všetky údaje amerických používateľov sú uložené na serveroch mimo Číny.

Pôvodný článok:

Bidenov zákaz dlho nevydržal. Donald Trump vyhlásil, že plánuje vydať výkonné nariadenie, aby odložili účinnosť zákona, ktorý zakazuje TikTok. Krátko po vyhlásení TikTok oznámil, že obnovuje svoje služby v Spojených štátoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

TikTok má druhú šancu

„Vďaka úsiliu prezidenta Donalda Trumpa je TikTok opäť dostupný v USA,“ uviedla platforma v správe pre používateľov. Platforma tiež poďakovala za „poskytnutie potrebnej jasnosti a uistenia poskytovateľom služieb, že nebudú čeliť žiadnym sankciám za poskytovanie podpory TikTok pre viac ako 170 miliónov Američanov a umožňuje viac ako 7 miliónom malých podnikov prosperovať.“

„V USA bol prijatý zákon zakazujúci TikTok. To, žiaľ znamená, že TikTok nemôžete momentálne používať. Máme však šťastie, že prezident Trump naznačil, že bude s nami spolupracovať na riešení, ktoré umožní obnovenie TikToku po jeho nástupe do úradu,“ oznámil TikTok používateľom.

tiktok zákaz v USA
Unsplash (Úprava redakcie)

50 % podiel pre USA

Zatiaľ používatelia majú k dispozícii webovú verziu platformy a aplikácia je dostupná so základnými funkciami. TikTok prestal fungovať v sobotu večer, niekoľko hodín pred tým, ako mal zákon o jeho zákaze nadobudnúť účinnosť. Legislatíva Protecting Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act bola prijatá kvôli obave, že materská spoločnosť TikToku ByteDance by mohla zneužívať dáta amerických používateľov.

Trump, ktorý pred pár rokmi chcel čínsku platformu zakázať. Dnes uznáva jej význam, pretože podľa neho mu pomohla získať mladých voličov vo voľbách. Trump oznámil, že predĺži obdobie pred nadobudnutím účinnosti, aby sa vytvoril priestor na dohodu. „Chcel by som, aby Spojené štáty vlastnili 50 % podiel v spoločnom podniku,“ uviedol Trump na svojej platforme Truth Social.

Jeho vyhlásenie však nie všetci prijali s nadšením. Republikánski senátori vyjadrili nesúhlas a zdôraznili, že neexistuje právny základ akéhokoľvek predĺženia účinnosti zákona. „Aby sa TikTok v budúcnosti mohol sprístupniť, spoločnosť ByteDance musí súhlasiť s predajom, ktorý spĺňa požiadavky zákona na kvalifikované odpredaje tým, že úplne preruší všetky väzby medzi TikTokom a komunistickou Čínou,“ uviedli Tom Cotton a Pete Ricketts v spoločnom vyhlásení.

rednote app store
App Store/RedNote

„TikTok utečenci“

Používatelia TikToku sa snažili nájsť rôzne alternatívy, pričom vyhľadávane pojmu „VPN“ podľa Google Trends prudko narástlo. Aj napriek tomu, že TikTok čelí problémom kvôli obavy z bezpečnosti a vláda platformu označila ako „bezpečnostnú hrozbu“, Američania si za jeho náhradu našli ďalšiu platformu, opäť čínsku so sídlom v Šanghaji. Je ňou aplikácia Xiaohongshu/RedNote.

Američanov neodradil ani jazyk aplikácie, ktorá je v čínštine. Aplikácia Duolingo zaznamenala 216 % nárast nových používateľov, ktorí sa učia mandarínsku čínštinu.

Je však otázne, čo naozaj bude s TikTokom. Pred Trumpovým vyhlásením sa objavovali správy o tom, že by americkú časť TikToku mohol kúpiť Elon Musk a záujem prejavila aj americká startupová spoločnosť Perplexity AI.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP