V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Jednostranné zastavenie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu od začiatku budúceho roka bude mať významné negatívne ekonomické a hospodárske dôsledky pre Slovensko aj celú Európsku úniu. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré budú týmto krokom postihnuté najvýraznejšie.

Informuje o tom Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA), podľa ktorého sa očakáva, že EÚ bude v dôsledku tohto rozhodnutia čeliť dodatočným nákladom na energie vo výške až 120 miliárd eur.

Podľa IVRA Slovenská republika stratí približne 500 miliónov eur na tranzitných poplatkoch, čo predstavuje výraznú ranu pre domáci energetický sektor a hospodárstvo. Ukrajina príde o ešte väčšiu sumu, približne miliardu eur, zatiaľ čo ruské straty sa odhadujú na 2,5 miliardy eur. „Najviac však utrpí Slovensko, ktoré je ekonomicky a hospodársky násobne zraniteľnejšie ako väčšie členské štáty EÚ,“ zdôrazňuje IVRA.

Jedným z návrhov inštitútu je zvažovať recipročné opatrenia ako je napríklad zastavenie vývozu elektrickej energie na Ukrajinu. Takéto riešenie by však mohlo zvýšiť bezpečnostné riziká Slovenska v kontexte prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine.

Pexels

Rastúci vývoz elektriny na Ukrajinu

Podľa údajov IVRA zaznamenalo Slovensko v prvých troch štvrťrokoch tohto roka čistý vývoz elektrickej energie na Ukrajinu vo výške 1,9 terawatthodiny. Tento objem predstavuje takmer päťnásobný nárast oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. Napriek tomuto rastúcemu vývozu Slovensko z týchto dodávok elektriny finančne neprofituje.

IVRA upozorňuje, že rozhodnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zastavení tranzitu plynu vyvoláva ďalšie napätie v oblasti energetických dodávok a ohrozuje ekonomickú aj bezpečnostnú stabilitu nielen Slovenska, ale celej EÚ.

Slovensko poskytuje Ukrajine rozsiahlu pomoc

Inštitút pripomína, že Slovenská republika patrí medzi významných poskytovateľov pomoci Ukrajine, a to nielen v oblasti energetiky. Okrem exportu elektrickej energie Slovensko podporuje Ukrajinu prostredníctvom technickej pomoci, vrátane havarijných dodávok elektriny či príspevkov na obnovu poškodenej infraštruktúry. „Naša podpora zahŕňa aj dodávky generátorov, transformátorov a ďalších zariadení potrebných na udržanie funkčnosti ukrajinskej energetickej siete,“ uvádza IVRA.

Okrem toho Slovensko poskytuje Ukrajincom pomoc v oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva a vzdelávania. IVRA zdôrazňuje, že Slovensko týmto spôsobom preukázalo rozsiahlu a komplexnú podporu, ktorá je ďalším dôkazom solidarity s Ukrajinou.

Inštitút upozorňuje, že zastavenie plynu cez Ukrajinu bude mať ďalekosiahle dopady aj na ostatné členské štáty Európskej únie. Vysoké ceny energií a závislosť na alternatívnych zdrojoch dodávok spôsobia ekonomické škody, ktoré ovplyvnia celú Úniu. Náklady vo výške 120 miliárd eur, ktoré odhaduje IVRA, znížia konkurencieschopnosť európskej ekonomiky a zaťažia najmä krajiny, ktoré sú už dnes zraniteľnejšie ako Slovensko.

zemný plyn - plynovod
Unsplash / Martin Adams

Hrozby a výzvy do budúcnosti

Zastavenie tranzitu plynu a narastajúce energetické napätie zdôrazňuje potrebu diverzifikácie dodávok energie a posilnenia energetickej bezpečnosti EÚ. Pre Slovensko je kritické nájsť spôsob, ako zmierniť dopady tejto situácie na ekonomiku a zabezpečiť kontinuitu dodávok energií bez ohrozenia bezpečnosti.

IVRA varuje, že čas na riešenie týchto výziev je obmedzený, a zdôrazňuje nutnosť koordinácie na európskej úrovni. „Slovensko sa musí pripraviť na ťažké časy, ale zároveň by malo využívať všetky dostupné diplomatické a ekonomické prostriedky na ochranu svojich záujmov,“ uzatvára inštitút.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP