Ponúkame 10 zaujímavých a užitočných trikov, ktoré ti pomôžu zefektívniť či vylepšiť dennodennú prácu s Windowsom 10.

Skryté rozšírené menu

Okrem hlavného menu, ktoré je prístupné cez ikonu Windows okna na paneli nástrojov vľavo dole, je možné prejsť aj do takzvaného „skrytého“ rozšíreného menu. Pre vstup doň stačí prejsť myšou na ikonu Windowsu a kliknúť pravým tlačidlom myši. Menu sa dá vyvolať aj klávesovou skratkou Windows+X. Menu obsahuje rýchlu navigáciu pre systém, správcov zariadení, pripojení a diskov

„God Mode“

God Mode alebo v preklade „Božský režim“ je ďalšia zo šikovných alternatívnych prístupov k rozšíreným funkciám Windows 10, ktorý ponúka skratky podobné ako v prípade Ovládacieho panela. Ak by si si chcel tento režim aktivovať, stačí si na ploche vytvoriť nový priečinok a pomenuješ ho ako:  GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Windows 10 tipy a triky
Zobraziť celú galériu (14)
Ikona God Mode. Zdroj: Screenshot/Windows

Následne sa vytvorí nová ikona bez názvu, ktorá otvorí nové okno s prístupom ku skratkám ako sú Centrum sietí a synchronizácie, automatické prehrávanie, dátum a čas či možnosti napájania.

Windows 10 tipy a triky
Zobraziť celú galériu (14)
Okno režimu God Mode. Zdroj: Screenshot/Windows

Minimalizácia všetkých okien okrem aktívneho

Tento trik je vhodný hlavne pre tých, ktorí často využívajú multitasking, alebo majú často otvorený veľký počet okien. Existuje však jednoduchý trik, pomocou ktorého je možné minimalizovať všetky otvorené okná okrem jedného aktívneho. Stačí uchopiť a držať myškou hornú časť okna, ktoré chceme zachovať a začať ním triasť, respektíve miešať hore dole či doľava a doprava. Všetky ostatné okná sa hneď minimalizujú.

Windows 10 tipy a triky

Prichytenie okien pre multitasking

Ďalším trikom pre multitaskerov je prichytenie okien na strany hlavnej pracovnej plochy. Týmto spôsobom je možné na jednej obrazovke zobraziť viacero okien, ktoré sa rozdelia na polovicu. Najjednoduchším spôsobom je pri aktívnom okne stlačenie klávesovej skratky Windows+ šípka doprava či doľava.

Okno sa automaticky presunie na zvolenú stranu a na druhej strane systém ponúkne na výber okná, ktoré si môže používateľ zvoliť do multitaskingu. Pre zmenu miesta alebo veľkosti okna stačí stále držať Windows klávesu a ovládať funkciu šípkami.

Jednoduché prechádzanie medzi viacerými pracovnými plochami

Ďalším skvelým trikom pre multitasking je vytvorenie viacerých pracovných plôch. Pomocou nich nemusíš mať na hlavnej ploche taký veľký „bordel“ a jednotlivé programy si môžeš spúšťať na každej ploche osobitne. Pre vytvorenie novej pracovnej plochy stačí otvoriť takzvané Zobrazenie úloh, ktoré je prístupné cez ikonu v paneli nástrojov napravo od vyhľadávacieho panela.

Po kliknutí na ikonu Zobrazenia úloh sa otvorí nové okno, ktoré ukáže všetky aktívne okná vrátane histórie. Dôležitá je ale vrchná časť tohto okna, ktoré zobrazuje pracovné plochy. V tejto časti sa dá jednoducho vytvoriť, alebo zrušiť nová pracovná plocha. Ešte jednoduchšie je prechádzanie medzi plochami po kliknutí na klávesovú skratku Windows+Ctrl+ šípka doľava alebo doprava.

Tmavý a svetlý režim

Tmavý režim sa v posledných rokoch rozmohol hlavne v segmente smartfónov, ktoré využívajú AMOLED displeje. Výhodou tmavého režimu môže byť úspora batérie či prívetivejšie zobrazenie a menšie namáhanie očí. Práve posledné menované výhody môžeš využiť aj v operačnom systéme Windows po prechode na Nastavenia – Prispôsobenie – Farby a v časti Vybrať farbu zvoliť Tmavá. Takisto je možné vybrať vlastnú voľbu či nastaviť farby motívu podľa vlastných predstáv.

Asistent pre lepšie sústredenie

Asistent pre lepšie sústredenie je známy už od Windows 7, kde vystupoval pod iným menom. Microsoft ho ale vo Windows 10 prerobil a vylepšil, takže ponúka nové vymoženosti pre nastavenie oznámení. Tie sú dostupné cez Nastavenia – Systém – Asistent pre lepšie sústredenie. Pomocou týchto nastavení si vieš určiť aj pravidlá pre čas a výnimky, počas ktorých nechceš byť rušený oznámeniami.

Snímka celej alebo časti obrazovky

Niekedy sa pri práci hodí zaznamenať obsah, ktorý je aktuálne zobrazený na obrazovke, respektíve vytvoriť snímku obrazovky. Ak si teda praješ vytvoriť snímok obrazovky, stačí stlačiť klávesu PrtScr (Print Screen). Snímok sa uloží do clipboardu a jednoduchým stlačením tlačidla Ctrl+V ho vieš kdekoľvek vložiť.

Windows 10 tipy a triky
Zobraziť celú galériu (14)
Priečinok Snímky obrazovky v rámci priečinka Obrázky. Zdroj: Screenshot/Windows

Opätovným stlačením tlačidla PrtScr sa ale pôvodný snímok stratí z pamäte a nahradí ho nový. Ak chceš teda vytvoriť viacero snímkov obrazoviek a uchovať si každý z nich pre ďalšie použitie, skús klávesovú skratku Windows+PrtScr. Snímok sa automaticky uloží do priečinka Snímky obrazovky v rámci hlavného priečinka Obrázky, ktorý je možné vidieť na obrázku vyššie.

Windows 10 tipy a triky
Zobraziť celú galériu (14)
Menu, ktoré umožňuje rôzne operácie so snímkami obrazovky. Zdroj: Screenshot/Windows

Ak však použiješ klávesovú skratku Windows + Shift +S, otvorí sa malé menu v hornej časti obrazovky (viď obrázok vyššie), ktoré umožní vybrať zo snímanej obrazovky len jej istú časť, ktorú si sám zvolíš. Po dokončení operácie sa objaví upozornenie na vytvorenú snímku, ktorú môžeš ďalej uložiť alebo editovať po kliknutí na toto upozornenie.

Skrytý herný panel

Pre hráčov, ale aj bežných používateľov, ktorí si chcú užiť hranie hier naplno bez akýchkoľvek rušení, tu máme veľmi užitočný tip. Ide o herný panel, ku ktorému vieš pristúpiť cez klávesovú skratku Windows+G. Túto skratku si vieš nastaviť aj cez Nastavenia – Hranie hier – Herný panel. Pomocou neho sa dajú kontrolovať zdroje zvuku, monitorovať výkon počítača, zaznamenávať obrazovku či pristúpiť k sociálnym médiám.

Pridanie Emoji a Kaimoji či špeciálnych znakov ku klávesnici

Posledný trik je určený pre tých, ktorí obľubujú Emoji. K svojej klávesnici tak môžeš stlačením klávesy Windows a dlhším podržaním klávesy „.“ (klávesa pre bodku) vyvolať malé okno s rôznymi animovanými emotikonmi. Prepnúť sa môžeš aj na Kaimoji, čo sú vlastne emotikony poskladané z rôznych znakov. Šikovná je aj posledná možnosť, ktorá umožní vložiť špeciálne znaky ako ‱, ⁞ , ⁛, ® ™.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom