Minulý rok síce určite nebol taký, ako sme si ho na začiatku predstavovali, no na poli smartfónov sme sa napriek tomu dočkali mnohých noviniek a inovácií, ktoré zatriasli trhom. V poslednom kvartáli 2020 sa podľa globálnych údajov dokonca na kráľovské kreslo najväčšieho výrobcu vrátil Apple a analytická spoločnosť Omdia teraz priniesla rebríček konkrétnych modelov, ktoré boli v minulom roku najpopulárnejšie, informoval web PhoneArena.

Väčšinu znalcov neprekvapí, že najvyššie priečky v rebríčkoch najpredávanejších smartfónov obsadzuje každoročne Apple. Nie je to pritom spôsobené tým, že by Apple stále kraľoval trhu, no keďže americký gigant predstaví každoročne len zopár modelov, je pochopiteľné, že sa budú predávať veľmi dobre.

Apple je opäť jednoznačným kráľom vlajok

V roku 2019 bol najpredávanejším smartfónom obľúbený iPhone XR so 46,3 miliónmi dodaných kusov, pričom druhé miesto obsadil jeho vtedajší nástupca, iPhone 11, s 37,3 miliónmi dodaných kusov.

Práve „dvojka“ z roku 2019 sa v minulom roku dostala na prvé miesto, pričom iPhonu 11 sa v roku 2020 predalo až neuveriteľných 64,8 miliónov kusov. To je markantný rozdiel aj oproti strebornému medailistovi, iPhone SE 2020, ktorý predal 24,2 miliónov kusov. Tretie miesto obsadil jeden z najnovších modelov od Apple, iPhone 12, ktorého sa predalo 23,3 miliónov kusov.

Čo je však zaujímavé, zatiaľ čo v roku 2019 bola priemerná cena „jednotky“ na trhu iPhone XR na úrovni 777 dolárov, v roku 2020 stál jeho najpredávanejší nástupca iPhone 11 v priemere 754 dolárov, čo je o 23 dolárov menej. Je tiež potrebné pripomenúť, že vlajkové lode mal v rebríčku iba americký výrobca.

Ďalšie tri priečky patria kórejskému Samsungu, ktorého zákazníci obľubujú skôr modely nižších tried, ako Galaxy A51, ktorý so 23,2 miliónmi predaných kusov obsadil štvrté miesto. Piaty skončil model Galaxy A21s s 19,4 miliónmi a prvú šesticu uzatvára Galaxy A01 s 16,9 miliónmi predaných smartfónov. Posledný spomínaný je zároveň smartfón s priemernou cenou 115 dolárov, čo je najmenej spomedzi prvej desiatky.

Neprehliadni
Google vylepšuje Android. Zlepší sa bezpečnosť a lákavé novinky hlási aj Android Auto

Tú uzatvára štvorica smarfónov počnúc s najdrahším iPhone 12 Pro Max, za ktorý zaplatil priemerný zákazník až 1232 dolárov. Na ôsmom mieste je Samsung Galaxy A11 a deviatu priečku obsadil s 15 miliónmi predaných kusov prvý model od Xiaomi, Redmi Note 9 Pro. Desiate miesto patrí „kráľovi malých vlajok“, iPhone 12 mini, ktorý potvrdzuje dominanciu Apple s celkovo až štyrmi modelmi v prvej desiatke.

Celkovo však analýza ukazuje pretrvávajúci problém výrobcov ako Samsung či Xiaomi, ktorí aj napriek veľkej popularite lacnejších smartfónov nedokážu preraziť so svojimi vlajkovými loďami. Jediným výrobcom, ktorý mal v minulosti na trhu vlajok šancu poraziť aj Apple bol čínsky Huawei, ktorý však pre pretrvávajúce problémy spôsobené zákazmi zo strany USA na trhu stále klesá. V roku 2020 sa mu však aj tak podarilo mierne zvýšiť tržby aj zisky, čo mnohých prekvapilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom