5. Elektronická koža

Elektronická koža je flexibilný materiál s integrovanými senzormi, ktorý dokáže detekovať tlak, teplotu či vlhkosť. Táto technológia by našla uplatnenie v protetike, kde umožňuje pacientom cítiť kontakt s povrchmi alebo reagovať na teplotné zmeny. Vývoj v tejto oblasti za posledné roky značne pokročil a vedci už doteraz dokázali vyvinúť napríklad aj ruku, ktorá s napojením na nervovú sústavu človeka vracia pacientovi cit na dotyk a umožňuje mu viesť plnohodnotný život. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Umelo vyvinuté končatiny ale dlhodobo nedokázali simulovať bolesť. To však všetko mení elektronická umelá koža s elektronikou, ktorá dokáže reagovať na bolestivé podnety  rovnako ako ľudská koža. Zariadenie pritom prenáša impulzy, ktoré nahrádzajú nervovú sústavu končatiny, do receptorov. Vďaka tomu dokáže umelá koža zaznamenať bolesť rovnako rýchlo ako skutočná koža.

Mimo to, skupine vedcov z Tokijskej univerzity vytvorila aj prototyp kože, ktorý sa sa dokáže sám regenerovať a podľa mnohých má potenciál úplne zotrieť hranicu medzi živými bytosťami a strojmi, aspoň čo sa týka výzoru. Mnohí odborníci sa však rozchádzajú v názore, či by ľudia dokázali prijať takúto robotickú anatómiu, alebo by to bolo pre nich strašidelné.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP