Eddie Murphy má časy svojej najväčšej slávy dávno za sebou a v posledných rokoch populárneho herca na plátne príliš nevidieť. Pred časom o sebe dal vedieť v jemne nadpriemernej životopisnej snímke Dolemite Is My Name, inak sme o komikovi počuli azda len v súvislosti s dabingom Oslíka v notoricky známej rozprávkovej sérii Shrek.

Coming 2 America

Distribúcia v SR: Amazon Prime Video

Lokálny dabing: Nie

Lokálne titulky: Nie

Po viac než troch dekádach sa teraz herec vracia do role princa Akeema, jednej zo svojich najpamätnejších postáv, a v spoločnosti celého zástupu tvárí známych z originálneho filmu Cesta do Ameriky sa opäť vracia do krajiny neobmedzených možností.

Prime Video

Tentokrát tu však Eddie Murphy nehľadá manželku, ale svojho strateného syna Lavella, o ktorého existencii doposiaľ vôbec nevedel. Ide pritom o dôležitú úlohu, keďže z princa Akeema sa hneď v úvode filmu stáva kráľ a jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť pokračovanie rodovej línie cez mužského dediča a ochrániť tak svoju zem pred narastajúcou hrozbou zo strany susedného kráľovstva a jej vládcu, generála Izzyho.

Toho v čerstvom pokračovaní stvárňuje najvýraznejšia herecká posila, Wesley Snipes, ktorý zároveň cez svoj úvodný tanečný nástup hneď v prvej scéne naznačuje, že pokračovanie asi tak úplne kóšer nebude. Tvorcovia totiž stavili predovšetkým na nostalgiu a novým príbehom i realizáciou vlastných nápadov zlyhávajú na plnej čiare.

Nostalgia funguje

Práve nostalgia je najlepšou a zároveň tiež jedinou silnou stránkou filmovej novinky. Do pokračovania sa vrátilo naozaj úctyhodné množstvo známych hereckých protagonistov. Okrem Murphyho vo vedľajších roliach uvidíš jeho verného sluhu Semmiho, manželku Lisu, jej otca, hrdého vlastníka fastfoodovej kopírky McDonalda, Clea McDowella.

Prime Video

Zoznam navrátilcov siaha ešte omnoho ďalej a nájdeš na ňom aj Akeemovho otca, kráľa Jaffeho Joffera s jeho dvorným šamanom či bláznivého amerického kazateľa. Všetci zo zmienených hercov sa vracajú do svojich známych úloh a neraz vyvolávajú nostalgický úsmev, čo fanúšikov originálnej komédie určite poteší.

S tým idú ruka v ruke aj početné odkazy na pôvodný film a časté scénky, ktoré svojho predchodcu takmer navlas kopírujú. Ich dopad už síce nie je taký zásadný ako pred 33 rokmi, väčšinou ale neurazia a sem tam dokonca rozosmejú. Reč je napríklad o skákajúcej princeznej, ktorá si vo filme tiež strihla kameo.

Zvyšok je len lacný balast

Tu zároveň plusy komediálnej novinky končia a odhliadnuc od nostalgie je Cesta do Ameriky 2 nevýrazným a podpriemerným filmom. Vyčítať tvorcom predvídateľný a občas tiež vyložene stupídny dej si ešte môžeme odpustiť. Predsa len ide o komédiu a tie po príbehovej stránke nemusia útočiť na Oscarov.

Prime Video

Problémom však je, že bránice divákov drvivú väčšinu času zostanú nedotknuté a namiesto úsmevu sa neraz dostaví pocit trápnosti. Stačí sa pozrieť na spomenutý príchod Wesleyho Snipesa, ktorý postavu generála Izzyho neustále nevydarene paroduje a nástup jeho vojska pripomína choreografiu začínajúcej chlapčenskej kapely.

Generál Izzy zároveň nie je jediným tragickým maskotom filmu. Na scéne sa objavuje viacero nových postáv na čele so strateným Akeemovým synom a trojicou jeho dcér.

Namiesto toho, aby novým tváram tvorcovia venovali potrebný priestor a rozvíjali ich, tak nových hrdinov len mechanicky a pomerne nasilu stavajú do neprirodzených situácií, ktoré spolu častokrát ani nesúvisia. Film tak miestami vyznieva ako spleť náhodných udalostí pozliepaných do nesúrodého celku.

Môžu za to aj viaceré vedľajšie linky, ktoré sa snažia predstaviť hlboké myšlienky, no vyznievajú do prázdna. Máme tu napríklad najstaršiu dcéru Meeku, ktorá si s Akeemovým nájdeným synom kvôli vlastným ambíciám nevie prísť na meno, len aby sa ich vzťah počas krátkeho rozhovoru razom zázračne napravil.

Lavelle, ústredná postava filmu, ktorý si luxusný život užíva plnými dúškami, sa pre zmenu stihne zamilovať a počas troch krátkych scén je ochotný všetko bohatstvo riskovať a odprisahať lásku pred oltárom. Ďalej tu máme Eddieho Murphyho, ktorý na záver filmu bez akéhoľkovek hlbšieho kontextu zisťuje, že je ťažké byť dobrým kráľom i otcom zároveň, pričom v pozadí filmu opakovane vyznieva aj téma rodovej rovnoprávnosti.

Na myšlienkach ako takých nie je nič zlé, ich exekúcia vo filme je však extrémne povrchná. Namiesto toho, aby sa tvorcovia detailnejšie venovali zvoleným postavám a vybrali sa do cieľa konkrétnym smerom, snažia sa chaoticky zobraziť veľa tém naraz. Pôvodný film sa sústredil na princa Akeema, jeho snahu nájsť si manželku a popritom predstavoval vedľajšie postavy. Pokračovanie naopak zobrazuje veľa postáv bez väčšieho významu a predovšetkým bez štipky originality.

Prime Video

Film pritom z nášho pohľadu neobstojí ani ako zábavná jednohubka. Predovšetkým pre diváka, ktorý by nebol veľkým fanúšikom originálu. Cesta do Ameriky 2 nepredstavuje žiadne zapamätateľné ani vydarené momenty. Fungujú jedine známe postavy, ani tie však nie sú vo filme naplno využité. Stačí sa pozrieť na Semmiho, ktorý je vo filme vyložene do počtu.

Priestor namiesto toho tvorcovia nepochopiteľne venujú tanečným kreáciám, nevkusným rapovým vsuvkám a nič nehovoriacim scénkam s nulovou pridanou hodnotou. Reč je napríklad o pohrebnej ceremónii v úvode filmu, ktorého význam nám doposiaľ uniká. Hlavne, že sa tu objavil Morgan Freeman.

Len pre najskalnejších fanúšikov originálu

Ako fanúšikovia pôvodného filmu sme sa na pokračovanie vydarenej komédie s Eddiem Murphym tešili, výsledok je však len jeho slabučkým odvarom. Cesta do Ameriky 2 vyniká len v jednom jedinom smere, ktorým je dôraz na nostalgiu a prítomnosť úctyhodného množstva pôvodných hereckých protagonistov.

Prime Video

Z Ameriky sme sa tentokrát presunuli do Zamundy, kde sa odohráva väčšina dejovej línie, hovoriť o zmysluplnej zápletke by však bolo hrubým zavádzaním. Film je skôr zlepencom náhodných udalostí s povrchnými myšlienkami, nezaujímavými postavami a prakticky nulovým množstvom humorných scén.

Hovorí sa, že Amazon film s Eddiem Murphym exkluzívne odkúpil za 120 miliónov dolárov, čo je dvojnásobok jeho oficiálneho rozpočtu. Ak je to skutočne tak, víťazmi sú v tomto prípade jeho producenti, ktorí by si v kinách na rovnakú sumu ani vo sne neprišli. Nie kvôli pandemickej situácii, ale jeho mdlosti a celkovej zbytočnosti.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

4.5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú