Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Japonská Toshiba končí s výrobou počítačov značky Dynabook a finálne tak odchádza z trhu. Po prvotnom odkúpení väčšinového podielu značky spoločnosťou Sharp v roku 2018 teraz Toshiba v najnovšom vyhlásení oznámila, že jej predala aj zbytok akcií, upozornil portál Gizmodo.

Definitívny koniec známej značky

Počítače a notebooky značky Toshiba patrili kedysi bez pochýb medzi špičku na trhu. V roku 2018 však predala viac než 80 % svojej počítačovej divízie spoločnosti Sharp, ktorá ju neskôr premenovala na Dynabook.

Ako však známy japonský výrobca uviedol v najnovšom vyhlásení, spoločnosť Sharp uplatnila svoje právo na kúpu zvyšných akcií a vlastní tak už celú značku počítačov.

Pre Toshibu to znamená oficiálny koniec na trhu, ktorému však predchádzal dlhý pád a zaostávanie za ostatnými výrobcami. Spoločnosť pritom uviedla na trh svoj prvý notebook T1100 už v roku 1985, pričom tento model je považovaný za jeden z najdôležitejších pre rast priemyslu.

Disponoval LCD obrazovkou s rozlíšením 640×200 pixelov, nabíjateľnou batériu či 3,5-palcovou diskovou jednotku s kapacitou 720 kilobajtov. Poháňal ho vtedy nadupaný procesor Intel 80C88 s taktom 4,77 MHz a 256 KB pamäte RAM. Model T1100 však nebol určený pre každého, jeho cena totiž dosahovala takmer 2000 dolárov.

Zobraziť celú galériu (1)
Toshiba T1100 / Zdroj: Wikipedia

Toshiba si svoje zlaté roky prežila v 90. rokoch a na začiatku 20. storočia, pričom až do roku 2010 patrila medzi päť najlepších výrobcov notebookov na svete, píše Register.

Neskôr však začala jej počítačová divízia za konkurenciou postupne zaostávať a v roku 2018 ju takmer celú odkúpil Sharp za nelichotivých 36 miliónov dolárov.

O japonskej spoločnosti sa naposledy vo veľkom hovorilo ešte v januári, kedy odhalila svoj špeciálny algoritmus pre pre výpočet a analýzu obchodných dát, ktoré dokáže spracovať rýchlejšie ako aj ten najvyspelejší superpočítač sveta. Spoločnosť vtedy už najala rad odborníkov, ktorí jej majú pomôcť pri vývoji skúšobnej verzie pre reálne podmienky. Tá by mala byť hotová do marca budúceho roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú