Za tie roky pred monitorom si sa určite stretol s nespočetným množstvom klávesových skratiek, ktoré nepochybne vo veľkej miere uľahčujú každodenné úlohy.

Keď si si kapitolou Ctrl+C a Ctrl+V už dávno prešiel a k premenovávaniu súborov inštinktívne siahaš po klávese F2, zváž nasledujúcu úroveň pozostávajúcu z menej známych, no rovnako veľmi nápomocných kombinácií.

Toto je 12 klávesových skratiek, bez ktorých si našu každodennú prácu nevieme predstaviť. Tipy sme rozdelili do troch kategórií podľa pracovného prostredia – na skratky v rámci operačného systému Windows, skratky v prehliadači a na klávesové skratky použiteľné vo väčšine textových editorov.

Nasledujúca štvorica klávesových kombinácií je použiteľná v prostredí Windowsu.

WIN+L

FonTech

Zamykanie počítača je jednoduchou bezpečnostnou zátarasou, ktorá sa hodí ako na pracovisku, tak aj doma na osobnom počítači. Odteraz skús jednoduchú klávesovú skratku WIN+L, ktorá ťa v porovnaní s menu Ctrl+Alt+Delete dostane na zamknutú obrazovku priamo a bez potreby ďalšej voľby v menu.

Ctrl+Shift+Escape

FonTech

Rovnako ako vyššie popísané zamykanie počítača vie byť jednoducho prístupný aj Správca úloh. K nemu sa vieš dostať cez menu poskytnuté v rámci obrazovky vyvolanej kombináciou kláves Ctrl+Alt+Delete, cez kontextové menu pri pravom kliku na taskbar alebo najjednoduchšie a najintuitívnejšie cez klávesovú skratku Ctrl+Shift+Esc.

Win+D

FonTech

Pri otvorení početných okien má určite každý z nás problém s orientáciou. V tom momente už inštinktívne siahame po kombinácii kláves Win+D, ktorá podobne ako drobné tlačidlo skryté pri systémových hodinách, minimalizuje všetky otvorené inscenácie. Skratka je navyše nápomocná pri presúvaní priečinkov alebo nahrávaní, respektíve sťahovaní súborov z webu.

Win+E

FonTech

S cieľom dosiahnutia čo najdôkladnejšieho minimalizmu pracovnej plochy máme povinné systémové ikony ako kôš, dokumenty alebo počítač skryté. Ikonu počítača na ploche nepotrebujeme práve kvôli klávesovej skratke Win+E, ktorá okamžite otvorí okno Prehliadača súborov. Potom je už iba na tebe, či si zvolíš, aby kombinácia kláves otvárala Tento počítač, alebo Prehľad knižníc.

Toto je výber štyroch kombinácií, ktoré používame na dennom poriadku v prehliadači.

Ctrl+čísla

FonTech

S prehliadačom Google Chrome sa už niekoľko rokov traduje vtip o jeho neúnavnej konzumácii pamäte. V tom veľkú rolu zohráva aj konečný používateľ, ktorý má často otvorených hneď niekoľko okien. Vedel si však, že medzi jednotlivými kartami sa vieš jednoducho preklikávať kombináciou Ctrl+číslica, a to v závislosti od poradia daného okna na lište prehliadača?

Ctrl+Shift+T

FonTech

Rovnako ako ty neznášame, keď si klávesovou skratkou Ctrl+W zatvoríme prehliadané okno. Ak sa na stránku chceš okamžite vrátiť, môžeš zájsť do histórie (skratka Ctrl+H) a otvoriť danú URL adresu alebo ešte rýchlejšie, stlačiť trojicu kláves Ctrl+Shift+T. Tá okamžite vráti poslednú zatvorenú kartu naspäť. Skratku vieš opakovať aj niekoľkokrát za sebou, takže sa jednoducho dostaneš aj na dávnejšie zatvorené stránky.

Ctrl+Tab

FonTech

Rovnako ako obľúbená skratka Alt+Tab určená na prepínanie otvorených programov vo Windowse, túto funkcionalitu nájdeš aj vo väčšine prehliadačov. Dvojicou klávesov Ctrl+Tab dokážeš jednoducho prepínať medzi jednotlivými oknami bez toho, aby si tam zachádzal myšou.

Ctrl+Ľavé tlačidlo na myši alebo stredné tlačidlo na myši

FonTech

Pri surfovaní internetom máme aj my vo zvyku otvárať URL adresy v nových oknách. To môžeš robiť viacerými spôsobmi a ver nám, že klikanie na ponuku v kontextovom menu skrytom za pravým klikom myši je najpomalšia možnosť.

Adresy v nových oknách môžeš otvárať buď kombináciou Ctrl+ľavé tlačidlo myši, respektíve stlačením kolieska na myške. Pri kliknutí na otvorené okno kolieskom myšky rovnako vypneš danú iteráciu bez toho, aby si krvopotne mieril na drobný krížik.

Toto sú štyri klávesové kombinácie, ktoré nám uľahčujú prácu nielen vo Worde.

Ctrl+B/I/U

FonTech

Tučný, šikmý alebo podčiarknutý text je jedným zo základných nástrojov využívaných pri práci s uhladeným textom.

Samozrejme, každá z týchto troch funkcionalít je skrytá za dedikovaným tlačidlom, no nám rozhodne uľahčujú prácu jednoduché kombinácie pozostávajúce z dvoch tlačidiel. Pre tučný text siahame po Ctrl+B, pre šikmý naopak po Ctrl+I a text podčiarkujeme s Ctrl+U.

Ctrl+šípky (+Shift)

FonTech

Preleť extrémnou rýchlosťou textom kombináciou klávesov Ctrl a požadovaná šípka. Kombinácia so šípkami doprava a doľava ťa dostane pred, respektíve za dané slovo, kde naopak šípkami hore a dole dokážeš preskakovať jednotlivé odseky. Pridaj k Ctrl a šípkam ešte tlačidlo Shift a tento text si môžeš zároveň aj označovať.

Ctrl+Home/End

FonTech

Podobne ako vyššie popísané šípky funguje aj kombinácia klávesov Ctrl+Home alebo Ctrl+End. V prostredí textového editora sa takto jednoducho dostaneš na začiatok (Home) alebo na koniec (End) textu. Túto skratku môžeš rovnako použiť aj v prehliadači, kedy ťa klávesy dostanú na začiatok stránky alebo jej koniec.

Ctrl+Backspace/Delete

FonTech

Ak by sme si mali vybrať jednu klávesovú skratku, ktorá nám rozhodne zmenila spôsob písania textov,tak je to rozhodne Ctrl+Backspace alebo jej presný opak Ctrl+Delete. V oboch prípadoch dochádza k mazaniu celých slov, kde pri vynechaní klávesy Ctrl mažeš len jednotlivé znaky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP