Mad Max: Zbesilá cesta

Pôvodný Mad Max z roku 1979 bol vo svojej dobe síce veľkým hitom, avšak pre mnohých divákov to nikdy nebola výrazná klasika, ktorá by si zaslúžila reštart. Nehovoriac o tom, že mladšia generácia si k pôvodnému filmu aj pre jeho zastaraný akčný vizuál a chabý scenár spätne cestu nikdy nenašla.

Režisér originálu George Miller sa však nakoniec rozhodol pre prerábku. Produkciu od začiatku sprevádzala smola a natáčanie muselo byť presunuté z Austrálie do africkej Namíbie po tom, čo miesto natáčania zasiahli dažde a celá oblasť sa vďaka tomu zmenila na kvetinovú oázu, ktorá nezodpovedala tónu vyprahnutej pustiny.

Značné pochybnosti o výsledku filmu plynuli aj z pracovnej výkonnosti Millera, ktorý vyprodukoval za posledných 20 rokov iba zopár podpriemerných rodinných komédií, aj keď on sám odvážne prehlásil, že s novým Mad Maxom vytvorí ultimátnu akčnú jazdu.

TMDB

Čo sa javilo ako nevydarený vtip, však skončilo veľkým úspechom a v radoch kritikov aj divákov po celom svete si vyslúžil ohlušujúci potlesk. Mad Max: Fury Road sa stal obrovským hitom a ponúkol nevídaný audio-vizuálny zážitok s originálnymi štylistickými prvkami a kaskadérskymi kúskami ďaleko za hranicami akéhokoľvek letného blockbustera.

Kráľová reč

Dobový britský film Kráľova reč potvrdil, že nezávislé snímky to majú v nasadzovaní do kín zložité. Tvorcovia sa museli spoľahnúť na dofinancovanie svojich chabých 15 miliónov dolárov od Britskej filmovej rady, ktorá je jednou z posledných možností, ako v Británii získať peniaze na film.

K produkcii sa ešte pridalo zopár súkromných finančníkov a menších distribútorov z Británie či Austrálie a film sa vydal na svoju strastiplnú cestu hľadania kín pre svoje uvedenie. V USA mal film s podporou produkcie bratov Weinsteinovcov premiéru spočiatku len v 43 kinách, no vďaka skvelým ohlasom a nomináciám na Oscara si ho nakoniec v krajine pozreli fanúšikovia vo viac než 2 557 kinách.

TMDB

V samotný slávnostný oscarový večer si Kráľová reč odniesla 4 zlaté sošky z neuveriteľných 12 nominácií a vtedajším veľkým kandidátom na čele so Social Network vypálil rybník.

Zaslúžil sa o to tradičný britský humor na pozadí smutných udalostí s excelentným hereckým koncertom Colina Firtha, aj vďaka ktorému sa film s celosvetovým zárobkom 414 milionóv dolárov stal jedným z najúspešnejších nezávislých britských filmov v histórii.

NEPREHLIADNI
Radšej nikdy nemali byť natočené. 10 otrasných filmových pokračovaní, ktoré v tebe vyvolajú sklamanie

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Mnohí diváci sa môžu pousmiať pri predstavení Pulp Fiction: Historky z podsvetia ako nezávislého filmu. Pomysliac na meno režiséra Quentina Tarantina a hereckých hviezd, ktoré sa na pľaci objavili, to znie ako vtip.

Pulp Fiction: Historky z podsvetia bol však skutočne nezávislý film, ktorý si s nákladmi len 8 miliónov dolárov zobralo pod svoje krídla štúdio Miramax bratov Weinsteinovcov, ktorí v tej dobe produkovali nezávislé filmy s cieľom dostať ich pred reflektory hollywoodskej smotánky.

Hlavné hviezdy John Travolta a Bruce Willis sa pokúšali reštartovať svoju kariéru a podpísali kontrakty „za pár centov“ v porovnaní s tým, čo dostali za svoje najväčšie hity.

Uma Thurmanová bola v tej dobe ešte neznámou herečkou a Harvey Keitel chcel len pomôcť s produkciou filmu, pretože miloval spoluprácu s Tarantinom pri predchádzajúcej snímke Gauneri z roku 1992.

TMDB

Pulp Fiction nakoniec vytvoril s celkovým zárobkom 213 miliónov dolárov obrovský pop-kultúrny kult, ktorý už nedokázal dosiahnuť žiadny podobný nezávislý film. Quentina Tarantina jeho vtedajšia novinka zároveň vystrelila do hollywoodskej elity, kde postupne prešiel od pľuvania na paparazzov až po uštipačné prejavy pri prijímaní jeho scenára pre film Django Unchained, keď ho niektorí černošskí režiséri nazvali neúctivým.

Matrix

Pôvodne bratia, dnes už sestry Wachowské, majú v Hollywoode povesť jedných z najambicióznejších a najúspešnejších režisérok, ktoré sa neboja divákom prinášať originálne a odvážne príbehy. Pred vydaním Matrixu boli však len čudáčkami, ktoré dovtedy natočili iba neznámy film Bound s rozpočtom 3,8 milióna dolárov.

Ich ďalším projektom mal byť opojný a veľkolepý sci-fi film Matrix, v ktorom je realita, ako ju poznáme, výmyslom vytvoreným počítačmi. Verejnosti znela celá vec ako mätúca spleť futuristicko-filozofických posolstiev a kung-fu scén.

Už počas príprav sa film preslávil v bulvári, keď ho odmietla jedna z najlepšie zarábajúcich hviezd v tom čase Will Smith, ktorý radšej presedlal na koňa menom Wild Wild West.

Originálny príbehový obsah bez pôvodného knižného či iného zdroja bolo ťažké odprezentovať aj štúdiám, až sa, na prekvapenie všetkých, dostal k Warner Brothers, ktorému sa scenár páčil a dal režisérom na natočenie 63 miliónov dolárov.

Matrix kvíz
TMDB

Pomerne veľké obavy panovali aj z prijatia R-kového hodnotenia a jeho vplyvu na finančné výsledky. Tie však okamžite pominuli pri pohľade na vývoj v kinách, keď príbeh s revolučnými a dychberúcimi vizuálnymi efektmi zarobil po celom svete viac než 465 miliónov dolárov a stal sa vo svojej dobe jedným z najlepšie zarábajúcich filmov s týmto hodnotením.

Odomknúť kamošovi / rodine

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP