Záhada Blair Witch

Inšpiráciu, ako natočiť skutočne lacný film v podmienkach na úrovni hociktorého malého nezávislého štúdia, priniesla v roku 1999 hororová snímka Záhada Blair Witch.

Tvorcovia pracovali s rozpočtom 300-tisíc dolárov v úspornom režime. Stačilo im len 8 dní nakrúcania a herci museli natáčať vo vlastnom oblečení po celý čas projekcie a improvizovať s dialógmi, keďže 35-stránkový scenár ich jednoducho neobsahoval.

Autori filmu si tiež nerobili starosti s tým, ako zaujať marketingovo a pre uvedenie na trh si zvolili efektívnu virálnu cestu, keď začali šíriť plagáty s informáciou, že členovia hereckého obsadenia v lese skutočne zmizli a existencia čarodejnice z Marylandu nie je len mýtus.

Tento, pochopiteľne falošný reklamný ťah, však zabral a Záhada Blair Witch zarobila v celosvetových pokladniach 248 miliónov dolárov, čo z nej robí jeden z najúspešnejších nezávislých filmov.

TMDB

The Blair Witch Project sa stal obrovským kultom a mnohým fanúšikom spôsobil doživotný strach z lesov. Neskôr inšpiroval rovnako komerčne úspešné hand-footage horory ako Paranormal Activity či Cloverfield.

Joker

Smiali sa mu, no teraz sa už nikto nesmeje. Menšia parafráza hlavnej filmovej postavy Arthura Flecka, ktorý sa z neúspešného a psychicky labilného klauna stal kráľom podsvetia ikonického mesta Gotham, je paralelou príbehu samotnej snímky Joker.

„Origin“ filmy nie sú zo štatistického hľadiska veľmi úspešné a drvivá väčšina z nich je len parazitom cicajúcim z úspechu pôvodných titulov. Prečo teda natočiť film o zrode najznámejšieho zloducha Gothamu, ktorého si už navždy budeme najviac spájať s nezabudnuteľným Heathom Ledgerom?

Mnohí fanúšikovia kritizovali film už pred premiérou za jeho charakter sociálnej drámy, ktorá so superhrdinami nemá nič spoločné. Legendárny režisér Martin Scorcese sa dokonca odmietol podieľať na filme z dôvodu veľkej podoby príbehu s jeho dvoma snímkami Taxikár a Kráľ komédie.

Všetky obavy a predčasnú kritiku však Joker nekompromisne zničil, keď v kinách, navzdory svojmu R-kovému hodnoteniu, dokázal ako prvý film s takýmto ratingom prekročiť v tržbách hranicu 1 miliardy dolárov.

Screenshot/YouTube

Svojou hutnou dramatickou atmosférou potvrdil širokú paletu možností, s ktorou dokáže úspešné DC neustále a opakovane variovať svoje obľúbené postavy. Čerešničkou na torte bolo 11 nominácií na Oscara a životný výkon predstaviteľa hlavnej postavy Joaquina Phoenixa, ktorý – rovnako ako Heath Ledger – získal za svoju rolu klauna zlatú sošku.

Saw

Ďalším filmom, ktorý mal byť pôvodne uvedený len do video distribúcie, je hororová snímka Saw z roku 2004. V nasledujúcich rokoch sa však stala jednou z najúspešnejších hororových franšíz s takmer desiatkou pokračovaní.

Jeho vznik bol výrazne ovplyvnený nízkorozpočtovou Záhadou Blair Witch. Režisér James Wan (Conjuring) a spolutvorca Leigh Whannell údajne začali na Saw intenzívne pracovať po tom, čo prvýkrát videli spomínaný úspešný horor.

Začiatky vzniku filmu boli značne tŕnisté, štúdia sa nešli zrovna pretrhnúť o práva na scenár a tvorcovia museli najskôr natočiť krátky film s použitím jednej scény a tak oslovovať rôzne filmové štúdia od Austrálie až po Hollywood.

TMDB

Dvojici tvorcov sa s rozpočtom 1,2 milióna dolárov a natočením celého filmu za 18 dní (väčšinou v prenajatom sklade) podaril nadpriemerný husársky kúsok a film sa tak s celkovými tržbami 103 miliónov dolárov stal kultovou hororovou legendou, ktorú sa v ďalších rokoch neúspešne pokúsili napodobniť viaceré pokračovania.

Odomknúť kamošovi / rodine

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP