Kedykoľvek príde reč na skutočne profesionálne pracovné notebooky, aké by si hľadal na pracovných stoloch alebo v aktovkách zamestnancov veľkých firiem, nepochybne sa v hlave vynoria aj stroje z radu ThinkPad od Lenova. Možno si nespomenieš na samotnú značku, pravdepodobne už v hlave vidíš tmavé hranaté telo a ikonickú červenú bodku nad písmenom „i“, prípadne legendárny TrackPoint v rovnakej farbe umiestnený priamo v strede klávesnice.

Niet sa čomu čudovať, veď rad ThinkPad od Lenova (a predtým IBM) je v technologickom svete už 30 rokov. Lenovo si však uvedomuje, že treba ponúknuť aj niečo trochu dizajnovo sviežejšie, podporujúce tabletový mód a dotykové ovládanie, prípadne orientované na mierne mladších zákazníkov alebo začínajúcich podnikateľov.

Dnešné portfólio notebookov od Lenova je tak oveľa širšie, no všetky stroje využívajú skúsenosti, ktoré inžinieri za dlhé dekády zbierali.

Korene IBM od roku 1911, legendárny ThinkPad od 1992

Americká firma IBM to s rôznou technikou uľahčujúcou spracovanie dát skúšala už dávno, najdôležitejším rokom pre počítače tak, ako ich poznáme dnes, bol ale zrejme až rok 1981. Vtedy prišiel na trh počítač IBM 5150, známejší ako „IBM PC“.

Wikimedia

Už na prvý pohľad určite identifikuješ samostatný monitor a klávesnicu, prípadne dokonca dvojicu mechaník na veľké diskety. Nič z toho však predtým nebola žiadna samozrejmosť.

Práve naopak, tento stroj zrodil dnešné „PC-čka“ tak, ako ich poznáme – teda s tzv. otvorenou  architektúrou, kde si disk, grafickú kartu, pamäte či procesor dokážeš vymeniť a výkonnejšie či vhodnejšie súčiastky jednoducho nacvaknúť na základnú dosku. Absolútnym kľúčom k raketovému vývoju technologického sveta je práve fakt, že komponenty môžu byť od prakticky akéhokoľvek výrobcu, ak dodrží udávaný štandard a tvoj počítač k hardvéru dostane príslušné ovládače.

Firma odštartovala niečo, čo sa už nedá zastaviť

Asi už vieš, čo nasledovalo. Špičkové technologické firmy začali naplno potvrdzovať tzv. Moorov zákon, podľa ktorého sa objem tranzistorov v integrovaných obvodoch každý rok zdvojnásobí, čím rastie aj ich výkon a pamäť. Z 32 MB diskov boli rýchlo 64 MB, z tých 128 MB a dnes už kapacity a frekvencie rátame v Terabajtoch či Gigahertzoch.

Stroj za relatívne dostupných 1 565 (vtedajších) dolárov, čo by dnes vychádzalo na vyše 4 500 eur, však odštartoval aj iný sprievodný jav – totálnu miniaturizáciu výpočtovej techniky, ktorá nevyhnutne presunula čipy z desktopových počítačov do úplne prvých notebookov.

Vitaj, ThinkPad (1992)

Odkazy na históriu spoločnosti sa dajú nájsť skutočne takmer na každom kúsku jej produktov. Thom Holwerda z blogu OSNews napríklad spomína na obyčajný zápisník (anglicky práve „notebook“) v elegantnom koženom puzdre, ktorý dostávali zamestnanci IBM s vygravírovaným slohganom „Think“, teda „Rozmýšľaj“.

Toto slovo bolo sloganom spoločnosti a celkom prirodzene sa prenieslo aj do názvu prvého notebooku zo série ThinkPad, ktorým bol model ThinkPad 700.

Wikimedia / Centriciti, Richard Sapper

IBM úlohu vytvoriť niečo podobné zadalo svojej pobočke v japonskom meste Yamamoto, píše Triangle Business Journal.

Tej šéfoval Arimasa Naitoh, ktorý je dodnes považovaný za duchovného otca tejto série. Čo je však možno podstatnejšie, už na úplne prvom ThinkPade 700 si všimneš červený TrackPad, ktorý týmto strojom zostal až do dnes.

Počítačom Lenovo, najmä konvertibilnej sérii Yoga s otočnými displejmi, ale ani mnohým ďalším dnes nechýbajú dotykové displeje. Tie dnešné podporujú ovládanie až 10 prstami zároveň, takže zďaleka neslúžia len na „zoomovanie“ obrázkov alebo čarbanie jednoduchých poznámok. Jednému faktu však nebudeš chcieť veriť.

Vedel si, že prvý „tablet“ s dotykovým ovládaním a podporou pre pero IBM vyrobilo už v roku 1992, len pár mesiacov po úplne prvom notebooku?

Prvý notebook vo vesmíre, prvá voľba pre každú ďalšiu misiu

Počítačový experti IBM pochopiteľne pomáhali aj NASA a americkej vláde s prípravou vesmírnych misií. Veľké počítače boli aj pri prvom lete ľudskej posádny na Mesiac v roku 1969, no a keď prišli notebooku ThinkPad, vďaka svojej spoľahlivosti a odolnosti si našli miesto aj v prísne vyberanom náklade moderných misií.

Rovnako ako sa švajčiarska Omega môže pýšiť prvými hodinkami vo vesmíre, ThinkPad 750 bol v roku 1993 prvým notebookom „tam hore“, keď astronautom na raketopláne Endeavour pomáhal s opravou Hubblovho teleskopu, spomína TechPP.

NASA (screenshot YouTube)

Rovnaký zdroj ale upozorňuje aj na prvenstvá, ktoré sme využívali a využívame aj u nás na Zemi, napríklad prvú CD či DVD mechaniku a prvý zabudovaný snímač odtlačkov prstov pre ešte bezpečnejšie uchovanie citlivých dát.

Je však pravda, že v najnovších notebookoch značky postupne ustupuje do úzadia, pretože ho nahrádza kamera rozpoznávajúca tvár, ale dokonca aj nežiaduce osoby, ktoré by sa ti mohli pozerať cez rameno na práve otvorené dokumenty. Displej počítača vtedy okamžite zhasne a na osobu za chrbtom ťa upozorní.

Z IBM sa stalo Lenovo

Jedna z najdôležitejších zmien sa udiala v roku 2005, kedy spoločnosť Lenovo od IBM kúpila divíziu osobných počítačov, tie však pod novým majiteľom nestratili nič zo svojich vlastností a už v roku 2015 prekonali míľnik 100 miliónov predaných zariadení.

Podarilo sa to aj vďaka sérii Yoga predstavenej v roku 2013. Podobne, ako flexibilný tréner na karimatke, aj počítače zo série Yoga sa dokážu úplne prevrátiť do tabletového módu, ktorý môže byť oveľa pohodlnejší, keď obsah stačí konzumovať, a nie vytvárať.

Marek Pillár / FonTech

Okrem najnadupanejších ThinkPadov zo série X1, v ktorej nájdeme aj špičkové modely ako je X1 Nano atakujúci hmotnosť pod 1 kg, však Lenovo ponúka aj lacnejšie a dostupnejšie série notebookov.

V prípade, že je pre teba ThinkPad príliš drahý, alebo skrátka nepotrebuješ až tak unikátne funkcie orientované na biznis, je tu séria ThinkBook, ktorá kombinuje takmer všetky legendárne vlastnosti, no prináša ich v trochu odvážnejšom a pútavejšom balení.

Lenovo Thinkbook 14s Yoga

ThinkBook odkazom na kráľa, zameraný na dizajn

„Sú pre ľudí, čo majú radi ThinkPady. Snažili sme sa im ponúknuť totožnú kvalitu, keďže ThinkBooky vyrába rovnaká divízia. Sú však pre zákazníkov, ktorí majú po dizajnovej stránke radšej niečo, čo nie je úplne čierne,“ prezrádza produktový manažér Lenovo Michal Pikus pre FonTech.sk.

Vysvetľuje, že ThinkBook je pre mileniálov, ktorí si do práce nosia svoj vlastný počítač – a tak je mimoriadne dôležité, aby medzi počítačmi kolegov rýchlo našli ten svoj, samozrejme najkrajší podľa ich vkusu, no so všetkými prvkami bezpečnosti ako Lenovo ponúka pre najvyššiu biznis sféru.

„Politika ‚bring your own device‘ sa vo firmách čoraz viac rozširuje. Zamestnanci si môžu vybrať zariadenie, na ktorom chcú robiť a môžu si byť istí, že majú to isté zabezpečenie, ako majú ThinkPady, na ktorých v biznis sfére bežne pracujeme,“ vysvetľuje.

Lenovo Thinkbook 16p

Na výber budeš mať z 13,3-palcových ThinkBookov 13s s výdržou 8 a viac hodín, alebo ešte tenšieho ultramobilného ThinkBooku 13x s podporou rýchleho 65-wattového nabíjania, ktoré oceníš, ak medzi meetingami nie je príliš veľa času.

Príjemným vylepšením je USB-C port kombinovaný s technológiou Thunderbold 4, takže okrem dokovacích staníc zvládne pripájať aj 4K monitory, externé disky či iné príslušenstvo a to všetko počas toho, ako sa cez tento kábel zároveň aj nabíja. Práve možnosť nemať pracovný stôl zahltený káblami môže byť pre niektorých ľudí kľúčová.

Produktový manažér Lenovo Michal Pikus (Fontech)

Väčší Lenovo ThinkBook 14 už ponúkne výdrž 10 a viac hodín, čo rozhodne postačí na celý pracovný deň. Výhodou väčšieho tela je tiež možnosť siahnuť po dedikovanej grafickej karte Nvidia GeForce RTX 2050. Ani nie tak pre hráčov, pre tých je určená skôr séria Legion, ale pre prácu s grafikou.

„ThinkBook je výkonovo porovnateľný so strednou triedou, nie s tou najvyššou, kde máme napríklad ThinkPad X1 Carbon alebo X1 Yoga, ktoré sú vyslovene pre top manažérov, ktorí chcú maximálny výkon, vloženú SIM kartu a podobne,“ vysvetľuje ich zameranie Pikus.

Samozrejmosťou pri všetkých je predinštalovaný Windows 11, ktorý najmä dotykové ovládanie posúva na ešte vyššiu úroveň. Firma sa to rozhodla zúžitkovať najmä v posledných dvoch generáciách ThinkBooku Plus, ktoré používateľovi dávajú na výber, ktoré riešenie s dvoma displejmi si vyberie.

Staršia druhá generácia vsádza na unikátny 12-palcový E-Ink displej, ktorý má pri zobrazovaní statického obsahu, napríklad tvojich poznámok z porady, nulovú spotrebu elektrickej energie. „Je to prepojené so softvérom vo vnútri, takže poznámky, ktoré si zapíšete, sa automaticky konvertujú do OneNote a potom ich môžete posielať ďalej,“ vysvetľuje produktový manažér zo slovenského Lenova.

Tretia generácia už dostala druhý displej ako plnohodnotný dotykový a umiestnený hneď vedľa klávesnice. Zaujímavosťou je jeho certifikácia na elektronický podpis dokumentov, no využiješ ho aj ako panel skratiek v Photoshope či iných nástrojoch.

ThinkBooky ti však pridajú aj veci, ktoré poznáš z niektorých smartfónov: „O niektorých už ani nehovoríme, lebo ich považujeme za štandard. Napríklad prirodzená filtrácia modrého svetla, ktorú už riešime na hardvéri, teda obrazovke, nie softvérovým ‚zožltnutím‘, ako bolo kedysi. Displej už toto spektrum nevyžaruje,“ uzatvára Michal Pikus.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú