Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aplikáciu Threema, ktorá slúži na šifrovanie správ, pozná na Slovensku už snáď každý. Známou sa stala na základe udalostí, ktoré sú spojené s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Na povrch sa dostalo množstvo správ, v ktorých sa spomínajú viaceré mená slovenských politikov či oligarchov.

Mnoho ľudí sa v posledných týždňoch pýta, čo to vlastne ta Threema je. Z pomerne neznámej aplikácie sa stal pojem, ktorý sa čoraz častejšie objavuje v slovenských médiách. Aplikácia však nie je na trhu nová, ale existuje už niekoľko rokov. Aplikáciu založil v roku 2012 Manuel Kasper a aktuálne má vyše 4,5 milióna používateľov, z ktorých väčšinu tvoria Nemci.

Zobraziť celú galériu (7)
Aplikáciu založil v roku 2012 Manuel Kasper a aktuálne má vyše 4,5 milióna používateľov, Threema

Spoločnosť Threema sídli vo Švajčiarsku a jej aplikácia funguje na základe end-to-end šifrovania správ. Používateľ má tak zabezpečenú maximálnu anonymitu, nakoľko nemusí pri prvotnom prihlásení zadávať žiadne osobné údaje. O podrobnejšom fungovaní tejto aplikácie sme ťa informovali aj v samostatnom článku. Existujú však na trhu aplikácie, ktoré fungujú podobným spôsobom?

Bez end-to-end šifrovania sa môže tvoja konverzácia dostať do rúk nesprávnym ľuďom. Pokiaľ ti záleží na tom, aby si bol v absolútnej anonymite, tak je potrebné vyskúšať niektorú z aplikácií na to určených. Okrem už spomínanej aplikácie Threema sa na trhu nachádzajú aj mnohé ďalšie, ktoré fungujú na takom istom alebo podobnom princípe.

Áno, aj WhatsApp

Možno o tom vie málokto, no jednou z takých aplikácií je aj svetovo známy WhatsApp. Aplikácia umožňuje od roku 2016 šifrovanie end-to-end, takže používatelia sa môžu spoľahnúť na bezpečnejšiu komunikáciu. WhatsApp neukladá tvoje správy na svojich serveroch, a preto ich dešifrovanie prípadnými útočníkmi je v tomto prípade nemožné.

Zobraziť celú galériu (7)
Šifrovanie používa aj dobre známa aplikácia WhatsApp, ktorá patrí pod Facebook, no nie je na príliš vysokej úrovni, Printscreen/WhatsApp

V každom prípade sa však pri aplikácii WhatsApp môžu vyskytnúť nejaké bezpečnostné chyby, nakoľko sa nezameriava primárne na dešifrovanie správ, a preto ju nemožno brať ako plnohodnotnú náhradu spomínanej aplikácie Threema.

Rakuten Viber pracuje na veľmi podobnom princípe ako Threema

Ďalšou známou aplikáciou, ktorá podporuje end-to-end šifrovanie, je Viber. Od roku 2017 je jej obchodný názov Rakuten Viber. Táto aplikácia poskytuje súkromný chat, telefonovanie a množstvo funkcií. Správy sú šifrované na základe šifrovacích kľúčov v používateľských zariadeniach, takže správy nemôže čítať dokonca ani samotný Viber.

Zobraziť celú galériu (7)
Známa aplikácia Viber šifruje okrem správ aj hovory, pričom od roku 2017 funguje pod názvom Rakuten Viber, Printscreen/Viber

Dôveryhodnosť tvojich kontaktov si môžeš dokonca overiť výmenou kľúčov, tak ako je to v prípade aplikácie Threema. Aplikácia používa takzvaný kryptografický protokol, ktorý dokáže okrem správ šifrovať aj hlasové, či video hovory.

Jedna z najbezpečnejších

Aplikácia Telegram dosiahla v marci 2018 métu 200 miliónov aktívnych používateľov a stále rastie. Telegram sa považuje za jednu z najbezpečnejších aplikácií na šifrovanie správ. Aplikácia používa end-to-end šifrovanie a funkciu „Tajné rozhovory“. Funkcia umožní, že keď správu vymažeš na tvojej strane konverzácie, bude na druhej strane tajného rozhovoru tiež nariadené ich odstránenie.

Zobraziť celú galériu (7)
Šifrovacia aplikácia Telegram patrí medzi najbezpečnejšie aplikácie na trhu, Printscreen/Telegram

Môžeš si dokonca zvoliť čas, v ktorom sa všetky tvoje správy, fotografie, videá či súbory samé zničia po ich otvorení a prečítaní príjemcom. Správa potom zmizne z oboch zariadení. Aplikácia tiež umožňuje už dobre známe overenie dôveryhodnosti kontaktu.

Po nadviazaní zabezpečeného end-to-end spojenia aplikácia vygeneruje obrázok, ktorý vizualizuje šifrovací kľúč. Potom je možné tento obrázok porovnať s obrázkom, ktorý má tvoj partner a ak sú oba rovnaké, tak  je tajný rozhovor zabezpečený.

Signal s open-source riešením

Spoločnosť Whisper Systems vytvorila aplikáciu Signal, ktorá sa má stať nástupcom dvoch samostatných aplikácií na šifrovanie hlasových hovorov a textových správ. Šifrovanie bolo vždy jadrom produktov tejto spoločnosti. Signal je open source riešenie, takže jeho kód je pre každého voľne dostupný na kontrolu. Signal tiež šifruje každú správu takzvaným end-to-end šifrovaním.

Zobraziť celú galériu (7)
Aplikácia Signal funguje na open source systéme, takže do jej kódu môže nahliadnuť ktokoľvek, Printscreen/Signal

Aplikácia ďalej využíva na šifrovanie textu metódu PFS (Perfect Forward Secrecy). Ak sa útočníkovi podarí získať kľúč a dostane sa k tvojej konverzácii, tak sa mu ju aj tak nepodarí prečítať celú. Šifrované sú aj hovory, no v tomto prípade ide o slabé šifrovanie z dôvodu výkonu a kvality hovorov, takže sa odporúča využívať prevažne textovú formu komunikácie.

Wickr aj pre firmy

Medzi ďalšie aplikácie patrí Wickr. Ide o aplikáciu vytvorenú skupinou odborníkov v oblasti bezpečnosti v roku 2012. Aj táto aplikácia má otvorený zdroj, pričom, podobne ako Threema, nevyžaduje telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Spoločnosť využíva viacero vrstiev šifrovania a nechýba ani vyššie spomínaná metóda Perfect Forward Secrecy.

Zobraziť celú galériu (7)
Wickr poskytuje šifrovanie komunikácie dokonca aj firmám, či federáciám, ktoré túto možnosť vyžadujú, Printscreen/Wickr

Aplikácia používa šifrovanie typu end-to-end, čo poskytuje jej používateľom silné kryptografické záruky. Používateľ sa môže tiež rozhodnúť, kedy sa jeho správy či multimediálny obsah samé po prečítaní druhou stranou vymažú. Wickr navyše ponúka zašifrovanú komunikáciu pre rôzne firmy či federácie.

Množstvo rozdielnych titulov

Na trhu sa nachádza obrovské množstvo aplikácií, ktoré sa špecializujú na end-to-end šifrovanie správ či hovorov. Väčšina z nich je dostupná zdarma, no za niektoré je potrebné platiť. Odlišujú sa od seba hlavne kvalitou šifrovania a množstvom funkcií. Ak ti nestačia bežné konverzačné aplikácie a potrebuješ, aby boli tvoje správy anonymné a zároveň v bezpečí, tak s výberom nebudeš mať žiadny problém.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú