Tesla vyhrala kontrakt spolu so spoločnosťou Vestas, ktorý je zameraný na vybudovanie svetovo prvého projektu kombinujúceho výrobu veternej a solárnej energie spolu s technológiou, ktorá dokáže ukladať elektrickú energiu.

Prvý projekt svojho druhu na svete

Projekt v hodnote 135 miliónov €, ktorý spravuje spoločnosť Windlab, bude zrealizovaný v Kennedyho energetickom parku neďaleko North Queensland v Austrálii. Spoločnosť Windlab nedávno oznámila, že jej finančné prostriedky získala spoločnosť Clean Energy Finance Corporation a austrálska agentúra pre obnoviteľné zdroje energie. Za svojich partnerov si vybrali spoločnosti Tesla, Vestas a Quanta. Tie pomôžu vybudovať prvý projekt svojho druhu na svete kombinujúci výrobu veternej a solárnej energie spolu s technológiou ukladania elektrickej energie.

Tesla poskytne technológiu na ukladanie elektrickej energie

Projekt v Kennedyho energetickom parku bude pozostávať z 12 veterných turbín spoločnosti Vestas, pričom každá bude dosahovať výšku 132 metrov. Tieto turbíny sa zároveň stanú najvyššie v Austrálii. Tesla poskytne svoju technológiu na ukladanie elektrickej energie. Keďže North Queensland sa vyznačuje silným vetrom, avšak iba v určitom čase počas dňa, ukladanie elektrickej energie bude pri tomto projekte kľúčové.

„Veríme, že Kennedyho energetický park ukáže, ako efektívne je možné kombinovať veternú, solárnu energiu a skladovací priestor s cieľom zabezpečiť nízku cenu, spoľahlivosť a čistú energiu pre budúcnosť Austrálie. Širšie prijatie projektov, ako je Kennedyho energetický park, môže zabezpečiť to, aby Austrália mohla viac ako len splniť svoje záväzky z Paríža a súčasne vyvíjať tlak na zníženie cien energií.“ povedal Roger Price, výkonný predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Windlab.

Nové pracovné miesta a hlavne čistá energia

Očakáva sa, že výstavba projektu bude trvať asi rok a bude plne funkčný už koncom budúceho roka. Po dokončení projektu sa odhaduje, že vytvorí 100 pracovných miest a poskytne čistú energiu pre 35 000 austrálskych domácností.

Tieto najnovšie správy nadväzujú na úsilie spoločnosti Tesla. Tá chce priniesť technológiu na ukladanie elektrickej energie pomocou batérií Powerpack a technológiu micro-grid do Portorika a Austrálie, pričom sa očakáva, že spoločne budú tvoriť najväčšiu konšteláciu batérií na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom