Tesla pod taktovkou jedného z najväčších vizionárov, Elona Muska, predstavila svetu najmodernejšie a jedny z najinovatívnejších elektrických áut. Tieto autá je ale potrebné aj nabíjať a čím bude väčší dopyt, o to viac nabíjacích staníc bude musieť Tesla zabezpečiť.

Plány zahŕňajú vybudovanie 10 000 supernabíjacích staníc po celom svete do konca roka. V Kalifornii aktuálne prebieha výstavba dvoch staníc, z ktorých každá poskytne až 40 nabíjacích boxov. Tieto stanice budú po dokončení považované za najväčšie na svete. Prvenstvo si však dlho neudržia. Tesla v Číne už buduje supernabíjaciu stanicu, ktorá poskytne až 50 boxov. Nájdeme ju v podzemnom parkovisku medzinárodného obchodného centra Lilacs v okrese Pudong v Šanghaji.

Na prvý pohľad nie je na počte 50 nabíjacích boxov nič nezvyčajné. Avšak tieto supernabíjacie boxy potrebujú k nabitiu vozidla značnú dávku elektrickej energie. Odhaduje sa, že všetkých 50 boxov spotrebuje dokopy 3 MW elektrickej energie.

Vybudovanie 1000 supernabíjacích staníc v Číne do konca roka je jasný cieľ. Predsa len, Tesla v Číne strojnásobila svoje tržby v roku 2016 na viac ako 1 miliardu dolárov s viac ako 11 000 dodávkami vozidiel. Navyše spolupracuje so Šanghajskou vládou na vytvorení výrobných kapacít v tomto regióne. Preto sa spoločnosť rozhodne snaží rozšíriť svoju prítomnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom