Magazín What Car? najnovšie vydal svoj každoročný prieskum, ktorý ukazuje najlepšie a najhoršie vozidlá na britskom trhu čo sa týka spoľahlivosti. Ten tradične rozdelil na viac kategórií, pričom v segmente E, teda u vozidiel vyššej strednej triedy, vyhrala obľúbená Tesla Model 3. Na tému upozornil portál Teslarati.

Tesla na prvom mieste, prekvapili však aj iné modely

Tohtoročná štúdia britského magazínu What Car? zahŕňala takmer 13000 respondentov, ktorých sa portál pýtal na to, ako spoľahlivé boli ich vozidlá za posledných 12 mesiacov, koľko museli zaplatiť za odstránenie ich problémov a ako dlho tieto procesy trvali.

Magazín rozdelil zahrnuté vozidlá do viacerých kategórií, z ktorých azda najzaujímavejšieho víťaza dostal segment E, teda vozidlá vyššej strednej triedy.

V tejto kategórii sa totiž na vrchole rebríčka s úrovňou spoľahlivosti 99,4 % umiestnila Tesla Model 3, u ktorej sa podľa britských majiteľov vyskytli chyby len u 5 % vozidiel, pričom žiadna z nich nespôsobila, že by auto nebolo ďalej pojazdné.

„Elektromobil od spoločnosti Tesla dosiahol skóre, ktoré ho dostalo nie len pred každým iný elektromobil, ale aj pred všetky benzínové, naftové a hybridné vozidlá.“ 

„Iba 5% Modelov 3 utrpelo počas tohto obdobia nejakú poruchu, ktorá však nebránila majiteľom s autom naďalej jazdiť. Všetky boli opravené za maximálne jeden deň bez akýchkoľvek ďalších nákladov pre majiteľov“, znie hodnotenie štúdie. 

Dôležité je tiež podotknúť, že všetky chyby Modelu 3 súviseli podľa prieskumu s obložením interiéru, zatiaľ čo u automobilov iných segmentoch boli najčastejšie technické poruchy motora, prevodovky či iných prvkov vozidla.

Na druhom mieste sa prekvapivo umiestnila benzínová Škoda Superb, ktorá získala úroveň spoľahlivosti 98,3 %. Aj tu sa najčastejšie vyskytli problémy s obložením interiéru, no prítomné boli aj poruchy motora či elektroniky.

V porovnaní z naftovou verziou však hlásilo poruchy oveľa menej majiteľov, pričom u benzínovej verzii išlo o 10 % a u naftovej o 24 % respondentov. Polovica oznámených porúch bola opravená za maximálne jeden deň a 75 %  z nich nebránilo majiteľom s vozidlom naďalej jazdiť.

Tretie miesto obsadila s hodnotením 98 % japonská Mazda 6, ktorej poruchy hlásilo iba 14 % všetkých majiteľov a týkali sa najmä infotainmentu, navigácie a motora. Všetky vozidlá však boli naďalej pojazdné, pričom 75 % opráv sa podarilo vyriešiť za maximálne jeden deň. Rovnako ako u modelu Superb aj tu boli všetky opravy vykonávané bezplatne v rámci záruky.

Nemecké automobilky na spodku

Zaujímavý je však aj spodok rebríčka, ktorý podľa prieskumu obsadil Mercedes-Benz triedy C, u ktorého hlásila poruchy zhruba tretina všetkých majiteľov, pričom týkali sa najmä elektroniky, výfuku, palivového systému, batérie či karosérie.

Trieda C si tak vyslúžila hodnotenie spoľahlivosti na úrovni 87,3 %. Okrem neho sa na posledných priečkach umiestnil model Vauxhall / Opel Insignia Grand Sport a naftová verzia Audi A4.

Prekvapenie sa udialo aj v kategógii malých vozidiel segmentu A, kde získal prvé miesto model Škoda Citigo so hodnotením spoľahlivosti 100 %. Majitelia tohto malého mestského vozidla, ktoré je mimochodom v celej Európe už beznádejne vypredané, sa nesťažovali na žiadne zásadné problémy.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP