Herný priemysel sa začína čoraz intenzívnejšie orientovať na hranie v cloude, kde hráči nepotrebujú okrem dostatočne rýchleho pripojenia výkonný hardvér, aby si zahrali aj tie najnáročnejšie hry. Bokom nechce ostať ani Telekom, ktorý spúšťa vlastnú platformu. Operátor v materskej spoločnosti Deutsche Telekom spúšťa cloudové hranie cez MagentaGaming, kde si hráči už na začiatok nájdu 100 najrôznejších titulov.

Cloudové hranie sa čoraz viac rozmáha po celom svete a doteraz sme mali možnosť stretnúť sa s viacerými platformami, ktoré hráčom ponúkajú možnosť zahrať si aj hardvérovo náročné tituly cez smartfón alebo na menej výkonnom počítači. Aktuálne sme si vyskúšali takéto hranie prostredníctvom pripravovanej služby XCloud od Microsoftu a všetky naše dojmy z testovania sme zhrnuli v tomto článku.

Aktualizácia 26.8.2020:

Hoci nie je MagentaGaming na Slovensku zatiaľ dostupná, slovenské zastúpenie Telekomu možnosť spustenia tejto platformy u nás nevylučuje. Nateraz ale nie sú známe bližšie informácie, kedy by mohlo dôjsť k spusteniu služby na našom trhu.

„Túto tému sledujeme, analyzujeme potreby zákazníkov a do budúcnosti takýto produkt nevylučujeme,“ informoval FonTech.sk Pavel Ďurík zo spoločnosti Telekom.

Telekom v zahraničí spúšťa vlastnú platformu pre cloudové hranie

Popritom ale na trhu nájdeme aj podobné služby ako Nvidia GeForce Now, Google Stadia či PlayStation Now. Do tohto segmentu sa však teraz zapája aj nemecký Deutsche Telekom, ktorý prináša novú platformu MagentaGaming nielen svojim zákazníkom. Prvú betu pritom spoločnosť spustila ešte v minulom roku, kedy si ju mohlo vyskúšať 20 000 testerov.

Teraz je však služba dostupná aj pre komerčné využite a s upraveným prostredím či vylepšenými funkciami ju používatelia využijú prostredníctvom televízorov, Android a iOS smartfónov (zatiaľ nie sú podporované) či tabletov, notebookov a počítačov cez aplikáciu. Vďaka tomu už hráči nemusia viac čakať na stiahnutie desiatok gigabajtov a vybrané tituly si môžu zahrať ihneď a kdekoľvek.

Navyše, na jednej obrazovke môžu hrať aj viacerí hráči súčasne. Telekom si za túto gamingovú službu bude účtovať 6,95 € mesačne, čo je v porovnaní s konkurenciou prijateľná cena za prístup k množstvu najrôznejších hier, ktoré budú do knižnice MagentaGaming postupom času pribúdať. Zoznam podporovaných hier nájdeš na tomto odkaze. Do konca októbra však zákazníci získajú 3 mesiace hrania zdarma.

K tomu všetkému navyše Telekom spustí aj predaj vlastného Bluetooth ovládača. Cena a dostupnosť zatiaľ nie sú známe. Spoločnosť však plánuje túto platformu integrovať aj do MagentaTV, vďaka čomu bude dostupnejšia pre všetkých. Pre hranie na tejto platforme potom Telekom odporúča internetové pripojenie s rýchlosťou minimálne 10 Mbit/s.

Ideálne je však využívať službu s internetom o rýchlosti 50 Mbit/s. Odozva pri hraní by pritom mala byť len 50 ms pri FullHD rozlíšení a 60 fps. Plánuje sa však aj podpora hrania v 4K a s 5-kanálovým priestorovým zvukom.

Dostupnosť na Slovensku je zatiaľ neznáma

Momentálne však nie je jasné či sa MagentaGaming dostane aj k nám na Slovensko, prípadne, kedy by nová služba na náš trh zavítala. Cloudové hranie na tejto platforme aktuálne nie je pre Slovensko dostupné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom