Herný priemysel sa začína čoraz intenzívnejšie orientovať na hranie v cloude, kde hráči nepotrebujú okrem dostatočne rýchleho pripojenia výkonný hardvér, aby si zahrali aj tie najnáročnejšie hry. Bokom nechce ostať ani Telekom, ktorý spúšťa vlastnú platformu. Operátor v materskej spoločnosti Deutsche Telekom spúšťa cloudové hranie cez MagentaGaming, kde si hráči už na začiatok nájdu 100 najrôznejších titulov.
Cloudové hranie sa čoraz viac rozmáha po celom svete a doteraz sme mali možnosť stretnúť sa s viacerými platformami, ktoré hráčom ponúkajú možnosť zahrať si aj hardvérovo náročné tituly cez smartfón alebo na menej výkonnom počítači. Aktuálne sme si vyskúšali takéto hranie prostredníctvom pripravovanej služby XCloud od Microsoftu a všetky naše dojmy z testovania sme zhrnuli v tomto článku.
Aktualizácia 26.8.2020:
Hoci nie je MagentaGaming na Slovensku zatiaľ dostupná, slovenské zastúpenie Telekomu možnosť spustenia tejto platformy u nás nevylučuje. Nateraz ale nie sú známe bližšie informácie, kedy by mohlo dôjsť k spusteniu služby na našom trhu.
„Túto tému sledujeme, analyzujeme potreby zákazníkov a do budúcnosti takýto produkt nevylučujeme,“ informoval FonTech.sk Pavel Ďurík zo spoločnosti Telekom.
Telekom v zahraničí spúšťa vlastnú platformu pre cloudové hranie
Popritom ale na trhu nájdeme aj podobné služby ako Nvidia GeForce Now, Google Stadia či PlayStation Now. Do tohto segmentu sa však teraz zapája aj nemecký Deutsche Telekom, ktorý prináša novú platformu MagentaGaming nielen svojim zákazníkom. Prvú betu pritom spoločnosť spustila ešte v minulom roku, kedy si ju mohlo vyskúšať 20 000 testerov.
Teraz je však služba dostupná aj pre komerčné využite a s upraveným prostredím či vylepšenými funkciami ju používatelia využijú prostredníctvom televízorov, Android a iOS smartfónov (zatiaľ nie sú podporované) či tabletov, notebookov a počítačov cez aplikáciu. Vďaka tomu už hráči nemusia viac čakať na stiahnutie desiatok gigabajtov a vybrané tituly si môžu zahrať ihneď a kdekoľvek.

Navyše, na jednej obrazovke môžu hrať aj viacerí hráči súčasne. Telekom si za túto gamingovú službu bude účtovať 6,95 € mesačne, čo je v porovnaní s konkurenciou prijateľná cena za prístup k množstvu najrôznejších hier, ktoré budú do knižnice MagentaGaming postupom času pribúdať. Zoznam podporovaných hier nájdeš na tomto odkaze. Do konca októbra však zákazníci získajú 3 mesiace hrania zdarma.
K tomu všetkému navyše Telekom spustí aj predaj vlastného Bluetooth ovládača. Cena a dostupnosť zatiaľ nie sú známe. Spoločnosť však plánuje túto platformu integrovať aj do MagentaTV, vďaka čomu bude dostupnejšia pre všetkých. Pre hranie na tejto platforme potom Telekom odporúča internetové pripojenie s rýchlosťou minimálne 10 Mbit/s.
Ideálne je však využívať službu s internetom o rýchlosti 50 Mbit/s. Odozva pri hraní by pritom mala byť len 50 ms pri FullHD rozlíšení a 60 fps. Plánuje sa však aj podpora hrania v 4K a s 5-kanálovým priestorovým zvukom.

Dostupnosť na Slovensku je zatiaľ neznáma
Momentálne však nie je jasné či sa MagentaGaming dostane aj k nám na Slovensko, prípadne, kedy by nová služba na náš trh zavítala. Cloudové hranie na tejto platforme aktuálne nie je pre Slovensko dostupné.
Teraz čítajú

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú

PRIPOMIENKA VEĽKÝ VÝBER: Toto je 8 Windows programov, pri ktorých stále neveríme, že sú zadarmo

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Veľké porovnanie herných streamovacích služieb. Ako hrať zadarmo a ktorú by sme vymenili za konzolu?
Články, ktoré hýbu svetom

Slovenská firma lákala na „najúžasnejšiu televíziu na trhu“. Reklamou klamala a zavádzala zákazníkov

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
