Dnešok je v kalendári označený aj ako svetový deň bez mobilného telefónu a preto sme sa pri tejto príležitosti rozhodli zaspomínať na ikonické stavby, ktoré boli súčasťou každej obce na Slovensku a ich umiestnenie bolo dokonca dané osobitným predpisom. 

Vedel by si si predstaviť bežný deň bez mobilného telefónu? Väčšina z nás zrejme nie, nakoľko sme k nim natoľko pripútaní, že už aj vybitá batéria vie u niektorých ľudí vyvolať panické stavy. Nie to však tak dávno, kedy bol mobilný telefón v domácnosti výnimočný, prípadne ho mal len určitý člen rodiny. Na vzdialenú komunikáciu slúžili pevné linky a taktiež telefónne automaty, resp. búdky, ktoré sa nachádzali v každej obci na Slovensku.

Ak by si dnes chcel takúto búdku nájsť, zrejme by si musel navštíviť niektorú z väzníc na Slovensku, nakoľko funkčných automatov na Slovensku je ako šafránu. Pritom len pred pár rokmi ich bolo viac ako 3000.

Nezáujem, vysoké náklady aj vandalizmus

Medzi najväčších prevádzkovateľov telefónnych automatov na Slovensku patrila spoločnosť Slovak Telekom. V tej dobe ešte Telekomunikačný úrad povinne nariaďoval ich prevádzku, a to v patričnom počte s ohľadom na veľkosť a počet obyvateľov v obci. V roku 2013 však táto povinnosť bola zrušená, a tak už nič nebránilo tomu, aby tieto telefónne búdky zanikli.

Drvivá väčšina používateľov už totiž vlastnila mobilný telefón a význam automatov tak stratil význam. Verejné automaty boli pritom stratové už dlhé roky predtým a doplácal na to ako operátor, tak aj samotný štát. Ak aj teba zaujíma, že čo sa s týmito automatmi stalo, tak sa to teraz dozvieš. Oslovili sme pritom toho najviac povolaného a to samotného operátora, ktorého vyjadrenie ti práve prinášame:

„Aktuálne na Slovensku neprevádzkujeme už žiadne telefónne automaty, posledné boli vypnuté a demontované koncom roka 2018. Vyradené telefónne automaty boli ekologicky zlikvidované. Telefónne automaty v posledných rokoch ich existencie už takmer nikto nevyužíval, z väčšiny nebol za mesiac uskutočnený ani jeden telefonát. Postupný pokles opodstatnenosti existencie telefónnych automatov je prirodzeným vývojom, ktorý súvisí s vysokou rozšírenosťou mobilných telefónov.

Telefónne automaty sa mimoriadne často stávali terčom vandalov, čo si prirodzene vyžadovalo pravidelné a veľmi nákladné opravy. Mesačné náklady na prevádzku telefónneho automatu sa po zarátaní opráv a dohľadu pohybovali v stovkách eur, ich využívanosť bola pritom prakticky nulová“, ozrejmil situáciu Peter Gálik, senior špecialista komunikácie spoločnosti Telekom.

Prečítaj si tiež
Vďaka čomu môžeme telefonovať smartfónmi? Predstavujeme technológiu, ktorá spojila miliardy ľudí

Ako môžeš vidieť, dôvodov pre ich zrušenie bolo viacero a sú pritom opodstatnené. Telefónne automaty sa dlho stretávali s nezáujmom, a tak ich prevádzka prakticky nemá zmysel. Osobne som automat využil len raz a aj to pred viac ako desiatimi rokmi. Akú skúsenosť máš s automatmi ty? Pocítil si vôbec ich vyradenie, prípadne si využil niekedy služby?

Chýbajú ti telefónne automaty na Slovensku?

  • Áno
    75 hlasov
  • Nie
    71 hlasov

Celkovo hlasovalo: 146

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Možno sa prevádzkovatelia mohli inšpirovať niektorými nápadmi zo zahraničia (viď. galéria vyššie), kde takto nevyužité búdky boli prerobené a slúžia ďalej verejnosti. Avšak aj tu je veľké riziko toho, že by boli skôr či neskôr poškodené vandalmi a ich prevádzka by bola nerentabilná.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP