Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kryptomeny sa od svojho začiatku stali postupom času fenoménom a u mnohých aj obľúbeným platobným prostriedkom. Pre iných zasa predstavujú vidinu zárobku. Veľa ľudí pokladá „ťaženie“ kryptomien za zložitý a náročný proces, no v skutočnosti je vstup do tohto biznisu omnoho ľahší. 

Svet kryptomien v posledných týždňoch prešiel poriadnymi otrasmi, ktoré výrazne ovplyvnili ceny aj tak populárneho platidla, akým je BitCoin, Ethereum, Ripple či LiteCoin. Napriek týmto tmavým chvíľam sa však mnohí virtuálnych mien nevzdávajú a pokračujú v ich „ťažení“. Proces získavania kryptomien je pre viacerých neznámy. Mnohí si tak myslia, že pre tvorbu kryptomien je za potreby vlastniť extrémne výkonný počítač. Realita sa od predstáv líši, a tak pre „ťaženie“ kryptomien postačí aj výpočtový výkon priemerného počítača s nainštalovaným programom, akým je napríklad NiceHash.

K modernému baníctvu je ale za potreby ešte zopár ďalších výkonných komponentov. Nie je treba vlastniť hromadu toho najvýkonnejšieho hardvéru, aký nájdeme v špeciálnych halách veľkých spoločností. Tie sú totiž na ťažobný proces ideálne prispôsobené a zvládnu vyťažiť naozaj veľké množstvo kryptomien. Pokiaľ by si teda aj ty chcel začať experimentovať a stať sa „baníkom“, postačí ti zopár slušných grafických kariet a lacná elektrina, ktorej bude treba naozaj veľa.

Správna výbava je základom všetkého.

Grafické karty s vysokým výpočtovým výkonom sú kľúčovým prvkom pre každého „baníka“ a získavanie kryptomien. V tomto prípade sa nekladú vysoké požiadavky na procesor počítača, ktorý môže mať pokojne aj priemerný výkon. Stačí si tak vybrať niektorý kúsok od Intelu či AMD a začať sa obzerať po grafických kartách. Najlepšie výsledky pri „ťažení“ však dosahujú desktopové počítače, a tak svoj notebook radšej odlož bokom.

V segmente grafických kariet je jedným z najväčších hráčov Nvidia, ktorá má v ponuke hneď niekoľko modelov vhodných pre tento biznis. Najlepšou voľbou sú aktuálne modely z radu GTX 10xx, ktoré poskytujú poriadne veľký výkon. Správnou voľbou tak môže byť napríklad Nvidia GTX 1060 so 6 GB pamäťou. Konkurenčné AMD ku príkladu ponúka modely ako RX470, RX480, RX570, RX580 (8GB model), RX56, alebo RX64, no ich ceny sú v dnešných dňoch výrazne ovplyvnené ťažbou kryptomien.

Oplatí sa ešte chvíľu počkať. Na obzore sú omnoho výkonnejšie grafické karty.

Pokiaľ už vlastníš nejaké výkonné grafické karty od Nvidie, alebo AMD, nemusíš s ťažbou kryptomien dlho váhať. Ak však tento hardvér ešte len potrebuješ nakúpiť, lepším rozhodnutím by bolo v tejto chvíli počkať si na nadchádzajúce modely. Je to práve Nvidia, ktorá už o pár týždňov v marci predstaví nové výkonné modely. Tie budú pre tento proces omnoho ideálnejšie.

Nebolo by teda rozumnou voľbou kúpiť si starší model pár týždňov pred predstavením omnoho výkonnejších kúskov. Svoju premiéru tento rok budú mať aj nové grafické karty od AMD, no tie by mali prísť na trh až v auguste. Modely z novej rady GTX 20xx tak budú rozhodne lepším prostriedkom pre ťažbu kryptomien. Dnešné výkonné modely od oboch výrobcov navyše zasiahla silná inflácia, ktorá výrazne zdvihla ich ceny a sklady sa vyprázdňujú rýchlym tempom.

Ako teda začať?

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot/NiceHash

Nenechaj si ujsť
Kryptomeny ťažia reklamy už aj na YouTube

V prvom rade je treba zistiť, či vybrané grafické karty dokážu vytvoriť zisk. Aplikácia NiceHash obsahuje kalkulačku, ktorá dokáže na základe ceny elektriny a typu karty vypočítať výšku profitu. Stačí tak vybrať model grafickej karty, zadať cenu elektriny a ostatné nechať na programe NiceHash. Netreba však zabúdať, že sa výška profitu pri kryptomenách môže zmeniť každú chvíľu. Mnoho tak závisí najmä od aktuálnej ceny kryptomien, ktorá sa neustále mení a v posledných týždňoch zaznamenala poriadny prepad. Pri „ťažení“ tak treba byť opatrný, pretože zo dňa na deň môže byť tento proces drahší ako kúpa napríklad jedného BitCoinu.

Postup: 

Prvým krokom je samozrejme stiahnutie a inštalácia programu NiceHash, kde si používateľ musí založiť účet. Po jeho vytvorení mu bude priradené číslo „peňaženky“, ktorú ešte rozhodne bude potrebovať.

Základné pravidlá v NiceHash:

  • Ide o program, v ktorom sú registrovaní kupujúci a predávajúci, pričom celý biznis sa točí okolo BitCoinu.
  • Kupujúci ponúkajú odmenu v BitCoinoch výmenou za výpočtovú silu grafických kariet predávajúceho.
  • Kupujúci kupujú výpočtovú silu pre špeciálne algoritmy, ktoré sú spojené s ďalšími alternatívnymi kryptomenami, ale nie s BitCoinom. Touto menou je predávajúci iba vyplácaný.
  • NiceHash automaticky dokáže vymeniť výpočtovú silu predávajúceho za najvyššiu ponuku kupujúceho. Konkurencia je dnes teda naozaj veľká.
  • BitCoin je aktuálne najhodnotnejšou virtuálnou menou, a tak je pre ťaženie vhodnejší práve NiceHash.
  • Zarobiť chce každý, a tak si aj NiceHash zoberie časť zisku predávajúceho.

Pred spustením procesu NiceHash ešte skontroluje, akou rýchlosťou dokáže daný hardvér kryptomeny ťažiť.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot/NiceHash

Na zistenie rýchlosti, teda „ťažobnej sily“ grafických kariet sa musia tie pred začiatkom procesu podrobiť benchmarkovým testom, ktoré vyhodnotia ich schopnosti. Kontrola ale nezaberie mnoho času.

„Ťaženie“ sa môže začať jednoduchým stlačením zeleného tlačidla.

V programe NiceHash stačí jednoducho kliknúť na zelené tlačidlo a celý proces sa môže rozbehnúť. Niekto si môže zvoliť pre získavanie kryptomien aj iný program ako napríklad Claymore, ktorý sa postará o získavanie Etherea. Mnohé programy, vrátane tohto, však nie sú pre neskúsených používateľov jednoduché a ich používanie môže byť niekedy náročnejšou úlohou. Výhoda programu NiceHash spočíva práve v jednoduchom stlačení tlačidla, ktoré aj zo začiatočníka behom chvíle spraví „baníka“.

Zisk vo virtuálnej peňaženke sa zobrazuje na webovej stránke.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot/NiceHash

To, ako rýchlo dokáže používateľ zarábať je možné skontrolovať na webovej stránke, kde do vyhľadávania „Find Miner“ stačí zadať číslo svojej virtuálnej peňaženky.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot/NiceHash

Nenechaj si ujsť
Slovensko chce zdaniť kryptomeny, a to vrátane Bitcoinu. Potvrdil to minister financií

Po vyhľadaní konkrétneho „baníka“ sa zobrazí mnoho informácií, no najpodstatnejšími zo všetkých sú čísla v časti „Projected payout“ a „Interactive history“. Práve tam sa zobrazia všetky podstatné detaily o zárobkoch.

NiceHash pravidelne ukladá BitCoin na účet používateľa, no nie je bezchybný.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot/NiceHash

Množstvo vyťaženej meny závisí od mnohých faktorov, ktoré celý proces ovplyvňujú. Nech však „baník“ získa aj len jednu tisícinu BitCoinu, NiceHash mu každú časť uloží do jeho virtuálnej peňaženky. Ako mnoho ďalších programov, tak ani NiceHash nie je dokonalý. Niekedy môže „bojovať“ s antivírusovým programom, ktorý ho označí za hrozbu, no oficiálne nebolo preukázané, aby tento softvér nejakým spôsobom dokázal uškodiť.

V januári bol taktiež zaznamenaný obrovský únik vyťaženého BitCoinu v hodnote až 63 miliónov dolárov, čo predstavuje približne 4000 BitCoinov. Všetko sa to udialo kvôli hackerom, no spoločnosť už oznámila, že poškodených používateľov odškodní pomocou splátkového kalendára. Ich zárobok im teda bude vrátený a oni môžu aj naďalej pokračovať v „ťažení“. Mnohých ale od tohto biznisu môže odradiť aj nestabilita cien kryptomien, ktorá sa dokáže naozaj rýchlo zmeniť. Je tak len na uvážení jednotlivcov, či sa chcú do získavania týchto virtuálnych mien pustiť a zarobiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú