Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nie je žiadnym tajomstvom, že automobilky investujú do elektromobility obrovské peniaze. Tie sú potrebné na vývoj a výrobu elektromobilov, no o tie nie je taký záujem, ako by si automobilky predstavovali. Dôvodom je predovšetkým ich cena, no to by sa už čoskoro mohlo zmeniť vďaka legislatíve, ktorá by zakazovala predaj áut so spaľovacími motormi.

K tomuto kroku sa už dopracovali napríklad vo Francúzsku, či Veľkej Británii, kde plánujú ukončiť predaj naftových a benzínových áut do roku 2040. Ďalšou krajinou, ktorá sa usiluje o tento krok je Dánsko, no to sa rozhodlo zájsť ešte ďalej. Predaj spaľovacích áut chce totiž ukončiť už v roku 2030, informuje Motoring Research.

Dáni však narazili na jeden zásadný problém. Ich návrh totiž nebol v súlade s európskou legislatívou. Pokiaľ sa Európa chce stať do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom, v nasledujúcom desaťročí sa musia emisie znížiť o 40 %. Dánsky minister životného prostredia Dan Jorgensen na nedávnom stretnutí svojich kolegov povedal, že tento cieľ nie je možné splniť bez radikálneho obmedzenia emisií v doprave. Navrhol preto, aby sa prijal zákon, ktorý bude zakazovať predaj vozidiel so spaľovacími motormi do roku 2030, teda ešte o 10 rokov skôr ako to je to v prípade Francúzska, či Veľkej Británie.

Spolu s Dánskom sa k tomuto návrhu pridali aj ďalšie štáty únie ako napríklad Litva, Lotyšsko, Bulharsko, či Slovinsko. Dan Jorgensen sa nechal počuť, že pokiaľ tento návrh neprejde, tak nechá odhlasovať aspoň alternatívu v podobe legislatívy, ktorá umožní jednotlivým krajinám únie prijať rozhodnutie o skoršom termíne zákazu podľa vlastného uváženia, informuje euronews. Týmto krokom chce Dánsko docieliť prijatie legislatívy bez toho, aby bola v rozpore s európskymi pravidlami. Zatiaľ však nie je isté, či sa mu tento krok podarí presadiť a ako sa k tomu postavia aj zvyšné štáty únie.

Na jednej strane sa dánsky plán javí ako skvelá vec pre životné prostredie a klímu. Na strane druhej sa však vynára množstvo otázok o tom, či je rok 2030 reálny z pohľadu uskutočniteľnosti. V každom prípade technológie idú vpred závratným tempom a o pár rokov môže vyznieť tento plán oveľa reálnejšie. V súčasnosti je však diskutabilné, či je svet na niečo takéto pripravený z hľadiska výrobných kapacít, ťažby surovín, či nastavenia ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú