V posledných rokoch nám robotizácia, automatizácia a inteligentná domácnosť v mnohých smeroch uľahčila život. Čoskoro však už budeme môcť využívať napríklad aj robotickú popolnicu, ktorá sa sama dokáže premiestniť na miesto vyzdvihnutia odpadu.

Žijeme v dobe, kedy sa snažíme za pomoci technológie zjednodušiť svoj život. Podobným zlepšovákom, ktorý by sme mohli pokojne zaradiť do sektora inteligentných domácností patrí aj robotická popolnica na odpad. Najnovšie portál Gizmodo upozornil na Andrewa Murrayho, ako zakladateľa spoločnosti Rezzi, ktorý prišiel na trh s nezvyčajným nápadom predstaviť robotickú popolnicu SmartCan.

Výborný nápad, ktorý však skrýva niekoľko nedostatkov

Táto popolnica je robotizovaná a je ju možné ovládať či nastavovať za pomoci aplikácie v mobile. SmartCan je možné naučiť, kedy sú zberné dni odpadu v danom mesiaci a tá sa následne v tieto dni dokáže sama prepraviť z tvojho dvora na miesto vyzdvihnutia zberným autom. Po vyprázdnení jej obsahu zberným autom sa následne sama dokáže vrátiť späť na pôvodné miesto.

Zobraziť celú galériu (2)
SmartCan je možné za pomoci aplikácie ovládať a nastaviť zberné dni, počas ktorých sa sama dostaví na miesto vyzdvihnutia odpadu. Zdroj: smartcan.app

Bohužiaľ, aj táto vymoženosť v podobe robotickej popolnice má ešte svoje nedostatky. Podľa zverejnených videí sa zdá, že popolnica sa pohybuje medzi dvoma miestami a to zberným a pôvodným úložným miestom. Na oboch miestach musí byť nainštalovaný dok, na základe ktorého sa popolnica orientuje.

Nie každému ale môže byť povolené nainštalovať takýto dok na verejné komunikácie alebo obrubníky a podobne. Ďalším nedostatkom môže byť fakt, že od miesta uloženia popolnice na miesto vyzdvihnutia odpadu môže viesť cesta s prekážkami, akou je napríklad vstupná brána. Ak ju majiteľ zabudne otvoriť, popolnica má smolu. Taktiež nevieme, ako sa dokáže vysporiadať s náhodnými prekážkami a predmetmi, ktoré jej v niektorých prípadoch môžu stáť v ceste.

Poznámka autora:

Neposledným problémom môže byť cena. Samotné popolnice sa po čase zvyknú zanášať zbytkami odpadu a môžu aj poriadne zapáchať, pričom čistenie po dlhšom čase nemusí pomôcť. Zatiaľ čo klasickú plastovú popolnicu je možné vymeniť za pomerne lacný peniaz, tá robotická bude stáť logicky viac.

O cene za robotickú popolnicu SmartCan zatiaľ nepadlo slovo, no dá sa predpokladať, že na jej výmenu cenovo porovnateľnú s klasickou popolnicou môžeme zabudnúť. Hoci je robotická časť údajne kompatibilná s väčšinou klasických popolníc, tie najlacnejšie modely nemusia byť tie najvhodnejšie.

SmartCan si tak bude vyžadovať častejšiu údržbu, čím vlastne pridá jej majiteľovi starosť naviac. Absolútne autonómna tak nakoniec vôbec nemusí byť, no stále však ide o výborný nápad, ktorý ale potrebuje vylepšiť niekoľko nedostatkov. Jej konštruktér tak má čas ešte do roku 2020, kedy má byť popolnica oficiálne uvedená na trh. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom