Európsky obranný sektor práve zaznamenal významný míľnik, keď oficiálne odštartoval iniciatívu s názvom „Technológie pre existujúce a budúce hlavné bojové tanky“ (FMBTech) pod vedením spoločnosti Thales a s podporou Európskeho obranného fondu v edícii 2023. Tento trojročný program spája sily 26 lídrov obranného priemyslu a výskumných inštitúcií zo 13 členských štátov EÚ a Nórska a jeho cieľom je vyvinúť pokročilé, flexibilné technológie pre hlavné bojové tanky, ktoré dokážu reagovať na neustále sa meniace požiadavky moderného bojiska. Na tému upozornil Interesting Engineering.

Projekt v hodnote 19 miliónov eur sa snaží riešiť problém zastarávajúcich tankových flotíl v Európe a zároveň pripravuje pôdu pre interoperabilnú kapacitu piatej generácie. Srdcom tejto snahy je myšlienka tzv. „technologických tehál“, teda modulárnych komponentov, ktoré majú zvýšiť prežiteľnosť, palebnú silu aj schopnosti komunikácie vojenských vozidiel a poskytnúť tak zásadnú výhodu v náročných a vysoko dynamických bojových podmienkach.

FMBTech zároveň naznačuje posun Európy smerom k jednotnejšej a budúcnosti odolnejšej obrannej stratégii a zdôrazňuje misiu EDF prostredníctvom cezhraničnej priemyselnej spolupráce s dôrazom na podporu malých a stredných podnikov a výskumných organizácií, čo má urýchliť rozvoj prelomových schopností.

Európsky obranný priemysel spája sily

Medzi kľúčových účastníkov patria spoločnosti a výskumné centrá ako KNDS, Arquus, Safran, Hensoldt, ako aj francúzske a fínske VTT, pričom osobitnú pozornosť si zasluhuje práve KNDS, ktorá dnes zohráva kľúčovú rolu v európskej vízii ťažkej obrnenéj techniky a svojím Leopardom 2 A8 a Leclercom XLR spája súčasné operačné potreby s budúcimi systémami.

Wikipedia/Boevaya mashina

Zaujímavý pohľad do budúcnosti ponúka aj stratégia KNDS postavená na troch fázach vývoja hlavných bojových tankov, kde Leopard 2 A8 a Leclerc XLR predstavujú pevné piliere súčasnej technológie s vylepšeným pancierovaním, najnovšími senzormi a modernizovanými systémami velenia a riadenia C4I.

Verzia A8 vyniká najvyššou úrovňou ochrany, využívaním umelej inteligencie na zlepšenie situačného povedomia a plnou integráciou do digitálneho bojiska, zatiaľ čo modernizačný program Leclerc XLR sa zameriava na zvýšenie bezpečnosti a komunikačných schopností francúzskej armády.

V prechodnej kategórii nájdeme Leopard 2 A-RC 3.0 a Leclerc Evolution, oba vybavené pokročilými modulárnymi vežami schopnými nesenia 120mm alebo 140mm kanónov typu ASCALON. Leclerc Evolution sa odlišuje inovatívnym štvorčlenným osadenstvom vrátane manažéra senzorov a efektorov priamo integrovaného do podvozku, čo výrazne zlepšuje reakciu na hrozby ako sú drony a potulujúca sa munícia, zatiaľ čo Leopard A-RC 3.0 využíva plne bezosádkovú vežu so samonabíjacím systémom, sekundárnym 30mm kanónom a schopnosťou odpaľovať protitankové strely.

Veľkým krokom vpred je aj demonštrátor EMBT ADT 140, ktorý sa pripravuje na ukážky ostrých streľieb v roku 2025 a ktorý využíva diaľkovo ovládanú vežu s 140mm kanónom ASCALON. Tento stroj zosobňuje víziu KNDS pre integráciu umelej inteligencie, hybridného pohonu, kybernetickej odolnosti a pokročilého zlúčenia senzorov.

S narastajúcim geopolitickým napätím je čoraz jasnejšie, že pripravenosť na vojenské hrozby a pokročilé technológie budú nevyhnutné. Iniciatíva FMBTech vedená KNDS ukazuje, že Európska únia berie svoju obrannú sebestačnosť a odolnosť vážne a v najbližšom desaťročí zohráva vývoj novej generácie hlavných bojových tankov kľúčovú úlohu v schopnosti kontinentu odrádzať potenciálne hrozby a posilňovať svoju obranu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP