Mesiace Marsu, Fobos a Deimos, patria medzi najväčšie záhady Slnečnej sústavy. Aj keď svojim tvarom a zložením pripomínajú skôr asteroid, otázka ich pôvodu zostáva otvorená. Nové počítačové simulácie naznačujú, že ich pôvod môže byť komplikovanejší, než sa doteraz predpokladalo. Sú tieto malé mesiace zachytené asteroidy, alebo pozostatky dávnej kozmickej kolízie?

Pôvod neznámy

Ako informuje portál ScienceAlert, podľa prvej teórie sú Fobos a Deimos zachytené asteroidy, ktoré Mars gravitačne uväznil počas svojho vývoja. Táto hypotéza podporuje podobnosť mesiacov s asteroidmi z hlavného pásma. Problém však spočíva v tom, že Mars, s podstatne slabšou gravitáciou ako Zem či Venuša, by mal problém zachytiť i jediný asteroid, nieto ešte dva. Navyše, obe telesá majú takmer kruhové obežné dráhy, čo je neobvyklé pre zachytené objekty, ktoré obvykle obiehajú po výrazne eliptických dráhach.

Alternatívna teória tvrdí, že mesiace vznikli po veľkej kolízii podobnej tej, ktorá viedla k vzniku nášho Mesiaca. Pri náraze asteroidu s hmotnosťou približne 3 % Marsu mohol vzniknúť prstenec trosiek, z ktorého by sa neskôr sformovali Fobos a Deimos. Táto teória vysvetľuje ich kruhové dráhy, ale naráža na problém vzdialenosti. Zatiaľ čo Fobos obieha blízko Marsu, Deimos je oveľa ďalej, než by sa očakávalo.

Nový model

Nový model, ktorý vznikol na základe počítačových simulácií, kombinuje prvky oboch teórií. Namiesto priameho nárazu či zachytenia asteroidov predpokladá, že mohlo dôjsť k tesnému preletu veľkého asteroidu v blízkosti Marsu. Gravitačné sily planéty by asteroid roztrhali na fragmenty, ktoré by sa následne dostali na obežnú dráhu planéty. Postupom času by fragmenty vytvorili prstenec podobný tomu po kolízii, ale vo väčšej vzdialenosti, čo lepšie vysvetľuje odlišné dráhy mesiacov Fobos a Deimos.

NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/SSI.

Definitívna odpoveď na otázku o pôvode mesiacov Marsu by mohla prísť už čoskoro. Misia Mars Moons eXploration (MMX), ktorá má odštartovať v roku 2026, plánuje detailne preskúmať povrch Fobosu a priviesť jeho vzorky späť na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú