Čierne diery aj napriek pokročilým technológiám a teleskopom predstavujú stále veľkú záhadu. Priamo ich pozorovať nevieme, avšak stále prebiehajú výskumy, ktoré prinášajú fascinujúce objavy. Vedcom sa tentoraz podarilo prvýkrát odhaliť tvar koróny čiernej diery. Nový objav tak môže zmeniť chápanie fungovania čiernych dier. Informáciu o téme priniesol portál Science Alert.

Koróna čiernej diery

Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise The Astrophysical Journal. Vedci použili na výskum dáta z röntgenovej družice NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE). Pri aktívnej čiernej diere sa všeobecne predpokladá, že ju obklopuje prstenec plynu a prachu v tvare šišky, pričom v jeho strede sa nachádza akrečný disk tvorený zahriatym materiálom, ktorý je zarovnaný s rotačnou rovinou čiernej diery. Koróna čiernej diery vzniká v najbližších vrstvách akrečného disku, ktorý sa skladá z horúceho plynu a prachu, nahromadeného okolo čiernej diery a postupne do nej padá.

Koróna je extrémne horúca, difúzna oblasť, ktorá má podľa vedcov teplotu rádovo miliardy stupňov Celzia, kým napríklad koróna Slnka dosahuje niekoľko miliónov stupňov. Na rozdiel od koróny Slnka, ktorá ju obklopuje ako sféra, koróna čiernej diery má podľa nových zistení diskovitý tvar, pričom leží tesne nad akrečným diskom.

Vedci sa sústredili na zatemnené čierne diery

Pozorovanie koróny čiernej diery je mimoriadne náročné. Jej svetlo je prehlušené žiarením samotného akrečného disku. Tím vedcov sa však snažili sústrediť na tzv. „zatemnené čierne diery“.

Saade a kol./ The Astrophysical Journal

Tieto čierne diery sú obklopené hustým prstencom plynu a prachu, ktorý blokuje priamy pohľad na akrečný disk. Podobne ako pri zatmení Slnka, tento „prstenec“ umožňuje pozorovať inak skryté procesy, vrátane röntgenového žiarenia koróny, ktoré sa odráža od okolitého materiálu. Vedci tak mohli nielen detegovať žiarenie koróny, ale aj analyzovať jeho vzory a odhaliť diskovitý tvar.

Zásadný objav

Tento objav má zásadný význam pre naše chápanie a fungovanie čiernych dier a aktívnych galaktických jadier (AGN). Čierne diery v AGN generujú obrovské množstvo energie, keď pohlcujú hmotu, a koróna hrá v tomto procese kľúčovú úlohu.

Presné pochopenie tvaru a vlastností koróny umožní lepšie modelovať interakcie medzi čiernou dierou, jej akrečným diskom a prúdom častíc, ktorý vyžaruje do okolia. Vďaka týmto procesom vedci budú môcť zistiť, že ako čierne diery ovplyvňujú formovanie galaxií, v ktorých sa nachádzajú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú