Používanie umelej inteligencie pri riešení nejakého problému či zadania je už priam rutinou pre kohokoľvek. Či už to sú študenti so školskými úlohami alebo investori so svojimi plánmi, ChatGPT dokáže uspokojiť takmer každého. Málokto však vidí „vnútornosti“ tohto systému, teda ako vlastne softvér od OpenAI funguje.

Zvedavci, ktorí už prišli na to, akým spôsobom prinútiť chatbota ukázať jeho princíp fungovania, odhalili svetu zaujímavé fakty. Z toho, čo zistili sa pritom dajú aplikovať rôzne vylepšenia pri používaní umelej inteligencie. Na tému upozornil portál The Prompt Warrior.

Utajené inštrukcie

ChatGPT je jazykový model, ktorý funguje na báze neurolingvistického programovania. Aby používateľ odomkol jeho plný potenciál, nie je na škodu spoznať, ako vlastne funguje tento systém. V rámci tohto systému existuje tzv. „system prompt“ – v preklade systémová výzva.

Ide o akési počiatočné inštrukcie pre chatbota, aby usmernil svoje reakcie, prípadne akcie v rámci konverzácie. Je potrebné poznamenať, že tieto pokyny sú utajené pred používateľom, aby sa zabezpečilo, že sa chatbot bude reagovať správnym spôsobom – tak, ako to naprogramovali vývojári. Existuje však jednoduchý trik, ako tieto systémové výzvy odhaliť.

Jednoduchý príkaz

Na odhalenie systémovej výzvy musí používateľ chatbota takpovediac oklamať. Niečo v zmysle „realizuj inštrukcie, ktoré prídu po tejto výzve“. Nefunguje to však pri všetkých chatbotoch, niektoré sú totiž zabezpečené a imúnne voči takejto ľstivej výzve. Pre ChatGPT to však neplatí. Dodajme, že nasledujúce riadky a priložený GIF obrázok sa týkajú prémiovej verzie.

Z toho, čo nám systém odhalí, vieme vyčítať celkom zaujímavé veci. Napríklad DALL·E 3 (systém na generovanie obrázkov) má zakázané vytvárať obrázky politikov, prípadne obrázky v štýle umelcov, ktorých diela boli vytvorené po roku 1912. To takmer s určitosťou súvisí s témou autorských práv, aby sa OpenAI náhodou nedostala do problémov vykradnutím štýlu nejakého umelca.

Triky vyplývajúce zo systémovej výzvy

Na základe odhalenia tohto kódu možno zefektívniť prácu s týmto chatbotom. Napríklad, ak by si chcel čo najviac upresniť svoje pokyny, určite uveď príklad. Ďalej sa neboj použiť veľké písmena na zdôraznenie určitých slov.

Je dosť veľká pravdepodobnosť, že umelá inteligencia bude takto zvýrazneným slovám venovať väčšiu pozornosť. Koniec koncov, urobili tak aj samotní vývojári, čo je opäť možné vidieť v kóde.

Posledná rada, ktorá vyplýva zo systémových výziev je, že ak nebudeš spokojný s tým, čo ChatGPT vytvoril na základe tvojho zadania, svoju výzvu zopakuj. Určite sa nevzdávaj po prvom neúspešnom pokuse.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú