Roky bola považovaná za dobre strážené tajomstvo, no teraz sa jej existencia potvrdila úplne verejne – satelitné snímky z Google Earth ukázali, čo sa doteraz darilo čínskej armáde ukrývať pred zrakom sveta. Na východnom pobreží Číny, len 18 kilometrov od mesta Qingdao pri Žltom mori, sa nachádza základňa označovaná ako First Submarine Base, kde aktuálne kotví minimálne šesť aktívnych jadrových ponoriek.

Na tieto zábery upozornil austrálsky námorný analytik Alex Luck, ktorý na sociálnej sieti X zverejnil snímky s komentárom, že ide o aktualizované zobrazenie základne. Podľa jeho pozorovania je päť z týchto plavidiel jadrovo poháňaných a konvenčne vyzbrojených. Konkrétne identifikoval dve ponorky typu 091, dve typu 093A a jednu neidentifikovanú ponorku, ktorá sa nachádzala v suchom doku – podľa Lucka pravdepodobne čaká na vyradenie, keďže bežná údržba sa vykonáva inde. Zábery tiež ukazujú jedinú čínsku ponorku typu 092, určenú na balistické strely, ktorá už nie je v prevádzke a bola nahradená modernejším typom 094. Na tému upozornil InterestingEngineering.

Toto odhalenie prichádza v čase, keď Čína intenzívne rozširuje svoj ponorkový arzenál, a to s jasným cieľom – vyrovnať sa, prípadne konkurovať americkej námornej sile v západnom Pacifiku. Napriek tomu sa v minulosti vyskytli aj neúspechy. V máji alebo júni minulého roka údajne došlo k potopeniu ich najnovšej útočnej jadrovej ponorky typu 041 v lodenici.

Google Earth odhalil čínske jadrové tajomstvo

Podľa správy amerického ministerstva obrany (DoD) je modernizácia ponorkových síl jednou z top priorít čínskeho vojenského námorníctva (PLAN). Aj keď rast flotily prebieha relatívne umiernene, postupne sa integrujú nové technológie, rozširujú sa lodenice a zavádzajú sa pokročilé typy plavidiel. Aktuálne PLAN disponuje šiestimi jadrovými balistickými ponorkami (SSBN), šiestimi jadrovými útočnými ponorkami (SSN) a 48 diesel-elektrickými ponorkami s nezávislým pohonom (SS).

Google odhalil tajnú čínsku základňu.
Reprofoto: Alex Luck/X

Prognózy hovoria, že do konca roka 2025 by mohla čínska ponorková flotila narásť na 65 jednotiek a do roku 2035 až na 80. Za posledných 15 rokov bolo vyrobených 12 jadrových ponoriek – dve typu SHANG I (093), štyri SHANG II (093A) a šesť typu JIN (094), ktoré sú schopné niesť balistické rakety JL-2 alebo JL-3. Práve tieto JIN ponorky predstavujú prvý dôveryhodný námorný jadrový odstrašujúci prostriedok Číny, keďže každá z nich unesie až 12 rakiet.

Pri príležitosti 70. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky v roku 2019 boli tieto rakety predstavené na vojenskej prehliadke v Pekingu. Plánovaná nová generácia ponoriek typu 096 bude vybavená ešte výkonnejšími balistickými strelami s dlhším doletom, a ich konštrukcia sa má začať čoskoro. Keďže sa ráta s ich životnosťou viac ako 30 rokov, očakáva sa, že v 30. rokoch bude Čína prevádzkovať súbežne ponorky typov JIN aj 096, čím naplní víziu prezidenta Si Ťin-pchinga z roku 2018, ktorý vyzval na „silnejší rast“ jadrových balistických ponoriek.

Zároveň už boli spustené štyri nové ponorky typu SHANG III (093B) so schopnosťou niesť riadené strely. Spustené boli medzi májom 2022 a januárom 2023, pričom tri z nich by mohli byť plne operačné už v roku 2025.

Odhalenie tejto základne je teda len ďalšou pripomienkou, že námorná vojenská sila Číny sa posúva do novej éry – a svet sa na to teraz môže pozerať aj cez Google Earth.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP