Vedci prišli s inovatívnym riešením, ako vyrobiť energiu na miestach, kde je obmedzený priestor na inštalovanie klasických solárnych panelov. Vyvinuli balónový fotovoltický systém, ktorý sa vznáša v nízkej nadmorskej výške. Integrovaný fotovoltický systém (BIPVS) dokáže vyrábať elektrinu z výšky a prenášať ju na zem. Vyvinuli ho vedci zo švédskej univerzity Mälardalen v spolupráci s čínskymi univerzitami Southwest Jiaotong a Guizhou. Informoval o tom portál TechXplore.

Ako funguje?

Koncept tohto systému bol predstavený v odbornom časopise Energy. Srdcom tejto technológie je hybridný balón, ktorý sa vznáša vo vzduchu. Horná časť balóna je vyrobená z priehľadného materiálu, ktorý zhromažďuje a koncentruje slnečné lúče. Spodnú časť tvorí špeciálny materiál, ktorý ešte viac usmerňuje svetlo na solárne články umiestnené na spodnej strane balóna.

Inovatívny systém má však veľkú výhodu oproti klasickým fotovoltaickým panelom. Solárne články dokážu efektívne pracovať aj v náročných poveternostných podmienkach. Sú chránené pred snehom, dažďom, či krúpami. Súčasťou systému sú aj ventily na udržiavanie tlaku vo vnútri balóna a moduly na riadenie a skladovanie energie. Stabilitu balóna zabezpečujú štyri upevňovacie laná, zatiaľ čo elektrický kábel prenáša vyrobenú energiu na zem.

Energy (2024). DOI: 10.1016/j.energy.2024.133722

Koncept pre celý svet

Balónový systém bol navrhnutý ako flexibilný a decentralizovaný systém, ktorý sa môže využívať v rôznych prostrediach a to po celom svete. Jeho veľkou výhodou je možnosť umiestniť ho do výšky, kde je menej tieňa od stromov či budov a tak sa maximalizuje jeho efektivita.

Vedci systém testovali v miestnych podmienkach a vykonali simulácie pre päť veľkých svetových miest. Zistili, že jeden balón dokáže za mesiac vyprodukovať medzi 3,5 a 4 GWh energie. Pre zvýšenie efektivity a produkcie podľa potrieb je možné vypustiť viacero balónov súčasne.

Budúcnosť energetiky?

Technológia prináša inovatívnu alternatívu ku tradičným spôsobom energie. Predstavuje nádej pre oblasti, kde tradičné solárne panely nefungujú efektívne, napríklad na severe, kde je problémom snehová pokrývka, či málo slnečnej energie. BIPVS ponúka riešenie pre miesta s obmedzeným priestorom na inštaláciu klasických solárnych systémov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP