Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Snaha objaviť mimozemské civilizácie je badateľná už desiatky rokov. Pri hľadaní inteligentného života vo vesmíre sa vo väčšine prípadov astronómovia spoliehajú na tzv. biologické podpisy, teda na molekuly, látky, či rôzne prvky a vlastnosti, ktoré by mohli preukázať prítomnosť života na danej planéte.

Pátranie po technologických stopách

Biologické podpisy, nazývané niekedy tiež biosignatúry, odkazujú na procesy spojené so životom. Ako však ukazujú niektoré novšie štúdie, o ktorých sme ťa informovali aj v samostatnom článku, spoliehať sa na tieto podpisy, nemusí byť vôbec dobrý nápad.

NASA/liuzishan/freepik/Úprava redakcie

Ako už zo známej Drakeovej rovnice vyplýva, technologické podpisy by vo vesmíre mali byť ďaleko rozšírenejšie, ako tie biologické. Svoje o tom vedia napríklad aj výskumníci z projektu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), ktorí sa zaoberajú pátraním po mimozemskej inteligencii.

Primárnou metódou pátrania po živote na iných planétach je v tomto prípade zachytávanie rádiovej komunikácie. SETI totiž predpokladá, že je to najpravdepodobnejšia cesta, ktorou by s nami mimozemské civilizácie mohli komunikovať.

Ďalšia skupina odborníkov sa zasa nazdáva, že najlepším dôkazom, respektíve technologickou stopu, sú gigantické superkonštrukcie. Aké stavby by sme teda vo vesmíre mohli objaviť?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú