Zatiaľ čo v USA bol Volkswagen za aféru „Dieselgate“ uznaný ako vinný, na európskom kontinente automobilka tvrdila, že nepodvádzala. Súdy v Anglicku a Walse však odhalili pravý opak.

Portál The Guardian priniesol informácie o pokroku v súdnom konaní, ktoré prebieha vo forme hromadnej žaloby v Anglicku a Walese. Skupina asi 91 000 žalobcov totižto vedie jeden z najväčších prípadov hromadných žalôb voči automobilke Volkswagen pred súdom v prípade nechválne známej aféry „Dieselgate“, známej ešte z roku 2015.

Predbežné zistenia poukazujú, že VW je vinný. Automobilka si ale stále stojí za svojim

Predbežné zistenia, ktoré v prípade aféry predložil sudca Justice Waksman, vrhajú nové svetlo na činnosti automobilky. Vo svojom zhrnutí napísal: „[Po zvážení argumentov spoločnosti Volkswagen] bol výsledok taký, že som zistil, že softvérová funkcia vo vozidlách [tu] skutočne predstavuje zakázané „vyraďovacie zariadenie“. Tiež som dospel k záveru, že pokus spoločnosti VW zbaviť sa problému bol zneužitím postupu.“

Takisto povedal: „Softvérová funkcia, ktorá umožňuje vozidlu prejsť skúškou, pretože (umelo) prevádzkuje vozidlo spôsobom, ktorým je povinné absolvovať skúšku a pri ktorom nie je prevádzkované na ceste, je základným rozvratom skúšky. Ničí to užitočnosť skúšky.“ Volkswagen ale napriek týmto zisteniam stále zostáva presvedčený o svojej nevine.

Hovorca skupiny Volkswagen v tejto súvislosti pre portál The Guardian povedal: „Rozsudok sa týka iba predbežných otázok a neurčuje zodpovednosť ani žiadne príčiny alebo straty v súvislosti s niektorou z uvádzaných príčin. O týchto veciach rozhodne súd v priebehu konania.

Volkswagen je v našom prípade stále presvedčený, že nenesieme zodpovednosť voči žalobcom, ako sa tvrdí, a žalobcovia neutrpeli žiadnu škodu. Budeme naďalej dôsledne brániť svoju pozíciu. Toto rozhodnutie dnes nič nemení.“

Gareth Pope, ktorý vedie právnicky tím v advokátskej kancelárii Slater & Gordon, zastupujúci 70 000 žalobcov, ale uviedol: „Tento rozsudok potvrdzuje to, čo naši klienti vedia už dlhší čas, ale Volkswagen to odmieta akceptovať – Volkswagen namontoval špeciálne zariadenia do miliónov vozidiel vo Veľkej Británii s cieľom podvádzať pri emisných skúškach.“

Ak VW prehrá, bude musieť siahnuť hlboko do peňaženky

Skupinový súdny spor bol vo Veľkej Británii podaný proti Volkswagenu, Audi, Škode, Seatu, finančným službám Volkswagenu a rôznym autorizovaným predajcom. Medzi žalobcami sa vyskytujú najmä majitelia a vlastníci leasingových automobilov vyššie uvedených značiek, ktoré používali konkrétne dieselové motory Volkswagenu.

Ak v tomto súdnom spore žalobcovia uspejú, VW utrpí značné finančné straty. V USA sa Volkswagen pred viac ako dvomi rokmi priznal k podvodom a v rámci občianskych a trestných sankcií bol nútený vyplatiť viac ako 4,3 miliárd dolárov (3,95 miliárd eur). Predpokladá sa, že globálne náklady automobilky vtedy dosiahli najmenej 21 miliárd dolárov (19,3 miliardy eur).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú