Populárne aplikácie v Obchode Play ostali nechránené, sú vystavené nebezpečnému útoku. Problém sa spája s množstvom obľúbených titulov, ktoré majú milióny stiahnutí. Útočníci môžu pomocou tejto zraniteľnosti získať citlivé údaje, kontakty, prihlasovacie údaje, či dokonca správy používateľov. O probléme informovala bezpečnostná firma Check Point.

Rozsah tohto problému je naozaj veľký. Chyba sa ukrýva v staršej verzii Play Core. Ide o Java knižnicu od Googlu, ktorú vývojári zahŕňajú vo svojich aplikáciách pre interakciu s oficiálnym Obchodom Play.

Pomocou tohto modulu môžu aplikácie stiahnuté z obchodu získavať potrebné aktualizácie, doplnkové balíky a taktiež sťahovať ďalšie aplikácie. Ešte nedávno na podobný problém s Play Core upozornila spoločnosť Oversecured.

Tá odhalila, že prostredníctvom chyby v tomto module môžu nebezpečné aplikácie infikovať zariadenia škodlivým kódom a následne odcudziť citlivé údaje, vrátane hesiel, fotografií a ďalších dát.

Obchod Play stále obsahuje zraniteľné aplikácie

Najnovšie na podobný problém upozornil pred pár dňami Check Point. Google síce chybu v Play Core zaplátal ešte na jar tohto roka, keď vydal novú verziu 1.7.2, avšak mnohí vývojári ju vo svojich aplikáciách nevyužili.

Kvôli tomu tak ostávajú ich aplikácie ďalej nechránené a zraniteľné voči nebezpečným útokom. Podľa bezpečnostnej firmy využívalo Play Core celkovo 13 % všetkých aplikácií v Obchode Play, no z toho len 5 % malo aktualizovanú verziu knižnice s bezpečnostnou záplatou. Ostatné aplikácie ostali nechránené.

Názov súboru Názov Verzia Počet stiahnutí
com.aloha.browser Aloha 2.23.0 1,000,000
com.walla.wallasports Walla! Sports 1.8.3.1 100,000
videoeditor.videorecorder.screenrecorder XRecorder 1.4.0.3 100,000,000
com.tranzmate Moovit 5.56.0.459 50,000,000
com.walla.wallahamal Hamal 2.2.2.1 1,000,000
com.indiamart.m IndiaMART 12.7.4 10,000,000
com.microsoft.emmx Edge 45.09.4.5083 10,000,000
com.grindrapp.android Grindr 6.32.0 10,000,000
ru.yandex.taximeter Yango Pro (Taximeter) 9.56 5,000,000
com.cyberlink.powerdirector PowerDirector 7.5.0 50,000,000
com.okcupid.okcupid OkCupid 47.0.0 10,000,000
com.cisco.wx2.android Teams 40.10.1.274 1,000,000

Medzi aplikácie s aktualizovanou verziou Play Core 1.7.2 patria napríklad najpopulárnejšie sociálne siete ako Facebook, Instagram, Snapchat, WhatsApp alebo prehliadač Chrome. Na druhej strane ostalo mnoho takých, ktoré stále fungujú na starej verzii knižnice. Sem patrí taký prehliadač Edge od Microsoftu, zoznamka OkCupid alebo aplikácia Teams a mnoho ďalších.

Bezpečnostní výskumníci z Check Point už pred mesiacmi upozornili vývojárov na túto chybu, no doteraz Play Core updatovali okrem spomenutých iba Viber a Booking.com. Aplikácie so starou verziou Java knižnice Googlu sú zraniteľné voči útokom cez CVE-2020-8913.

Ako môžu útočníci chybu zneužiť?

V skratke sa v sandboxe aplikácií nachádzajú dva priečinky, jeden pre overené súbory z Obchodu Play, druhý pre neoverené súbory z iných zdrojov. Jednotlivé súbory potom podľa zdroja putujú do jedného z týchto dvoch priečinkov. Ak je súbor zaradený medzi overené, môže interagovať s knižnicou Obchodu Play.

Zobraziť celú galériu (2)
Priebeh útoku na zraniteľné aplikácie. Zdroj: Check Point

Ďalšia funkcia pritom umožňuje zdrojom pretlačiť súbory do sandboxu hostiteľskej aplikácie. Je tu však limit, kvôli ktorému je súbor zaradený do priečinka pre neoverené súbory a nemá automaticky prístup ku knižnici obchodu.

Útočníci však môžu príkazom zapísať súbor do priečinka s overenými aplikáciami. Stačí, aby použili cestu „../verified_splits/my_evil_payload.apk“, potom bude súbor v zraniteľnej aplikácii a môže pristupovať ku knižnici. Tento problém Google opravil v Play Core ešte 6. apríla. Check Point zverejnil demo tohto problému na videu a ďalšie technické detaily popísal aj na svojom blogu.

Niektorí vývojári vyslyšali varovanie, mnohí ho naďalej ignorujú

V prípade zraniteľných aplikácií, ktoré bezpečnostný update od spoločnosti nevyužívajú, môžu útočníci vložiť nebezpečný kód napríklad aj do bankovej aplikácie, SMS aplikácie či iných a získať tak prístup k finančným údajom, textovým správam, ale aj kódom z dvojfaktorového overovania, či dátam o polohe zariadenia.

Pokiaľ teda doteraz vývojári svoje aplikácie neaktualizovali na najnovšiu verziu Play Core, ostávajú voči takémuto útoku zraniteľné. Medzičasom už boli aktualizované aj aplikácie od Both Grindr & Moovit a Cisca. Naďalej sa však v Obchode Play nachádza množstvo aplikácií, ktoré knižnicu neaktualizovali a predstavujú bezpečnostnú hrozbu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP