Včera 5. decembra bola na Slovensku v Českej republike spustená nová streamovacia služba České kino. Spomedzi silnej konkurencie chce vyčnievať predovšetkým bohatou ponukou českej a slovenskej tvorby, divákov zaujme aj priateľskou cenou.

Ponúkne stovky slovenských a českých filmov

Nová streamovacia služba České kino je určená najmä pre divákov vyhľadávajúcich filmový a seriálový obsah zo Slovenska a Českej republiky. Za platformou stojí spoločnosť Centrum českých filmov, čomu zodpovedá aj bohatá ponuka lokálnych titulov.

Aktuálne České kino ponúka približne 650 prevažne českých filmov, doplnených o tvorbu zo Slovenska. Do konca januára chce prevádzkovateľ ponuku rozšíriť na 800 titulov a každý mesiac pridávať ďalšie, informuje CzechCrunch.

Víziou prevádzkovateľov je ponúknuť všetky české filmy a rozprávky na jednom mieste. Ponuku filmov chce služba obohacovať o dokumentárnu a seriálovú tvorbu, neskôr je v pláne aj predstavenie sprievodných programov či komentovaných vysielaní. V ponuke lokálneho obsahu je České kino hneď po vstupe jednotkou na Slovensku a v Českej republike.

Aj keď je nová platforma orientovaná predovšetkým na českého diváka, dostupná je aj pre používateľov zo Slovenska. Pre FonTech.sk to potvrdil jej prevádzkovateľ. V stanovisku približuje, že služba je dostupná aj na Slovensku, aj keď ponukou je o niečo menšia.

Plaftorma České kino je dostupná aj na Slovensku. Približne 98 % všetkých titulov môžeme ponúkať aj na území Slovenskej republiky, dokonca sú niektoré filmy v originále – teda v slovenčine, prípadne sa vo filme používajú oba jazyky. Zvyšné 2 % titulov na Slovensku neponúkame, pretože nám to, bohužiaľ, nedovoľujú licenčné zmluvy, ktoré sú obmedzené iba pre Českú republiku.“

Na dva týždne zadarmo

Nová služba na trh prichádza s akciovou cenou 4 eurá (99 Kč) mesačne. Zvýhodnená cenovka však platí len pre používateľov registrovaných do konca roka, neskôr bude predplatné o euro drahšie. Noví zákazníci si České kino môžu vyskúšať na 2 týždne zadarmo, podmienkou je zadanie údajov platobnej karty.

Platforma je dostupná bez reklám, ich zavedenie aktuálne prevádzkovateľ neplánuje. Rovnako sa podľa CzechCrunch v dlhodobom horizonte neplánuje meniť ani cena predplatného.

České kino je aktuálne k dispozícii cez webové prehliadače a aplikácii pre iOS a Android. Aplikácia je dostupná aj pre slovenských používateľov. Prevádzkovateľ avizuje, že neskôr bude pridaná aj aplikácia pre smart televízory. Prehrávanie je dostupné v SD a HD kvalite v závislosti od zvoleného obsahu, UltraHD rozlíšenie služba neponúka.

Redakcia

Rozhranie je po vzore ďalších streamovacích služieb intuitívne, služba umožňuje filtrovať obsah podľa žánru, ocenení alebo obsahu pre detského diváka. Obsah je možné zoradiť podľa sledovanosti alebo noviniek. Používateľ môže vytvoriť štyri profily, každý z nich je možné chrániť PIN kódom a nastaviť obmedzenie obsahu podľa vekovej kategórie. Rozhranie služby je dostupné iba v českom jazyku.

S bohatou ponukou slovenských filmov

V knižnici nechýbajú najstaršie české a slovenské klasiky siahajúce do éry Prvej republiky, tak ani neskoršie tituly a série ako Slunce, seno, Pelíšky, S tebou ma baví svet alebo Želary. K dispozícii sú aj filmové novinky, služba ponúka napríklad oceňovaný film Šarlatán, dokument V sieti či minuloročnú komédiu Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť.

Redakcia

Prevádzkovateľ priznáva, že absolútne filmové novinky zo Slovenska a z Českej republiky sa síce možno najskôr objavia na konkurenčných platformách, s ktorými finančne nemôže súperiť, neskôr však budú do knižnice České kino s určitosťou pridané.

Služba disponuje aj bohatou ponukou slovenskej tvorby. Okrem iných ponúka filmy ako Perinbaba, Trhlina, Bathory, Štastný nový rok alebo dokumenty Attila, Rytmus či Meky.

Ďalšia konkurencia pre Netflix

České kino sa pri ponuke filmov zo Slovenskej a Českej produkcie stáva novým lídrom. Doposiaľ najviac takýchto titulov ponúkala služba Voyo. Lokálny obsah však nechýba ani v knižnici globálnych platforiem ako Netflix či HBO Max, české a slovenské filmy naopak celkom absentujú pri Disney+.

České kino svojím príchodom dopĺňa už takto širokú ponuku globálnych i lokálnych streamovacích platforiem. Tento rok na Slovensku odštartovali HBO Max a Disney+, vo februári 2023 u nás štartuje nová platforma SkyShowtime.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP