Mikro, malé a stredné podniky mimo Bratislavského kraja dostávajú novú príležitosť znížiť svoje energetické náklady. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustila ďalšiu etapu národného projektu Zelená podnikom, v rámci ktorého môžu firmy získať príspevok až do výšky 50 000 eur na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. Od 12. mája 2025 si môžu podniky predbežne registrovať žiadosti cez informačný systém a od 19. mája ich môžu aj reálne podávať.

Podpora je určená konkrétne na tepelné čerpadlá a slnečné kolektory. Neskôr, podľa predbežného harmonogramu, pribudnú aj možnosti pre fotovoltické panely a veterné turbíny. Registrácia žiadostí umožní firmám vyplniť všetky potrebné údaje a pripojiť požadované prílohy. Samotné podávanie žiadostí je viazané na konkrétne termíny. „Podávanie žiadostí o poukážky na inštaláciu tepelných čerpadiel a slnečných kolektorov v menej rozvinutých regiónoch bude možné od 19. mája od 10.00 h. do 19. novembra 2025,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Ľubica Šimková.

Nový program ponúka štedrú podporu

Firmy z Bratislavského kraja môžu o túto podporu žiadať tiež, avšak len do 5. novembra 2025. SIEA zároveň zverejnila aj konkrétne výšky oprávnených výdavkov. Pre slnečné kolektory s akumuláciou je maximálne uznaná suma 1 000 eur bez DPH na každý inštalovaný kilowatt výkonu. Tepelné čerpadlá bez akumulácie môžu získať podporu do výšky 800 eur/kW a s akumuláciou do 850 eur/kW. Za akumuláciu sa pritom považuje zásobník s objemom minimálne 20 litrov na jeden inštalovaný kilowatt.

Tieto výdavky môže SIEA meniť raz ročne, a to podľa vývoja cien zariadení. Informácie o výdavkoch pre fotovoltické systémy a veterné turbíny budú zverejnené pred otvorením ich registrácie.

EÚ ekológia - tepelné čerpadlá
Christian Wiediger/Unsplash/Mountfield (úprava redakcie)

Finančné zdroje sú rozdelené podľa počtu podnikov v jednotlivých regiónoch. Pre Bratislavský kraj je vyčlenených 4,2 milióna eur. Pre zvyšné kraje je to spolu až 8,4 milióna eur. Celkovo je v projekte Zelená podnikom k dispozícii 66,56 milióna eur.

Podniky sa musia registrovať cez informačný systém dostupný výhradne na oficiálnej stránke. Po podaní žiadosti nasleduje administratívna kontrola. Žiadosť sa zaradí do poradovníka a SIEA následne overí, či sú všetky údaje a prílohy v súlade s podmienkami výzvy. „Budeme dôkladne overovať, či podnik naozaj patrí medzi mikro, malé alebo stredné firmy. Ak je totiž prepojený s inou firmou, spočítavajú sa im zamestnanci, obrat aj súvaha. Tak sa môže stať, že sa firma zaradí medzi veľké podniky, ktoré na podporu nemajú nárok,“ vysvetlila Ľubica Šimková.

Povinnou súčasťou každej žiadosti je aj energetický audit. Ten musí nielen odporučiť konkrétne zariadenie, ale aj potvrdiť, že firma vie využiť minimálne 50 % vyrobenej energie pre vlastnú prevádzku. Práve samospotreba je jedným z hlavných cieľov projektu.

Ak firma splní všetky podmienky, SIEA jej vydá poukážku a zašle návrh zmluvy. Po podpise zmluvy zo strany podniku ju SIEA zverejní v Centrálnom registri zmlúv. Zmluva nadobudne účinnosť nasledujúci deň a od toho momentu začne plynúť 6-mesačná lehota na inštaláciu zariadenia a žiadosť o preplatenie poukážky.

„Pilotný projekt Zelená podnikom vznikol pre to, aby sme po domácnostiach umožnili aj podnikateľom pomocou príspevku vo forme poukážky nainštalovať zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie a tak si znížiť účty. Veríme, že firmy to naplno využijú,“ uzavrela Ľ. Šimková a zároveň upozornila, že najväčší nápor žiadateľov sa očakáva pri otvorení podpory pre fotovoltické zariadenia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP