Majitelia kryptomien zúria. Štát zaviedol devastačné dane len 2 dni pred plánovaným znížením
V článku boli použité aj materiály TASR.
Aktualizované 4. januára 2024
Je to oficiálne, zvýšené zdanenie kryptomien prezidentka podpísala len 3 dni pred plánovaným znížením. K podpisu došlo 29. decembra 2023, pričom plánované prudké zníženie daní z kapitálových príjmov fyzických osôb z kryptomien malo nastúpiť do platnosti už 1. januára 2024. Na skutočnosť upozornila TASR.
Kryptomeny tak definitívne budú zdanené sadzbou 19 alebo 25 % podľa výšky príjmov. Pribudnú k nim ale aj odvody, ktoré po novom predstavujú až 15 %. Príjmy niektorých investorov teda štát zdaní celkovou sadzbou až 40 %. Rovnako tak sa zvýši aj zrážková daň z dividend, a to z doterajších 7 na 10 %. Tieto zvýšenia daní sú súčasťou takzvaného konsolidačného balíka, s ktorým prišla nová vláda.
Pôvodný článok:
Slovensko čaká búrlivá jazda, keďže zdanenie ziskov z kryptomien nečaká sľubované zníženie, ale naopak bude ešte vyššie a prísnejšie. Napriek očakávaniam zníženia daňového zaťaženia ziskov z kryptomien od 1. januára 2024, ktoré bolo schválené ešte v prvej polovici 2023 a podrobne sme o ňom informovali v samostatnom článku, parlamentné rozhodnutie z tohto týždňa vrúcne vítané zmeny ruší a naopak zdanenie kryptomien ešte viac sprísni. Na rozhodnutie NR SR upozornila TASR.
Slováci zmeny vítali s úsmevom, no nakoniec neprídu
Pôvodne boli zmeny naplánované na január zamerané na zníženie daňového zaťaženia ziskov z kryptomien. Tento týždeň však parlament schválil vládny návrh zákona na posilnenie verejných financií, ktorý zvrátil predchádzajúce rozhodnutie a zvýšil daňové zaťaženie pre transakcie s kryptomenami.
Schválený návrh zákona nielenže obnovuje vysoké daňové sadzby, ale zavádza aj vyššie odvody. Nová legislatíva zatiaľ ešte nie je dokončená a čaká na podpis prezidentky. Niektorí opoziční poslanci kritizujú zrýchlený schvaľovací proces a vyjadrujú obavy, že by mohol viesť k vetu. Aj napriek tomu pri záverečnom hlasovaní parlament odmietol viacero návrhov opozičných poslancov.
Marián Viskupič (SaS) chcel napríklad mimo iného ponechať prijateľnejšie zdaňovanie ziskov z kryptoaktív, ktoré bolo schválené skoršie v tomto roku.
Podmienky nie sú vôbec priaznivé
V súčasnosti zisky z predaja kryptomien fyzickými osobami podliehajú štandardným sadzbám dane z príjmu vo výške 19 % a 25 % spolu so 14 % odvodom na zdravotné poistenie. Pôvodne schválené zmeny v júni odstránili odvody na zdravotné poistenie a zaviedli nižšiu osobitnú sadzbu dane vo výške 7 % na predaj, ku ktorému došlo najmenej rok po nadobudnutí kryptomien, čo bol zásadný krok v podpore konkurencieschopnosti Slovenska v oblasti kryptomien.
Nedávne rozhodnutie parlamentu však nielenže ruší tieto zmeny, ale zároveň zvyšuje odvody na zdravotné poistenie na 15 %, čím sa daňové a odvodové zaťaženie zvyšuje na úroveň ešte vyššiu ako predtým.
Opoziční poslanci sa pokúsili zachovať pôvodne navrhovaný priaznivejší daňový režim pre kryptomeny predložením pozmeňujúcich návrhov. Ich cieľom bolo zachovať schválené priaznivé prostredie pre tento sektor, ktoré malo začať platiť už o zopár dní, čo by potenciálne podporilo jeho rast. Úsilie opozície však bolo márne, keďže väčšina hlasovala proti pozmeňujúcim návrhom.
Je pozoruhodné, že strana Hlas-SD zohrala významnú úlohu tak pri pôvodnom májovom znížení daňového zaťaženia, ako aj pri nedávnom zvrátení. Kým bola v predchádzajúcom volebnom období v opozícii, táto strana v drvivej väčšine podporovala zníženie daní. V súčasnom volebnom období však strana zmenila svoj postoj a všetkých 27 jej súčasných poslancov hlasovalo proti pozmeňujúcim návrhom, ktorými by sa zachovali znížené sadzby dane.
Slovensko sa tak vracia späť k nevýhodným pravidlám a Slovákom túžiacim ušetriť na nezmyselne vysokých daniach, ktoré po novom môžu predstavovať až ohromné 40 % daňové zaťaženie, nezostáva nič iné ako odsťahovať sa do krajín západnej Európy, kde sú podmienky nastavené omnoho výhodnejšie. Niektoré štáty, ako napríklad Portugalsko, zaviedli dokonca 0 % daň na kryptomeny.
Ako sa vyhnúť vysokým Slovenským daniam z kryptomien?
Podmienka presunu daňovej rezidencie do iného štátu je zdržiavať sa fyzicky v krajine väčšinu času v roku. Napríklad 183 dní v Portugalsku a zvyšných 182 na Slovensku. Stávaš sa automaticky za daný rok rezidentom Portugalska. Ak počas tohto roka predáš kryptomeny, tak ich zdaníš podľa podmienok v danom štáte, kde si strávil väčšinu dní. Ak by si sa počas roka zdržiaval vo viacerých štátoch, zdaníš zisk v tom, kde si bol počas roka najviac dní.
Druhá možnosť, ktorá je v súčasnosti aj napriek vysokej sadzbe stále efektívna, je investovať do kryptomien cez s.r.o. Zaplatíš iba 15, respektíve 21 % daň.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bitcoin následkom miernejšieho rastu inflácie v USA prekročil hranicu 66 000 dolárov
Investičná platforma eToro výrazne obmedzí obchodovanie s kryptomenami
Aký dopad môžu mať voľby v USA na kryptomeny?
Slováci sa zbláznili z kryptomien. Riskujú kvôli nim úplne všetko (+ako sa chrániť)
Bitcoin počas pár dní klesol o 12 000 EUR. Napriek tomu sa naďalej radí medzi 10 najlepších aktív podľa trhovej kapitalizácie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- „Hračkárstvo hackerov“. Tieto (ne)legálne gadgety si objednáš z internetu aj na Slovensko
- The Last of Us má vážnu konkurenciu. Nový film plný krvilačných monštier sa ukázal v prvom traileri
- Je to tu. Nový Deadpool dorazil na internet, pozrieš si ho len na jednom mieste
- Toto nejde odmietnuť: Elektromobily milovanej značky teraz kúpiš za zlomok ceny
- Testovali sme najluxusnejšie SUV na svete. Takto sa žije s Rolls-Roycom za 500 000 € na Slovensku
-
- „Hračkárstvo hackerov“. Tieto (ne)legálne gadgety si objednáš z internetu aj na Slovensko
- The Last of Us má vážnu konkurenciu. Nový film plný krvilačných monštier sa ukázal v prvom traileri
- Je to tu. Nový Deadpool dorazil na internet, pozrieš si ho len na jednom mieste
- Toto nejde odmietnuť: Elektromobily milovanej značky teraz kúpiš za zlomok ceny
- Testovali sme najluxusnejšie SUV na svete. Takto sa žije s Rolls-Roycom za 500 000 € na Slovensku
-
- Dojazd zvýši o 500 %. Batéria, ktorú vyvíjali 30 rokov, je konečne hotová a prekvapivo lacná
- POTVRDENÉ: Slováci dostanú nové občianske. Ministerstvo hlási radikálnu zmenu
- Je to tu. Nový Deadpool dorazil na internet, pozrieš si ho len na jednom mieste
- Elektrinu vyrábajú aj v noci. Vedci vynašli revolučné „fotovoltické panely“
- „Hračkárstvo hackerov“. Tieto (ne)legálne gadgety si objednáš z internetu aj na Slovensko
Volkswagen na Slovensku sprístupnil Materiálové laboratórium externým zákazníkom
AKTUÁLNE: Dáta aj TV úplne na mesiac zadarmo. Obľúbený operátor spustil bezprecedentnú ponuku
Opatrnosť na prvom mieste. Automobilový gigant odkladá výrobu elektromobilov v tejto krajine
Na autosalóne v Nitre sa predstaví takmer 300 značiek
TotalEnergies zvýši produkciu ropy aj plynu do roku 2030
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené