Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Startitup detailne informuje o kauze na ministerstve hospodárstva, ktorej predmetom má vlastný systém krízového riadenia ISKRA. Okrem iného mal slúžiť aj na riadenie hospodárskej mobilizácie, kritickej infraštrukúry štátu alebo organizáciu transportu nebezpečného odpadu.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 12. septembra kvôli tomuto verejnému obstarávaniu obvinil exšéfa Národného bezpečnostného úradu Aurela Ugora.

Aurel Ugor vypracoval kľúčovú zmluvu medzi ministerstvom hospodárstva a IT firmou Lomtec, keď Rezort v roku 2013 hľadal vhodného kandidáta na vývoj tohto systému.

Skutku sa mal Ugor dopustiť ako vedúci pracovník Ministerstva hospodárstva SR. „Skutok sa týka zmluvných vzťahov Ministerstva hospodárstva SR a obchodných spoločností z obdobia rokov 2013 až 2017, ktoré mali byť uzavreté v rozpore s osobitnými zákonmi, v dôsledku čoho mala štátu vzniknúť škoda prevyšujúca 8,5 mil. eur,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Obvinený je stíhaný na slobode, vyšetrovanie aktívne pokračuje pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR, pričom nateraz nie je možné poskytnúť ďalšie informácie, aby nedošlo k ohrozeniu účelu trestného konania,“ dodala.

Problém už v roky 2021

vlani Najvyšší kontrolný úrad obstarávanie tohto systému kritizoval.

„Použitie bezmála 24 miliónov eur nebolo odôvodnené a ani posúdené žiadnou pracovnou skupinou či odbornou analýzou. Systém ISKRA bol podľa názoru národnej autority pre oblasť externej kontroly budovaný nad rámec zákonnej pôsobnosti a kompetenčnej zodpovednosti rezortu hospodárstva. Utajenie celého procesu verejného obstarania projektu nemalo opodstatnenie. Kontrolóri to považujú za účelové konanie s cieľom vyhnúť sa pravidlám transparentného nakladania s verejnými financiami,“ napísal NKÚ.

Obvinený je zatiaľ len Ugor, otázkou však zostáva, či problém siaha aj vyššie. Startitup pripomína, že zmluvu predlžujúcu termín dodania „zbytočného“ systému podpisali aj dvaja ministri hospodárstva, za bývalej vlády Peter Žiga (Smer) predĺžil termín dodania na 31. 7. 2020 a následne Sulík do 31. 12. 2020.

Samotný Žiga je v rozšírení Zmluvy o dielo so spoločnosťou Lomtec vedený ako objednávateľ v mene ministerstva hospodárstva a je aktuálne trestne stíhaný aj v inej veci, z podplácania sudkyne Najvyššieho súdu, z ktorého ho usvedčuje tiež stíhaná Monika Jankovská.

„Je to vo vyšetrovaní, nebudem sa pre médiá vyjadrovať, keď sa budú chcieť opýtať vyšetrovatelia, aby som neovplyvňoval vyšetrovanie, takže asi pochopíte, že sa nevyjadrím,“ reagoval Žiga s tým, že orgánmi činnými v trestnom konaní ešte oslovený nebol.

V júli 2020 podpísal po Petrovi Žigovi dodatok k zmluve aj ďalší minister hospodárstva Richard Sulík. Na otázky Startitup nereagoval, NKÚ však tvrdí, že kontrolu opodstatnenosti obstarania systému s dôrazom na dodržanie pravidiel hospodárneho a efektívneho nakladania s verejnými financiami vykonal aj na základe Sulíkovho podnetu.

„Ministerstvo hospodárstva SR (už pod Sulíkovým vedení, poz. red.) ako oznamovateľ poukázalo na danú skutočnosť a spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Systém ISKRA na MH SR nie je funkčný, delimitáciou boli technické prostriedky dodané do času pozastavenia projektu odovzdané na využitie NBÚ. Na sfunkčnenie a chod systému doposiaľ vynaložilo MH SR cca. 8,5 mil. eur,“ reagoval na otázky v súvislosti s ISKROU tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

Vôbec s ním nemali robiť

V zmluve z roku 2019, ktorú so zhotoviteľom projektu podpísal Peter Žiga, sa detailne vysvetľuje, na čo mala ISKRA ministerstvu slúžiť. Laik si to môže predstaviť tak, že ministerstvo chcelo použiť ISKRU na zjednodušenie exportu dát z už existujúceho systému JIHSM, ktorý už dlhé roky používa a ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť Výskumný ústav jadrových elektrární (VUJE).

ISKRA teda mala byť aj na zber, vyhodnocovanie a uchovávanie údajov o krízovom riadení a preprave jadrového paliva.

Hospodárenie s jadrovým palivom a uskladňovanie rádioaktívnych odpadov podľa kontrolného orgánu, ktorý označil systém za nefunkčný, však ministerstvu hospodárstva neprislúcha. A tak podľa Najvyššieho kontrolného úradu ministerstvo budovalo ISKRU nad rámec svojich kompetencií. Podľa NKÚ bol pre vybudovanie systému krízového riadenia potrebný príkaz vlády SR, ktorý ministerstvu nebol udelený.

Pochybnosti aj na strane dodávateľa

Jeden z predstaviteľov IT spoločnosti, ktorý je v zmluve podpísaný, bol už v minulosti trestne stíhaný. Miroslav Sedlák, vtedajší manažér Lomtecu, bol právoplatne odsúdený za uplácanie poslanca a prania špinavých peňazí.

Do kauzy bol zapletený aj právnik Peter Chrašč, ktorý spolu so Sedlákom dostal za pokus podplatiť vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Martina Fecka podmienečné tresty a pokutu. Trest v tom čase dostala aj právnická osoba – Lomtec.com, ktorá mala zaplatiť pokutu vo výške 40-tisíc eur.

IT spoločnosť Lomtec Startitup oslovil. Jej konateľ Miroslav Ličko, ktorý je v zmluve s ministerstvom vedený ako predseda predstavenstva, redaktorom prisľúbil osobné stretnutie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú