Satelitné internetové pripojenie v podaní spoločnosti SpaceX sa naďalej rozrastá a s pribúdajúcim počtom satelitov na orbite sa zlepšujú aj možnosti pokrytia a najmä spoľahlivosti. Najnovšie sa jednému z beta testerov v Nemecku podarilo dosiahnuť novú najvyššiu známu rýchlosť pripojenia pri veľmi nízkej latencii, informuje WWCTech.

Vďaka neustálemu progresu v rozširovaní konštelácie Starlinkov boli doteraz dosiahnuté lepšie parametre pripojenia, ktoré má v budúcnosti poskytnúť rýchlosť až 1 Gbps pri nízkej odozve.

Internet z týchto satelitov je stále vo fáze beta testovania, no napriek tomu bolo možné v uplynulých mesiacoch pozorovať zlepšenie jeho schopností. V priemere však rýchlosť pripojenia ešte zaostáva za avizovaným cieľom, avšak miestami sú zaznamenávané stále ďalšie rekordy.

Internet od SpaceX dosiahol nový rekord

Ten posledný si pripísal nemecký beta tester, ktorý so svojim internetom od SpaceX dosiahol rýchlosť pripojenia až 649 Mbps pri nízkej latencii 37 ms. Tým prekonal aj doterajší najvyšší rýchlostný rekord o vyše 100 Mpbs, ktorý držal beta tester s nameranou rýchlosťou 560 Mbps a latenciou 13 ms.

Aj keď spomenuté meranie stanovilo nový rýchlostný rekord pri rýchlosti sťahovania, výsledok v prípade odozvy pripojenia nebol tak nízky ako v doterajšom rekorde. Stále však toto pripojenie poskytuje lepšie možnosti ako aj internet od iných „pozemných“ providerov. To platí najmä v USA, kde sú možnosti internetu v odľahlých oblastiach značne obmedzené a poskytovatelia si tam aj za slabé pripojenie vypýtajú poriadne vysoké poplatky.

Niektoré antény trápi prehrievanie

SpaceX cieli svojim internetom práve na používateľov v odľahlých oblastiach, kde je kvalita pripojenia nedostačujúca a chce im poskytnúť omnoho rýchlejšie satelitné pripojenie. Momentálne však naráža na zásadný problém, ktorý pri vlne horúčav spôsobuje samovoľné vypínanie antén pre príjem signálu zo Starlinkov. Tento neduh reportujú najmä používatelia z USA, no paradoxne niektorí ďalší sa s týmto problémom nestretli.

SpaceX

Problém s vypínaním antén má údajne spôsobovať vysoká povrchová teplota. Pri dosiahnutí hodnoty od 44 °C a vyššie má dochádzať k prehriatiu antény a jej samovoľnému vypnutiu kvôli ochrane hardvéru. Neplatí to však u všetkých týchto antén, čo demonštroval meraním aj jeden z používateľov na Twitteri, ktorý nameral povrchovú teplotu antény na 56 °C pri teplote okolia 35 °C, kedy bola anténa stále plne funkčná.

Vyššie teploty v niektorých oblastiach sa tak môžu podpísať aj na vyššom ohriatí povrchu antény, ktorá sa môže následne vypnúť. Práve počas letných dní totiž čelí takýto hardvér vystavený priamemu slnečnému žiareniu náročným podmienkam, pri ktorých môže dochádzať k prehrievaniu. Spoločnosť už avizovala, že beta testerom poskytne nový update, ktorý má problém s vypínaním antény pri vysokej teplote vyriešiť.

Starlinky pribúdajú. Dostanú sa do lietadiel, vynášať ich bude aj Starship

Celkovo je dnes na orbite približne 1666 fungujúcich satelitov Starlink, pričom SpaceX na rakete Falcon 9 dosiaľ vyniesol už 1737 týchto satelitov. Desiatky z nich však boli úmyselne zničené a budú postupne nahrádzané novšími verziami. Naposledy letel Falcon 9 so satelitmi Starlink koncom mája počas misie Starlink 28.

Okrem poskytovania pripojenia pre domácnosti v odľahlejších oblastiach na zemi plánuje Muskova firma priniesť riešenie, ktoré by bolo možné využiť aj pri komerčných letoch. SpaceX a tím zodpovedný za Starlink komunikuje hneď s niekoľkými aerolíniami, v lietadlách chcú totiž využiť internet Starlink. Ak spoločnosť uspeje, stabilné a rýchle pripojenie nájdeme skutočne kdekoľvek na Zemi.

SpaceX

Vynášanie satelitov na orbitu pritom naberá na obrátkach a dnes sa už bežne plánujú lety Falconu 9 so Starlinkmi v rozmedzí niekoľkých dní, najviac týždňov. Pomedzi to totiž SpaceX vynáša aj satelity zákazníkov. S rozrastajúcou sa konšteláciou vlastných satelitov tak pribúdajú desiatky nových kusov na orbite veľmi rýchlo, no v budúcnosti to má ešte radikálnejšie zrýchliť nová vesmírna loď Starship.

Miesto rakety Falcon 9 totiž na vynášanie satelitov Starlink na nízku obežnú dráhu bude využitá vesmírna loď Starship, ktorá ich unesie mnohonásobne viac a za nižšiu cenu. Pri jednom takomto lete by tak mohla loď na orbitu vyniesť miesto 60 satelitov, ako to zvláda momentálne Falcon 9, až 400 kusov týchto zariadení. Tejto téme sme sa bližšie venovali v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP