V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) priniesli nové zistenia, ktoré upozorňujú na ďalší, doteraz málo preskúmaný zdroj mikroplastov – bežné žuvačky. Výskumníci zistili, že počas žutia sa z tejto sladkej gumy do úst uvoľňujú stovky mikroplastových častíc. Ide o formu znečistenia, ktorá doteraz unikala pozornosti, no môže mať dopad na naše zdravie i životné prostredie.

Podľa štúdie môže jeden gram žuvačky uvoľniť v priemere 100 mikroplastových fragmentov, niektoré značky dokonca vyprodukovali viac ako 600 častíc na gram. Keďže väčšina žuvačiek váži približne 1,5 gramu, počas bežného žuvania sa do úst môžu uvoľniť stovky drobných plastových kúskov.

Pilotný výskum na desiatich značkách

Vedci pod vedením Sanjaya Mohantyho a doktorandky Lisy Lowe testovali desať komerčne dostupných značiek žuvačiek. Lisa Lowe postupne prežúvala sedem kusov každej značky, zatiaľ čo vedci následne analyzovali jej sliny. Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí ročne skonzumujú okolo 180 žuvačiek, môžu prijať približne 30 000 mikroplastových častíc priamo do svojho tela. Štúdia zatiaľ neprešla recenzným konaním, no otvára dôležitú debatu o tom, akými rôznymi spôsobmi sa mikroplasty dostávajú do ľudského organizmu.

„Nechceme ľudí znepokojovať,“ uviedol Mohanty pre agentúru AFP. Pripustil, že zatiaľ neexistujú priame dôkazy o tom, že mikroplasty spôsobujú zdravotné problémy. Skôr ide o snahu mapovať nové kanály ich prieniku do tela. Je však známe, že mikroplasty boli v minulosti nájdené v ľudských pľúcach, krvi či dokonca v mozgu, čo vyvoláva otázky o ich dlhodobom vplyve.

žuvačky
Freepik

Odborník na chémiu Oliver Jones z austrálskej RMIT University upozorňuje, že plastové častice zo žuvačiek sú v porovnaní s inými zdrojmi mikroplastov zanedbateľné. „Ak prehltnete toto množstvo mikroplastov, pravdepodobne to vami prejde bez akéhokoľvek vplyvu. Nemyslím si, že teraz musíte prestať so žuvaním žuvačiek,“ skonštatoval.

V porovnaní s vodou zanedbateľné množstvo

Vedci zdôraznili, že aj keď žuvačky predstavujú ďalší zdroj mikroplastov, nejde o najvýznamnejší. Pre ilustráciu – nedávna štúdia ukázala, že liter vody z plastovej fľaše môže obsahovať až 240 000 mikroplastových častíc. V porovnaní s tým sú častice zo žuvačiek len kvapkou v plastovom mori.

Aj tak však výskum otvára dôležitú tému. V dobe, keď mikroplasty nachádzame v potravinách, ovzduší či telách zvierat, je dôležité poznať každý možný spôsob ich šírenia, vrátane toho, ktorý máme doslova v ústach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP