Vo veku 102 rokov zomrel slovinský vynálezca Peter Florjančič, ktorý okrem iného vymyslel aj rozprašovač parfumov.

O jeho úmrtí podľa agentúry AFP informovala radnica jeho rodného mesta Bled. Florjančič, ktorý sa narodil v rodine majiteľa hotela v letovisku Bled ležiacom pri rovnomennom jazere, začínal najskôr ako skokan na lyžiach v juhoslovanskom olympijskom výbere, ale počas druhej svetovej vojny zo svojej vlasti utiekol, aby nebol mobilizovaný do nemeckej armády, ktorá Slovinsko v roku 1943 anektovala.

Po nejakom čase strávenom vo Švajčiarsku, kde zaregistroval jeden zo svojich prvých úspešných vynálezov – tkáčsky stav navrhnutý pre ľudí so zdravotným postihnutím -, začal Florjančič rozvíjať svoju kariéru ako vynálezca, inovátor a dokonca herec vo vedľajších úlohách.

Napriek tomu, že bolo zaregistrovaných viac ako 400 jeho patentov, iba 41 z nich skončilo vo výrobe. Medzi nimi boli aj rozprašovač parfumov, zips z plastu, airbag, plastový rámik na fotografické negatívy či vstrekovací lis.

Rozprašovač parfumov považoval Florjančič za svoj „najlepší a najkomplikovanejší vynález“. Vysvetlil, že parfum „je diablov vynález, ktorý sa ťažko rozprašuje tak, ako to výrobca vyžaduje, a obsahuje veľa látok, ktoré spôsobujú hrdzavenie mnohých materiálov“.

Po tom, čo väčšinu svojho času prežil v rôznych európskych krajinách, ako sú Monako, Švajčiarsko a Taliansko, sa Florjančič v roku 1998 vrátil do Slovinska, kde vydal dve knihy a propagoval vynálezy a inovácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom