Vo veku 96 rokov zomrel americký vedec Philip Anderson, ktorý rozšíril chápanie spoločnosti v oblastiach magnetizmu a supravodivosti. Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku naposledy vydýchol v nedeľu v Princetone v štáte New Jersey. Informáciu potvrdila jeho dcéra.
Bogdan Andrei Bernevig, profesor fyziky na Princetonskej univerzite, kde Anderson pôsobil, vedca opísal ako muža, ktorý začal fyziku pevných látok ako odbor. Bol podľa neho komplexný človek, ktorý ho fascinoval svojím intelektom a na teóriách pracoval aj ako deväťdesiatnik.
Philip Warren Anderson sa narodil 13. decembra 1923. Počas druhej svetovej vojny ho naverbovali do námorníctva a pridelili mu prácu v Námornom výskumnom laboratóriu Spojených štátov. Po doštudovaní na Harvardovej univerzite v roku 1949 pracoval pre Bell Telephone Laboratories a neskôr začal učiť na Princetonskej univerzite a Univerzite v Cambridgei.
Venoval sa výskumu správania elektrónov pevných materiálov, uvádza denník The New York Times. Nobelovu cenu za fyziku získal v roku 1977 za výskum elektrónovej štruktúry magnetických a neusporiadaných systémov.
Počas svojho pôsobenia v akademickej oblasti pomohol napríklad aj laureátovi Nobelovej ceny za fyziku F. Duncanovi Haldaneovi či inšpiroval ďalšieho držiteľa prestížneho ocenenia Briana Josephsona, ktorý absolvoval jednu z Andersonových prednášok v Cambridgei.
Teraz čítajú

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada gigantické odškodné

Dlhoročný súdny spor Tesly s bývalým inžinierom, je konečne urovnaný. Ukradla jej čínska automobilka autopilota?

Hrozí im ťažký priebeh Covid-19. Našli novú rizikovú vlastnosť, ktorá môže ohroziť vybranú skupinu ľudí

Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Totálne komiksové šialenstvo. Toto sú všetky DC novinky, ktorých sa v najbližších rokoch dočkáme

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

Vedci vyvíjajú „roborastliny“, ktoré ti nahlásia, že sú choré. Špenátový list dokáže poslať e-mail

Vlastné aerolinky malo aj Slovensko, ich osudy sú však tragikomické. Príbeh Slovakian Airlines vyniká najviac
