V tomto texte boli použité materiály TASR.

Nová štúdia vedcov z Univerzity v Readingu priniesla alarmujúce zistenia. Znečistenie atmosféry má oveľa závažnejšie následky na užitočný hmyz, než ako sa doteraz predpokladalo. Výskum odhalil, že už nízke koncentrácie znečisťujúcich látok, ktoré neprekračujú stanovené bezpečnostné limity, môžu spôsobiť vážne škody.

Efektivita užitočného hmyzu klesla

Vedci analyzovali údaje zo 120 vedeckých prác, skúmajúcich reakcie 40 druhov hmyzu z 19 krajín na rôzne látky. Medzi takéto skúmané látky patrili ozón, oxidy dusíka, oxid siričitý a tiež pevné častice. Výsledky štúdie, ktoré boli publikované v prestížnom časopise Nature Communications, sú znepokojujúce.

Najvýraznejší negatívny vplyv má znečistenie na schopnosť hmyzu nájsť si potravu, ktorá klesla v priemere až o jednu tretinu. Ozón sa ukázal ako najškodlivejší „znečisťovateľ“, znižujúci efektivitu užitočného hmyzu až o 35 percent. Významný negatívny dopad mali aj oxidy dusíka.

„Znečistenie vzduchu je podceňovanou hrozbou pre hmyz, ktorý nám uľahčuje životy. Ak s ním niečo neurobíme, počet včiel opeľujúcich kvety a ôs prirodzene regulujúcich škodcov sa ešte viac zníži,“ vyhlásil hlavný autor štúdie Dr. James Ryalls z Univerzity v Readingu. Dodal, že ľudstvo môže dospieť do bodu, kde bude mať na výber len zo samých zlých možností.

Škodcovia majú výhodu

Zaujímavé je, že zatiaľ čo efektivita opeľovačov, ako sú včely, motýle a niektoré druhy nočných motýľov, klesla v znečistenom prostredí až o 39 percent, bylinožravé vošky neboli výrazne ovplyvnené. Vedci sa domnievajú, že tento rozdiel súvisí s odlišným využívaním zmyslov.

Užitočný hmyz sa pri vyhľadávaní kvetov, koristi či partnerov spolieha najmä na čuch, zatiaľ čo škodcovia využívajú primárne zrak. Znečisťujúce látky v ovzduší narúšajú alebo menia pachové stopy, čím sťažujú orientáciu užitočného hmyzu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP