V tomto texte boli použité materiály TASR.

Nadácie, vlády a miliardári spojili sily, aby do vesmíru poslali pokročilý satelit na boj proti klimatickej kríze. Ten sa im však teraz doslova stratil z dohľadu. Americko-novozélandský satelit MethaneSAT, ktorý mal na orbite odhaľovať úniky metánu po celom svete, sa podľa Novozélandskej vesmírnej agentúry od 20. júna odmlčal a všetky pokusy o obnovenie spojenia zlyhali.

Tento technologický projekt za 88 miliónov dolárov bol spustený v marci 2024 raketou spoločnosti SpaceX. Spočiatku vzbudzoval veľké nádeje, išlo totiž o jednu z najambicióznejších misií zameraných na sledovanie tohto silného skleníkového plynu. Metán má totiž v krátkodobom horizonte oveľa vyšší vplyv na otepľovanie ako oxid uhličitý, a tak jeho presné monitorovanie môže zásadne pomôcť v klimatickom boji.

Satelit však od začiatku trápili technické problémy. Bez varovania prechádzal do spánkového alebo pohotovostného režimu, čo si vyžadovalo opakované a zdĺhavé reštarty. Jednému z jeho troch motorov sa dokonca nepodarilo správne fungovať.

rakety vesmirne metan vodik palivo let mars titan saturn
Unsplash/SpaceX/Twitter/Blue Origin/Úprava redakcie

Po takmer dvoch týždňoch ticha a neúspešných pokusoch o reštart prišlo v stredu ráno konečné oznámenie: zariadenie je bez elektrickej energie a s najväčšou pravdepodobnosťou už nebude možné obnoviť jeho funkčnosť.

„Hoci je to nepríjemná správa, nie je to koniec nášho úsilia na zníženie emisií metánu,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení na stránke projektu methanesat.org. Vedci však neodchádzajú s prázdnymi rukami – podľa vedúceho projektu Stevena Hamburga satelit už počas prvých mesiacov svojej činnosti poskytol cenné dáta. Hamburg označil získané údaje za „pozoruhodné“ a upozornil, že v oblasti Permian Basin v štátoch Texas a Nové Mexiko boli zistené úrovne metánu až päťkrát vyššie, než odhadovala Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA). Ešte alarmujúcejšie boli merania zo južnej časti Kaspického mora – tam namerali emisie dokonca desaťkrát vyššie, ako sa predpokladalo

Satelit teda už síce nefunguje, no jeho krátka prevádzka stihla rozvíriť debatu o skutočnom rozsahu únikov metánu a potrebe transparentnejších meraní. V hre boli veľké peniaze aj veľké mená – projekt okrem Nového Zélandu a americkej neziskovej organizácie Environmental Defense Fund podporil aj Jeff Bezos. Zakladateľ Amazonu do projektu investoval viac ako 100 miliónov dolárov prostredníctvom svojho fondu Earth Fund.

Environmental Defense Fund plánuje v nasledujúcich mesiacoch zverejniť všetky dáta, ktoré sa im zo satelitu podarilo získať. Medzitým chcú pokračovať v monitorovaní emisií metánu aj inými prostriedkami – napríklad pomocou špeciálne upraveného lietadla. Hoci strata MethaneSAT predstavuje citeľnú ranu pre globálne monitorovanie metánu, odborníci veria, že získané poznatky a skúsenosti poslúžia ako základ pre ďalšie misie a že snahy o zníženie únikov tohto plynu budú pokračovať naplno aj bez tohto satelitu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP