V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko čelí nevyhnutnej energetickej transformácii. Od roku 2028 by sa malo spolu s ostatnými štátmi Európskej únie úplne odstrihnúť od dodávok ruských fosílnych palív. Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková považuje tento krok za nezvratný a očakáva jeho výrazné dopady na slovenský trh aj celú strednú Európu.

Hoci sa Slovensko zapája do spoločného európskeho úsilia, snaží sa zároveň vyrokovať výhodnejšie podmienky. Dôvodom je najmä geografická a infraštruktúrna nevýhoda, ktorá nás v prípade zmeny trás dodávok stavia na koniec energetického potrubia, a tým do zraniteľnej pozície.

Freepik/Unsplash

Priorita ministerstva

„Zaviazali sme sa urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili cenovo dostupné a stabilné dodávky energií pre naše domácnosti a priemysel,“ uviedla Saková s tým, že pripravovaná legislatíva REPowerEU Roadmap je v súčasnosti najvyššou prioritou rezortu hospodárstva.

Táto iniciatíva Európskej komisie má pomôcť štátom EÚ zbaviť sa závislosti od ruských energetických zdrojov. Aj keď k jej schváleniu postačuje kvalifikovaná väčšina členských štátov, Slovensko aktívne komunikuje svoje výhrady a predkladá návrhy riešení priamo Komisii.

Riziká pre región

Podľa Sakovej má REPowerEU aj tienisté stránky. Neobnovenie dodávok plynu cez Ukrajinu a preorientovanie dodávok môže negatívne ovplyvniť najmä Slovensko a Maďarsko. „Z krajiny na začiatku tranzitného potrubia sa stávame krajinou na jeho konci. To nás dostáva do oveľa zraniteľnejšej pozície,“ vysvetlila ministerka.

Napriek tomu považuje odklon od ruských energií za nevyhnutný krok smerom k energetickej sebestačnosti a geopolitickej stabilite. Slovensko tak bude musieť v nasledujúcich rokoch investovať do diverzifikácie zdrojov, posilnenia infraštruktúry a modernizácie energetického mixu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP