V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Equinor oznámil, že za prvý štvrťrok 2025 dosiahol upravený zisk pred zdanením 8,65 miliardy amerických dolárov (približne 7,61 miliardy eur). V rovnakom období minulého roka to bolo 7,55 miliardy dolárov. Analytici síce očakávali zlepšenie, ale spoločnosť ich odhady mierne prekonala. Predpokladali totiž zisk na úrovni 8,51 miliardy dolárov.

Hlavným dôvodom rastu boli vyššie ceny zemného plynu na európskom trhu. Začiatkom februára sa cena plynu vyšplhala až na 60 eur za megawatthodinu, čo bola najvyššia hodnota za posledné dva roky. V apríli sa síce ceny prepadli na úroveň okolo 32 eur/MWh, ale odhady hovoria, že po zvyšok roka by sa mali stabilizovať v okolí 40 eur/MWh.

Európa hľadá istotu mimo Ruska

Dopyt po nórskom plyne prudko narástol po roku 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu a európske krajiny začali hľadať alternatívne zdroje energií. Odvtedy sa energetická mapa kontinentu výrazne mení. Equinor sa postupne stal kľúčovým partnerom pre viaceré štáty, ktoré sa rozhodli obmedziť alebo úplne ukončiť spoluprácu s ruským Gazpromom. Nórsky producent týmto krokom prebral pozíciu najväčšieho dodávateľa plynu do Európy.

Táto geopolitická zmena sa odráža nielen na trhovom podiele, ale aj na hospodárskych výsledkoch spoločnosti a jej rastúcej úlohe pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti regiónu. Politická stabilita, spoľahlivá infraštruktúra a dlhodobé investície v Nórsku dávajú firmám ako Equinor výraznú výhodu v časoch globálnych otrasov.

Freepik

Ťažba aj investície porastú

Spoločnosť zároveň potvrdila, že aj naďalej plánuje v roku 2025 zvýšiť ťažbu ropy a plynu o približne 4 %. Tento cieľ nemení napriek kolísaniu cien na trhu. Neprišlo ani k zmene plánov v oblasti kapitálových výdavkov – tie by mali tento rok dosiahnuť úroveň 13 miliárd dolárov. Investície majú smerovať najmä do posilnenia infraštruktúry a rozvoja nových ložísk.

Equinor sa tak stáva dôležitým hráčom nielen z pohľadu dodávok energie, ale aj strategickej stability európskeho energetického trhu. Pre slovenského odberateľa to znamená, že plyn z Nórska ostáva kľúčovou alternatívou v čase, keď sa mení energetická rovnováha sveta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP