V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V nedeľu popoludní zasiahla okolie Neapolu séria slabších, no citeľných zemetrasení, ktoré vyvolali obavy medzi miestnymi obyvateľmi. Podľa údajov talianskeho Národného ústavu geológie a vulkanológie (INGV) bol najsilnejší otras zaznamenaný o 15:30 a dosiahol magnitúdu 3,9.

Seizmická aktivita pochádzala z oblasti Campi Flegrei, známej aj ako Flegrejské polia, ktorá patrí medzi najväčšie a najnebezpečnejšie vulkanické kaldery na svete. Táto oblasť, nachádzajúca sa západne od Neapola, je už dlhodobo pod prísnym dohľadom odborníkov, keďže v minulosti preukázala výraznú seizmickú aktivitu a patrí medzi rizikové zóny so zvýšeným vulkanickým potenciálom.

Panika medzi obyvateľmi

Hoci podľa prvotných správ neboli hlásené žiadne zranenia, séria zemetrasení vyvolala medzi obyvateľmi značnú paniku a neistotu. Otrasy boli citeľné v širšom okolí Neapola, čo spôsobilo, že mnohí ľudia v obavách vybiehali zo svojich domovov na ulice, kde sa snažili nájsť bezpečnejšie miesto.

V meste Pozzuoli, ktoré je súčasťou metropolitnej oblasti Neapola a nachádza sa v epicentre seizmickej aktivity, boli okamžite nasadené policajné hliadky a dobrovoľníci. Ich úlohou bolo nielen usmerňovať obyvateľov a poskytovať im potrebnú pomoc, ale aj monitorovať situáciu a zabezpečiť, aby nevznikli zbytočné dopravné komplikácie. Zemetrasenia sa odohrali v oblasti sopečnej kaldery Campi Flegrei, ktorá sa nachádza západne od Neapola, medzi mestom Pozzuoli a sopkou Vezuv.

Táto rozsiahla vulkanická oblasť je známa svojou dlhodobou sopečnou aktivitou, a preto tam od roku 2012 platí tzv. žltý stupeň výstrahy. Ide o druhú úroveň zo štyroch stupňov varovania pred sopečnou a seizmickou aktivitou, čo znamená, že síce nehrozí bezprostredná erupcia. Campi Flegrei sú jednou z najväčších a najnebezpečnejších kalder na svete, a preto každá seizmická aktivita v tejto oblasti vyvoláva obavy nielen medzi obyvateľmi, ale aj medzi odborníkmi na geológiu a vulkanológiu.

Popraskaná pôda.
Pixabay

Zemetrasenia v oblasti nie sú výnimočné

Seizmická aktivita v oblasti Campi Flegrei nie je novinkou. Len minulý rok v máji tam došlo k najsilnejším zemetraseniam za posledné štyri desaťročia, pričom najsilnejší otras dosiahol magnitúdu 4,4. Talianska vláda v reakcii na tieto udalosti prijala sériu opatrení, vrátane aktualizácie evakuačných plánov a zavedenia prísnejších pravidiel na ochranu budov pred budúcimi otrasmi.

Táto séria zemetrasení opätovne pripomenula obyvateľom oblasti, aké riziká prináša život v blízkosti aktívnych vulkanických zón a seizmicky nestabilných oblastí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP